MMM: Druhý triumf Chepkwonyho, majstrom SR Csiba

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach
KOŠICE 5. októbra - Víťazom 91. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) sa v nedeľu v Košiciach stal Keňan Gilbert Chepkwony. Dvadsaťdeväťročný vytrvalec dosiahol čas 2:08:26 h, čím o 7 sekúnd zlepšil svoj košický výkon spred štyroch rokov, keď na MMM tiež zvíťazil. Traťový rekord krajana Lawrencea Kimaiya z roku 2012 neohrozil (2:07:01), ale jeho výkon je druhý najlepší víťazný v histórii najstaršieho európskeho maratónu.

"Som veľmi rád, že sa mi podarilo opäť zvíťaziť. Patril som k favoritom, trochu som to aj očakával. Tento rok sa moje víťazstvo rodilo ťažšie ako pred štyrmi rokmi, lebo bežať sám od 30. kilometra je dosť náročné," uviedol Chepkwony v prvej reakcii pre RTVS. Do 30. kilometra udával tempo kenský vodič Matebor a zdalo sa, že víťaz by mohol pokoriť aj hranicu 2:08 h. Po jeho odstúpení ostal Chepkwony na čele sám. Ešte chvíľu sa mu darilo držať tempo, no v závere už zvoľnil.

Z ostatných 15 ročníkov MMM zvíťazili v Košiciach Afričania trinásťkrát, z toho dvanásťkrát bežci z Kene a raz (2008) Etiópčan Yirdawe.

Aj aktuálny ročník košického maratónu, ktorý slávil 90. narodeniny (prvý raz sa uskutočnil v roku 1924) potvrdil dominanciu Afričanov, ktorí si rozdelili prvých desať pozícií v cieli. Druhé miesto obsadil Keňan Dominic Kangor (2:10:34) a tretí skončil Etiópčan Afewerk Mesfin (2:11:39). Vlaňajší víťaz Patrick Korir z Kene finišoval na 5. mieste (2:13:20).

Spomedzi domácich bežcov bol najlepší a majstrom Slovenska v maratóne sa stal prvý raz v kariére Boris Csiba (BMSC Bratislava) časom 2:29:03 h a utvoril si osobný rekord a zlepšil aj slovenský výkon roka. O takmer minútu v závere predstihol už 40-ročného Imricha Pástora (2:29:58), ktorý v minulosti získal štyri majstrovské maratónske tituly. Csiba a Pástor obsadili v celkovom poradí medzi mužmi 11. a 12. miesto.

"Víťazstvo na domácom šampionáte nie je pre mňa až takým prekvapením, lebo som si veril, že ho môžem dosiahnuť. Mal som to jednoduchšie aj tým, že Jozef Urban sa rozhodol v tomto roku bežať iba polmaratón," uviedol Csiba pre RTVS.

Medzi ženami zvíťazila favoritka Lydia Ruttová výkonom 2:28:48 h, čím dovŕšila kenské víťazné double na MMM v Košiciach. Je to v podaní 30-ročnej Ruttovej tretí najrýchlejší v košickej ženskej maratónskej histórii. Traťový rekord Etiópčanky Ashete Didovej z vlaňajška (2:27:44) odolal.

Tridsaťdeväťročná Slovenka Ingrid Petnuchová (Partizán Bardejov) obsadila výkonom 2:51:15 h štvrté miesto a podľa predpokladov si vybehala už šiesty domáci maratónsky titul. Jej osobný košický rekord z roku 2008 má hodnotu 2:48:23. Striebro v maratónskej premiére si vybojovala Kysučanka Adriana Vitková v čase dve minúty pod 3 hodiny.

Výkony maratóncov, ale aj protagonistov ostatných bežeckých kategórii sledovali v nedeľu v Košiciach priamo v uliciach desaťtisíce ľudí. Na trati sa vo všetkých kategóriách predstavilo dovedna 10 200 pretekárov zo 45 krajín. Jubilejný deväťdesiaty MMM prišli do Košíc osobne podporiť aj vzácni hostia - Joann E. Flaminiová, ktorá je prezidentkou najstaršieho svetového maratónu v Bostone, tiež šéf historického maratónu z Marathonu do Atén Evangelos Papapostolu a prezident Európskej atletiky Hansjörg Wirz.

