Patrik Krajčovič: Neprestávajte sa hýbať, ale spomaľte. A budete rýchlejší

Patrik Krajčovič: Neprestávajte sa hýbať, ale spomaľte. A budete rýchlejší
Vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave v obore kondičné trénerstvo. Spolu s manželkou tvoria trénerské duo PK Coach, ktoré sa venuje začiatočníkom, výkonnostným aj vrcholovým športovcom. Je súčasťou trénerského tímu Different Athletics Trnava, taktiež je zakladateľom bežeckej komunity a tiež Spartan komunity v Trnave. Trénersky vedie aj rôzne bežecké kempy, kurzy a iné aktivity s cieľom pomáhať ľudom zlepšovať sa v behu a plniť si športové ciele.
Patrik Krajčovič (28) má na konte množstvo úspechov v rôznych disciplínach Spartan Race na Slovensku aj v zahraničí. V elitnej kategórii dosiahol viacero významných úspechov, na ktoré je veľmi hrdý. Čo mu život aktívneho športovca prináša, aké sú jeho tréningové metódy a čo radí začínajúcim aj hobby bežcom, ktorí sa chcú zlepšovať, prezradil v tomto rozhovore.

Aké boli vaše športové začiatky a kedy ste s rozhodli venovať naplno Spartan Race?

Odmalička som hrával futbal. Vlastne som sa futbalu venoval až do roku 2015. Potom som nastúpil na Fakultu telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského, a od futbalu som postupne prešiel ku crossfitu, ktorému som sa na amatérskej úrovni určitý čas venoval aj súťažne.

Jedného dňa v roku 2016 sme na fakulte mali modelovú hodinu so slovenskou legendou Spartan Race, Petrom Žiškom, ktorý nám ukázal, ako to v tomto športe funguje. Mne sa to zapáčilo a už za tri dni som si vyskúšal aj prvé preteky. O dva roky som sa do Spartanu pustil naplno.

Vzťah k tomuto športu sa u mňa budoval prirodzenou cestou. Prvé preteky som si chcel iba vyskúšať a dokončiť. Potom som chcel skončiť v prvej stovke. Potom sa dostať do päťdesiatky. Do dvadsiatky. Každým splneným cieľom som si stanovoval vyššie méty a prirodzeným vývinom a snahou sa zlepšovať sa mi ich podarilo plniť. Až som sa postupne prebojoval v rámci vekových kategórií do top 10, neskôr medzi najlepších a dnes si už dávam iba tie najvyššie ciele v elitnej kategórii.

Aké sú teda vaše konkrétne ciele do budúcnosti?

Extrémne prekážkové behy Spartan Race sa stali súčasťou môjho života a aktuálne už mám odbehnutých viac ako 115 Spartanov a viacero medzinárodných podujatí. Bol som dvakrát na Majstrovstvách Európy Spartan, štyrikrát som sa zúčastnil na Majstrovstvách sveta Spartan Trifecta v Grécku, kde som v roku 2023 medzi pretekármi z viac ako 50 krajín sveta dosiahol zatiaľ svoj najväčší úspech – 16. miesto v elitnej kategórii.

Jedným z mojich cieľov je v tomto roku určite aj ďalší Spartan Ultra, čo sú 50-kilometrové preteky s 3000-metrovým prevýšením a 60 prekážkami. Ten som absolvoval už osemkrát a každým rokom sa mi podarilo vylepšovať svoje umiestnenia. Naposledy som kvôli svojmu pochybeniu, keď som zablúdil na trati, skončil štvrtý. Ďalší rok by som si chcel napraviť chuť a zabojovať o pódiové umiestnenie.
Okrem toho som si medzi najvyššie ciele stanovil, že sa chcem v rámci elitnej kategórie na Majstrovstvách sveta Spartan Trifecta dostať do prvej desiatky najlepších a udržať sa tam. Viem, že ma čaká dlhá a náročná cesta, ale urobím všetko pre to, aby som to naplnil.

V decembri ste sa zúčastnili na Majstrovstvách sveta Spartan Race Beast v Abu Dhabi. Ako ste tam dopadli?

Na tieto preteky som vycestoval primárne s cieľom robiť podporu môjmu zverencovi Filipovi Novotovi a tiež Adamovi Chrenovi, ktorých trénersky vediem a pripravujem aj na medzinárodne podujatia Spartan. Taktiež som mal v pláne štartovať na pretekoch nového formátu 3K Elite, kde sa dostanete iba na pozvánku, ale pár dní predtým som ochorel, a tak by nemalo zmysel na tejto úrovni pretekať.

