Prestávajú fungovať stabilizátory chrbtice, ramená sa prepadávajú dopredu, zhrbený postoj vedie k bolestiam krku, ramien až k migrénam. To sa síce nestane behom jedného – dvoch rokov, ale po piatich až desiatich určite áno.
Dlhodobé sedenie vedie k skracovaniu brušných a sedacích svalov, preťažujú sa svaly chrbta, tuhne drieková oblasť. Skrátený sval už nemôže fungovať správne - niečo sa poposúva, niečo sa preťažuje, problémy sa reťazia a objavujú sa bolesti. Ak po presedenom dni svoje telo ešte dorazíte intervalmi alebo dlhým behom, časom si na tento článok určite spomeniete.
Čo s tým?
Zaraďte do svojej rutiny aspoň raz - dvakrát týždenne silový tréning. Ten vám pomôže nielen vyhnúť sa bolestivým zraneniam, ale aj zlepší váš výkon.
- Pracujte na rozsahu kĺbov. Ak nie je ich mobilita dostatočná, kĺb sa nebude správne správať pri pohybe a preťaží inú časť tela.
- Pred tréningom nevynechávajte rozcvičku.
- Záťaž pri tréningu zvyšujte postupne a nezabúdajte na voľnejší týždeň.
- Strečing nemusí nasledovať hneď po cvičení. Ak si ho dáte až večer pri telke, vždy to bude viac ako nič.
- Sedenie pri počítači nie je regenerácia, radšej sa dobre vyspite.
- Pomoc od odborníkov – fyzioterapeut alebo poctivý tréner vám ušetria budúce problémy.
Chrbát sa vám poďakuje, ak kliknete na web Lekar.sk a prihlásite sa do 28-dňového plánu s videami od skúseného fyzioterapeuta. Vďaka jednoduchým, no účinným cvikom, ktoré nezaberú viac ako 10 až 15 minút denne, rozhýbete stuhnutú šiju, zmiernite bolesti krčnej chrbtice i hlavy a zlepšíte držanie svojho tela.
Každý týždeň vám mailom príde nový 7-dňový plán s dvoma cvikmi na každý deň. Aj s vysvetlením, prečo ich robiť a ako pomáhajú. Väčšinu cvikov zvládnete bez pomôcok. Ak sa pýtate, za koľko? Odpoveď je: zadarmo.