Košický polmaratón ovládli slovenskí bežci. V mužskej kategórii triumfoval Jozef Urban, ktorý zvíťazil (prvýkrát v kariére na MMM) pred obhajcom prvenstva Tiborom Sahajdom. Urbanov víťazný čas má hodnotu 1:07:45 h, druhý Sahajda výraznejšie zaostal (1:09:12).

"Do siedmeho kilometra som spolupracoval s Tiborom Sahajdom, on už potom nestačil, lebo mal krízu. Odvtedy som bežal sám, ale dostal som pľuzgier na pravej nohe, čo ma dosť štípalo a bolelo, aj preto sa mi nevydaril pokus o osobný rekord. Pocitovo som však bežal veľmi dobre," uviedol v prvej reakcii pre RTVS Jozef Urban.

Medzi ženami si už siedme víťazstvo v Košiciach vybojovala Katarína Berešová. Tentoraz sa jej podarilo zabehnúť osobný rekord 1:13:26 h, ktorým sa vyrovnala Alene Močáriovej na druhom mieste slovenských historických tabuliek v polmaratóne. Jej predchádzajúci najlepší výkon v polmaratóne mal z vlaňajších pretekov v Karlsruhe hodnotu 1:13:33 h.

"Chcela som si zabehnúť osobný rekord a vyšlo mi to. Preto som veľmi šťastná. Som veľmi spokojná aj s tým, ako sa nám podarilo rozbehnúť tempo. Dokonca sme bežali medzičasy aj o 10 sekúnd rýchlejšie, ako bolo stanovené. Ja som potom na 20. km zrýchlila a dobehla do cieľa vo svojom najlepšom čase," komentovala Berešová pre RTVS.

Medzinárodný maratón mieru - výsledky: Maratón - muži: 1. Gilbert Chepkwony 2:08:26 h, 2. Dominic Kangor (obaja Keňa) 2:10:34, 3. Afewerk Mesfin (Et.) 2:11:39, 4. Johnstone Maiyo 2:12:43, 5. Patrick Korir 2:13:20, 6. Joash Mutai (všetci Keňa) 2:4:10,... 11. Boris Csiba 2:29:03 - slovenský výkon roka, 12. Imrich Pástor 2:29:58, 13. Marek Mockovčiak (všetci SR) 2:38:18. Majstrovstvá SR: 1. Boris Csiba (BMSC Bratislava) 2:29:03, 2. Imrich Pástor (BK Steel Košice) 2:29:58, 3. Marek Mockovčiak (TJ Obal servis Košice) 2:38:18. Maratón - ženy: 1. Lydia Ruttová (Keňa) 2:28:48 h, 2. Lemelem Yachemová 2:31:17, 3. Halima Berisová (obe Et.) 2:38:51, 4. Ingrid Petnuchová 2:51:15 - slovenský výkon roka, 5. Adriana Vitková 2:58:00, 6. Sylvia Sebestianová (všetky SR) 3:03:17. Majstrovstvá SR: 1. Ingrid Petnuchová (Partizán Bardejov) 2:51:15, 2. Adriana Vitková (MKŠS Kys. N. Mesto) 2:58:00, 3. Sylvia Sebestianová (AŠK Grafobal Sklaica) 3:03:17. Polmaratón - muži: 1. Jozef Urban 1:07:45 h, 2. Tibor Sahajda (obaja JM Demolex Bardejov) 1:09:12, 3. Tivadar Tóth (Maď.) 1:11:55. Polmaratón - ženy: 1. Katarína Berešová (TJ Obal servis Košice) 1:13:26 h - slovenský výkon roka, 2. Petra Fašungová (VŠC Dukla Banská Bystrica) 1:22:05, 3. Ivana Butorácová (TJ Obal Servis Košice) 1:26:03.