TEST: 4F Harmony X-Perience je ľahká bežecká obuv s progresívnou stavbou

TEST: 4F Harmony X-Perience je ľahká bežecká obuv s progresívnou stavbou
Model 4F Harmony X-Perience je určený pre rýchlostné tréningy a preteky.
Obuv Harmony X-Perience charakterizuje poľský výrobca - firma 4F ako model určený pre rýchlostné tréningy a preteky behané na pevných povrchoch (asfalt, betón), ktorého hlavnými prednosťami sú nízka hmotnosť a vysoká miera pohodlia nohy pri behu. Pri ich dosiahnutí kľúčovú úlohu hrajú ľahká penová podrážka vyrobená z X-Perience Foam a tenká sieťovina zvršku. Ďalší nie až tak rozšírený stavebný prvok v segmente bežeckej obuvi predstavuje platňa z uhlíkového laminátu integrovaná do podrážky. Zámerom tvorcov v tomto prípade bolo zlepšenie, resp. podpora dynamiky bežeckých krokov.

Strohé fakty:
  • hmotnosť: 200 g (pri veľkosti 43)
  • drop (prevýšenie päty voči špičke): 8,5 mm
  • určené pre mužské pohlavie
  • typ dopadu: neutrálny
  • odporúčaná cena: 120 Eur

Obzeráme

Po otvorení krabice na mňa vykukli maratónky výrazne pretiahnutého tvaru. Keď som ich porovnal s mojimi služobne staršími „boostami“ rovnakej veľkosti, tak „4F-káče“ sú asi 3 cm dlhšie. Nie, pri dodávke neprišlo k omylu ohľadom veľkosti, ale väčšia dĺžka je dôsledkom výrazne šikmého tvarovania zadnej časti obuvi a vnútorný priestor odpovedá objednanej veľkosti 42. Hrubá podrážka reprezentuje ďalší neprehliadnuteľný znak obuvi, čo je nutnosť v spojení s platňou z uhlíkového laminátu.
Hoci k masovejšiemu používaniu tohto materiálu v segmente bežeckej obuvi dochádza až v súčasnosti, v iných disciplínach bol už dávno etablovaný. Ako prvú športovú disciplínu, kde sa karbón vo väčšej miere využil pri stavbe obuvi, možno uviesť cyklistiku. Hlavným zámerom bolo docielenie vysokej tuhosti podrážky, aby sa maximalizoval prenos sily z nôh cyklistu do pedálov a súčasne minimalizovali straty v dôsledku deformácie tretry. Podobný dôvod viedol k implementácii uhlíkového laminátu do topánok na bežecké i zjazdové lyžovanie. Pri maratónkach je však úloha karbónovej vložky opačná. Platňa tu funguje ako listová pružina, ktorá sa pri dopade bežca zdeformuje a tým aj napruží. Takto do seba akumuluje časť pohybovej energie nohy pri jej dopade na zem, o pohltenie zvyšnej časti sa postará pružná medzipodošva a svalstvo na nohe. Pri odrazovej fáze kroku sa táto energia uvoľní a ako keby „vystrelí“ nohu do vzduchu. Týmto spôsobom sa šetrí práca svalov na nohe, ktoré najprv musia „zvládnuť“ dopad a následne odraz. Nielenže sa svaly pomalšie unavia, ale vďaka platni v podrážke dokážeme bežať rýchlejšie a/alebo dlhšie.

 
Hrubá podrážka vyrobená z ultraľahkej peny X-Perience Foam plní funkciu tlmiča a súčasne určitým spôsobom vymedzuje možnosť deformácie platne. Tu platí priama úmernosť, čí hrubšia podrážka, tým väčšia miera deformácie karbónovej vložky a teda aj rekuperácie dopadovej energie. Preto medzinárodná atletická federácia zaviedla obmedzenie hrúbky podrážky, aby sa časom beh nezmenil na poskakovanie na karbónových pružinách. Tieto topánky však s rezervou spĺňajú súčasne pravidlá, tak v nich môžete s kľudným svedomím pretekať ako na ceste tak aj na dráhe.
 

Styk topánky so zemským povrchom zabezpečuje tenká vrstva farebnej gumy s výrazným dezénom, čím sa docieľuje jej výborná priľnavosť nielen za sucha ale aj za mokra. Otázkou môže byť jej trvanlivosť, čiže ako rýchlo sa „obehá“, ale pri „rýchlostných“ topánkach sa veľká kilometrová dlhovekosť nepredpokladá.
Zvršok „4F-káčok“ vyrobili z veľmi ľahkej a tenkej sieťoviny s výstužnými prvkami z TPU a mikrovlákien. „Zakopávacia“ časť špičky je zosilnená gumou, na ňu nadväzuje hrubšia látková časť. Šnúrkovú oblasť vystužuje tenká plastová vrstva, pomocou ktorej sa docieli rovnomerné rozloženie sily šnúrok cez jazyk na priehlavok a veľmi dobrá fixácia nohy v topánke. Ďalším kladom materiálov použitých pri zvršku je ich relatívne malá nasiakavosť a teda po behu v daždi sa rýchlo vysušia.

Beháme
 
Obuv má relatívne tesný strih, čo môže troška komplikovať ich obúvanie najmä pri nohách s vyšším priehlavkom. Pre uľahčenie tejto činnosti by bolo vhodné, keby ,,červená časť" výstelky bola riešená inak – dlhšie tvarovaná a umožňovala lepšie uchopenie pri nazúvaní. Vďaka tenkému a pružnému zvršku obuv veľmi dobre obopne a zafixuje chodidlo, pričom šnúrky stačí utiahnuť iba jemne. Ak sa vám rozviažu, síce to pocítite, ale topánka sa určite nevyzuje. Výrazné sieťovanie garantuje dobré odvetranie vnútra a ani v horúcom lete sa noha „neuvarí“, v zime však bude treba hrubšiu ponožku.
 

Nízku hmotnosť cítiť nielen pri držaní v rukách ale aj na nohách. Hneď po pár krokoch som začal vnímať neuveriteľný grip podrážky, ako keby sa lepila na asfalt. Mäkká guma v spojení s výrazným dezénom výborne drží nielen na suchu ale aj na mokru. Účinok karbónovej vložky sa prejaví až pri rýchlejšom behu, pri ľahkom (pomalom) kluse som ju nejako nevnímal. Ale keďže sa jedná o obuv určenú na preteky, tak je to v poriadku. Na niektorých miestach vystupuje platňa úplne na povrch, čiže nezakrýva ju gumená podrážka. Pri behu sa to negatívne prejavuje v situáciách, keď sa pri dopade medzi karbón a zem dostane malý kamienok, čo sa prejaví slabým praskotom (lepšie to vystihuje český výraz „křupnutí“). K nejakému výraznému poškodeniu platne to však neviedlo.

Záver
 
Za 120 Eur sú k dispozícii kvalitné maratónky s progresívnou stavbou. Karbónová vložka určite zrýchli beh, ale zasa nových Zátopkov z vás nespraví. Stavba obuvi je optimalizovaná na nízku hmotnosť a rýchle behy, preto nie je na mieste očakávať dlhovekosť ale jednu sezónu určite zvládne.  
3.11.2022   /   Testy   /   Autor: Andrej Cervenan   /    Foto: Andrej Cervenan

Ďalšie články