Štartoval som teda len na 21-kilometrových pretekoch, kde som išiel čisto ako podpora môjmu zverencovi Filipovi, bežal som po celú dobu s ním. Bolo to na púšti Al Wathba čisto po piesočných dunách s prekážkami. Filip napokon obsadil výborné druhé miesto vo svojej kategórii od 14 do 17 rokov a ja som na neho právom hrdý. Adam bral 6. miesto v kategórii 18 až 24 rokov, čo je tiež super výkon.

Veľmi sa teším, že pod mojím trénerským vedením sa podarili viacerým mladým zverencom medzinárodné pódiové umiestnenia vo svojich kategóriách. Stále sú len na začiatku a ja pevne verím, že ďalšie veľké úspechy ešte len prídu. 

Ako vyzerá tréning Spartan pretekárov a v čom sa líši od toho bežeckého?

Hlavný rozdiel je v zapojení a počte silových tréningov do prípravy. Keď musíte v pretekoch po niekoľkých kilometroch behu prerúčkovať určitý úsek, zdvihnúť ťažké bremeno alebo zvládnuť inú silovú prekážku, musíte byť na to pripravený a adaptovaný. Ak totiž nezvládnete prekážku, dostávate tresty, penalizácie a niekedy, ak ide o základné úlohy, môžete byť aj diskvalifikovaný.

Keďže sa teraz začína nový rok, môžeme sa na to pozrieť z toho pohľadu. Na začiatku mojej vlastnej prípravy, alebo pri príprave s mojimi zverencami, vždy selektujeme, čo nás v rámci roka čaká. Stanovíme si primárne a sekundárne ciele, a potom si na základe toho nastavíme tréningy.

V zimných mesiacoch od decembra do februára sa veľa Spartan pretekárov v tréningu zameriava na budovanie aeróbnej vytrvalosti. Teda toho, z čoho potom čerpajú v ďalšej časti roka. Sú to dlhšie tréningy, menej intenzity, veľa behov v teréne. Pre nás je veľmi dôležité prirodzene sa adaptovať na kopce, keďže väčšina pretekov prebieha práve v takomto teréne.

Mňa osobne tie najdôležitejšie preteky čakajú až v druhej polovici roka. Po aeróbnej príprave v prvých mesiacoch teda začínam systematicky navyšovať intenzitu tak, aby som v polovici roka dosahoval určitú výkonnostnú úroveň. Konkrétne v mojom tréningovom pláne je dva až trikrát do týždňa silový tréning, a podľa obdobia prípravy v roku sa od toho odvíja aj počet a intenzita bežeckých tréningov v týždni. 

Počas zimy určite trénujete aj hobby bežcov. Ako nastavujete zimnú bežeckú prípravu?

V prvom rade si treba uvedomiť, že zima je nielen pre bežcov špecifické obdobie. Chladnejšie počasie si vyžaduje dôkladnejšiu prípravu pred vybehnutím. Často odporúčam svojim zverencom cielené rozohriatie organizmu a jednotlivých svalových partií. Dynamický strečing, dýchacie metodiky a ďalšie veci zaraďujeme do prípravy na zaťaženie v chladnom počasí.

Tieto mesiace sú vhodné na budovanie aeróbneho základu. Sú to dlhšie a pomalé behy v nízkych zónach srdcovej frekvencie. Pre začiatočníkov pokojne aj dlhšie prechádzky či turistika a odporúčam striedať na začiatku beh s chôdzou. V zime sa nikam neponáhľame. Chceme sa pripraviť na to, aby sme na jar mohli začať behať rýchlejšie a intenzívnejšie tréningy.

Teraz, ale aj počas celého roka, je teda kľúčom trpezlivosť, kontinuálnosť a veľmi postupné navyšovanie intenzity, tempa aj objemu. Dôležité je tiež počúvať svoje telo, poznať rôzne hodnoty ukazovateľov svojho zdravia a momentálnej kondície, jednoducho byť obozretný. 

Tento rozhovor si dočítate v najnovšom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.
21.2.2024   /   Rozhovory   /   Autor: Michal Čarnoky   /    Foto: Archív Patrik Krajčovič

Ďalšie články