Testovali sme dizajnovo dokonalú novinku od Nike: Toľko inovácií sme tu ešte nemali

Testovali sme dizajnovo dokonalú novinku od Nike: Toľko inovácií sme tu ešte nemali
Pri bežeckej obuvi nie sú inovácie zriedkavé. Jedni výrobcovia prídu s novým materiálom, ďalší s netradičným dizajnom, iní s invenčným šnurovaním. No a potom je tu novinka od Nike, na ktorej je nové takmer všetko.
Predstavte si situáciu, že za vami príde váš malý zvedavec s otázkou, ako má rozumieť výrazu "inovatívny dizajn". Ak by ste mu v takom momente ukázali tenisky Nike LunarEpic Flyknit, vysvetlili by ste všetko.

Práve dizajn je totiž najvýraznejším špecifikom bežeckej novinky Nike a výrazne ju odlišuje od všetkého, s čím sme sa doteraz stretli . A to je len jeden z dôvodov, prečo stojí za pozornosť.

Akoby ste mali len ponožky

Na spomínanom inovatívnom dizajne má veľkú zásluhu materiál Flyknit, ktorý tvorí povrch topánky. Flyknit je ľahký a elastický a už na dotyk pôsobí veľmi príjemne. Ešte pozitívnejšie dojmy prinesie obutie topánky, po ktorom materiál dokonale priľne ku chodidlu a máte tak pocit, akoby ste mali na nohách ponožky, nie bežeckú obuv.

Práve priľnutie ku chodidlu je výsledkom invenčnosti Flyknit-u. Materiál je totiž vyrobený z pružných vlákien, ktoré sa tvarom presne prispôsobia chodidlu a zabezpečujú mu pohodlie.

Vlákna majú navyše rôznu hustotu, ktorá je rozložená tak, aby najcitlivejšie miesta chodidla chránila čo najviac.

Priamo z povrchu topánky vystupujú aj tie vlákna, ktoré vytvárajú úchyt pre šnúrky, čo je takisto jednou z inovatívnych a dizajnovo veľmi podarených noviniek.

Jednotlivé vlákna sú navyše farebne odlíšené, čo dáva obuvi originálny a štýlový vzhľad. Viacerí majitelia preto avizovali, že LunarEpic budú využívať aj na bežné nosenie.Milovaný aj nenávidený

Ale pozor! Materiál Flyknit nie je dizajnovo najinovatívnejším prvkom novinky od Nike. Topánka má totiž takzvaný golier, teda pokrývku, ktorá vystupuje nad topánku a po obutí zakryje celý členok. Pocit "navlečenej ponožky" je tak na nohe ešte intenzívnejší.

Spomínaný golier je rovnako ako Flyknit z elastického materiálu, vďaka čomu splynie s profilom chodidla a na členku pôsobí naozaj pohodlne.

Golier sa však v blízkom okolí stretol s rôznorodými reakciami a rozpačitý dojem potvrdili aj prvé internetové diskusie za morom. Kým niektorí túto novinku milujú, iní ju zatracujú a topánku by si radšej obuli bez goliera.

Nám osobne sa však táto odvážna inovácia páči a chválime aj komfort, ktorý poskytuje. Pozitívom je aj to, že materiál ani po desiatkach kilometrov nestratil na elastickosti.

Mimochodom, v Nike-och s golierom trénuje aj štvronásobný olympijský víťaz Mo Farah.Päťdielna podrážka s ryhami od laseru

Pocit pohodlnosti, ktorý sme chválili po obutí, je príznačný aj pre beh. Podrážka je totiž mäkká a pružná, čo garantuje skutočne hebký dopad. Ten je dokonca taký mäkký, až nás prinútil zamyslieť sa, či by nebol optimálny aj o niečo tvrdší spodok topánky.

Túto otázku si zaručene položili aj výrobcovia, keďže k obuvi priložili hneď dva páry vložiek do topánok. Okrem 6-milmetrovej vložky dostanete aj 4-milimetrovú, ktorá nie je taká mäkká, avšak vďaka tomu ponúka pri behu dynamickejší odraz a teda aj väčšiu rýchlosť.

Podrážka má okrem toho aj ďalšiu špecialitu, ktorá je, ako sme si už pri Nike LunarEpic zvykli, opäť mimoriadne inovatívna.

Je totiž rozdelená na päť častí a zo spodku aj z bočných strán sú v nej laserom vyrezané ryhy. Vďaka tomu je obuv mimoriadne flexibilná a pružne reaguje na každý krok bežca.

Najlepšie si to uvedomíte pri behu po asfalte. Pri odraze sa spomínané ryhy stlačia a následne bežcovi zabezpečia skutočne dynamický odraz. Obuv tak doceníte nie len pri dlhých klusoch mestom, ale zvládnete v nej aj rýchle úseky, pričom je predpoklad, že vďaka dynamickej podrážke budú ešte rýchlejšie.

LunarEpic Flyknit sme vyskúšali aj v teréne, kde pocit pohodlného dopadu zostáva, dynamika odrazu však už nie je taká ako na asfalte. Je to pochopiteľné. Obuv je totiž prioritne určená práve na tvrdý betónový povrch, s ktorým sa vie šikovne vysporiadať.Riskovať sa oplatí

Nike ukázal novinkou LunarEpic Flyknit skutočnú guráž. Obuv totiž od vrchu po spodok vystaval na inováciách, čo prirodzene prináša aj istú mieru rizika. Nie každý bežec si totiž trúfne zveriť svoje kroky obuvi, ktorá je natoľko odlišná od svojich predchodcov. V tomto prípade sú však obavy neopodstatnené.

LunarEpic Flyknit je dizajnovo dokonalým kúskom, ktorý docenia predovšetkým bežci z mesta, ktorí okrem voľného behu nezabúdajú ani na dynamické intervalové úseky.

Ak medzi nich patríte, nebojíte sa inovácií a goliera na členku, určite choďte do toho.

18.4.2017   /   Testy   /   Autor: Peter K.   /    Foto: PK

Fotogaléria

Ďalšie články