TEST: Icebug Acceleritas je účinná zbraň nielen pre Sparťanov

TEST: Icebug Acceleritas je účinná zbraň nielen pre Sparťanov
Ľahká, rýchla, stabilná a spoľahlivá. Tak by sa v stručnosti dala charakterizovať nová obuv z dielne značky Icebug, ktorá je určená pre extrémne prekážkovej behy.
Sezóna extrémnych prekážkových behov je v plnom prúde a v rýchlom slede sa objavujú aj novinky vo vybavení pre tento špecifický typ bežeckých pretekov. Jednou z noviniek je aj Acceleritas OCR od švédskeho Icebugu, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre potreby Spartan Race a prekážkových behov všeobecne.

Vybavenie na prekážkovej behy

Pre úspešné dokončenie klasického prekážkového behu špeciálne vybavenie nepotrebujete, stačiť vám bude funkčné oblečenie a poriadna obuv. O čo menej vecí potrebujete, o to kvalitnejšie by však mali byť. To platí predovšetkým u obuvi, pretože vhodne zvolená obuv vás na rozbahnenej trati podrží, poskytne potrebný záber a zaručí, že do cieľa dorazíte bez odrenín, pľuzgierov a ďalších nepríjemností.

Aby si bežci svoju klasickú bežeckú obuv nezničili, dávajú často prednosť starým vyradeným topánkam, ktoré ich však kvôli hladkej vzorke a nízkej stabilite pripravujú o cenný čas a dobrý pocit v cieli. Na trhu je pritom množstvo modelov priamo určených pre použitie na prekážkových behoch. Od klasických krosoviek sa tieto topánky odlišujú najmä odolnejším zvrškom, ale aj väčšou stabilitou alebo agresívnejšou podrážkou.

Odolný zvršok

To je tiež prípad modelu Acceleritas OCR, ktorý sa od konkurencie líši predovšetkým pevne spracovaným zvrškom. Práve odolný zvršok je pri použití na prekážkach kľúčový, pretože zabezpečí, že obuv vydrží aj veľmi drsné zaobchádzanie a nebudete sa musieť báť, že sa vám uprostred pretekov rozpadne.

V prípade Acceleritas sú navyše v konštrukcii zvršku použité syntetické materiály s vodeodpudivou úpravou, čo oceníte vždy, keď sa budete musieť brodiť bahnom alebo hlbokou vodou. Na rozdiel od klasickej textílie sa totiž do zvršku tohto typu nevsakuje voda a po vynorení tak neťaháte pol kila váhy navyše.

Najvýraznejším prvkom celého zvršku je pevná obsádzka obopínajúca chodidlo zo všetkých strán, ktorá má za úlohu nielen chrániť obuv proti poškodeniu, ale tiež zvyšovať stabilitu, čo sa môže hodiť pri rýchlych zmenách smeru alebo v nerovnom teréne.

Strih je príjemne široký s množstvom priestoru pre priečnu klenbu a prsty, ale topánka sa dá bez problémov stiahnuť, aby sedela aj na užší tvar chodidla. Príjemným prekvapením je bezproblémové použitie naboso.

Minimalistické tlmenie


Kontrast k pevnému zvršku tvorí minimalistická tlmiaca vrstva s vysokým citom pre terén. Priaznivcov nízkoprofilových topánok poteší 4-milimetrový drop a tiež fakt, že použitá konštrukcia je až prekvapivo flexibilná a poskytuje veľmi presnú odozvu. Nízky profil tlmenia so sebou prináša aj benefit v podobe nízkej hmotnosti. Hodnota 230 gramov vo veľkosti UK8 je porovnateľná aj s tými najľahšími konkurenčnými modelmi.

Acceleritas sú doma najmä na mäkkom podklade, ale vďaka masívnej gumovej vzorke nebude občasný krátky prebeh po asfalte pre vaše chodidlá nijako zásadný problém. V prípade použitia na tvrdom povrchu však musíte počítať s rýchlejším opotrebovaním gumovej vzorky.

Spoľahlivý záber

Na podošve je použitá guma s označením RB9X, ktorá je charakteristická veľmi vysokou priľnavosťou na všetkých typoch povrchov od mokrých kameňov cez korene a drevené prekážky až po hlboké bahno a sneh. Podľa niektorých testov má navyše RB9X výrazne vyššiu odolnosť proti oderu než konkurenčné zmesi, ale aj tak by som odporučil vyhýbať sa asfaltu a spevneným cestám, ako to len bude možné.

Icebug je síce pre bežcov synonymom klincových topánok, ale v tomto prípade by sme hľadali karbidové klince na podrážke márne. Vďaka tomu sú Acceleritas výrazne univerzálnejšie topánky, ktoré budú síce strácať na zľadovatených plochách, ale o to lepšie poslúžia na kombinovanom povrchu, po ktorom väčšina bežcov behá po celý rok.

Icebug Acceleritas OCR je výkonnostne orientovaná krosová obuv špeciálne upravená pre potreby extrémnych prekážkových behov, ale veľmi dobre poslúži aj pri behoch do vrchu, na kratších krosoch a všade tam, kde sa pobeží v náročných podmienkach. Okrem bežcov tento model využijú vďaka vysokej stabilite a spoľahlivému záberu aj priaznivci psích športov (agility alebo canicross).
8.7.2016   /   Testy   /   Autor: Vít Kněžínek, Rungo.cz   /    Foto: Vít Kněžínek

Ďalšie články