Ďurec pred Európskym pohárom: Ak sa pobeží pomaly, pôjdem pokojne aj dopredu a budem ťahať

Ďurec pred Európskym pohárom: Ak sa pobeží pomaly, pôjdem pokojne aj dopredu a budem ťahať
Päťdesiatosem vytrvalcov z 18 krajín a medzi nimi jediný Slovák. Behajúci ortopéd Peter Ďurec z banskobystrickej Dukly bude po osemročnej pauze ďalší slovenský reprezentant, ktorý sa predstaví v Európskom pohári v behu na 10 000 metrov. V sobotu 3. júna zrejme v B-behu o 19.30 h sa postaví na štart svojej druhej desaťtisícky v tomto roku vo francúzskom Pacé. Bude to len tretí štart slovenskej reprezentácie na tomto podujatí, ktoré začalo písať svoju históriu v roku 1997 v španielskom Barakalde.
Peter, po pretekoch Vytrvalecká noc v Banskej Bystrici, kde ste si zlepšili osobák na 14:09,79 min, ste povedali, že sa budete už len pripravovať na desaťtisícku v Pacé. Ako vám teda vyšla príprava, v akej forme sa cítite?
 
Príprava sa mi vydarila tak na 90 percent, keďže tréning minulý štvrtok som neodbehal podľa predstáv. V pláne som mal 3 x 3000 metrov s pauzou jeden a pol minúty. Odbehal som l2 x 3000 m a potom už len 1 kilometer. Aj laktáty som mal vyššie, ako som si predstavoval. Zrejme sa už dostavila mierna únava. Takže teraz dúfam, že keď vysadím kilometráž, 150 až 160 km za týždeň, forma sa dostaví…
 
Vyskytlo sa niečo, čo vás v záverečnej príprave na Európsky pohár potešilo a naopak, čo vás zarmútilo?
 
Potešilo ma, že po spomenutom nevydarenom tréningu som v nedeľu na lige dokázal zafinišovať v poslednom kole behu na 1500 m pod 60 sekúnd. Vyslovene ma nezarmútilo nič, len ma trochu mrzí, že od nedele ma pobolieva hrdlo. V nemocnici sa totiž od polovice mája nemusia nosiť rúška, nenosil som ho ani ja a asi si ma ´vyhliadol´ nejaký vírus.
Ako dopadol kľúčový tréning na 10 000 m v Pacé? Čo ste v ňom odbehali?

Nemal som vyslovene jeden kľúčový tréning. Z úsekov od Vytrvaleckej noci som odbehal napríklad 4 x 2 km v tempe 2:55 – 2:50 na kilometer, 12 x 400 m v tempe od 62 do 64 sekúnd s medziklusom 20 m, no a potom tých nevydarených 2 x 3 km za 8:51 a 9:00 plus kilák za 2:47 min.

V sobotu v EP zrejme pobežíte v B-behu s vytrvalcami s osobákmi od približne 28:45 do 30:00 minút. Na čo si v takejto konkurencii trúfate, môže byť v hre aj osobák 29:15,79 z aprílových majstrovstiev Slovenska v Žiline?
 
Čo sa týka umiestenia, nemám konkrétne ambície. Uvidíme, ako rýchlo sa pobeží. Ak to ostatní príliš neprepália, chcem rozbehnúť preteky v prvej skupine. Očakávam veterné podmienky – pri oceáne v Bretónsku stále fúka, takže osobák by bol príjemné prekvapenie.

Už ste s trénerom-konzultantom Paľom Kováčom preberali taktiku na sobotnú desaťtisícku, máte predstavu o tempe či medzičasoch?
 
Taktiku sme nepreberali, ale mám v hlave nejakú predstavu. Ak ma neskolí viróza, bral by som tempo ako v Žiline – 70 sekúnd na kolo a v druhej polovici uvidím, či budem mať sily na zrýchlenie, alebo budem spomaľovať. Ak sa pobeží príliš pomaly, pôjdem pokojne aj dopredu a budem ťahať.
 
V roku 2009 ste ako 17-ročný absolvovali na MS do 18 rokov v talianskom Bressanone svoju veľkú premiéru na významnom šampionáte, bežali ste 800 m. Odvtedy uplynulo 14 rokov a z osemstovkára je vytrvalec. Predpokladali ste, že ešte aj po 14 rokoch budete behať na vysokej úrovni a znova sa dostanete na vrcholný šampionát?
 
Nuž, vtedy som ani len netušil, čo bude o 14 rokov, a či vôbec budem v tomto veku ešte behať…
Museli ste si pre štart na EP v Pacé nejako meniť služby v Roosveltovej nemocnici, kde pracujete ako ortopéd?
 
Nie, nemusel, lebo ešte neboli rozpis… Musel som si však vziať víkendy v júni, keď nebudem súťažiť.
 
Vďaka kvalitným bežeckým výkonom v kombinácii s povolaním lekára – ortopéda sa o vás dosť píše, ba boli ste aj v šou Petra Marcina s názvom Neskoro večer. Spoznávajú vás pacienti?

Bezprostredne po odvysielaní šou ma pacienti hneď spoznávali. Teraz, mám pocit, že sa to trochu upokojilo. (úsmev)
 
Pôsobíte veľmi skromným dojmom. Ako zvládate pozíciu bežeckej “celebrity”?
 
To že som mediálne známy, beriem ako zodpovednosť primerane vystupovať – svojimi výkonmi aj vyjadreniami. Zopár ľudí mi povedalo, že ma dávajú za vzor svojim deťom. Snažím sa pôsobiť sebavedomo, ale zároveň s rešpektom voči všetkým súperom.
 
TRÉNER-KONZULTANT PAVEL KOVÁČ O ĎURECOVI A EP V PACÉ
 
„Do Francúzska na EP letíme v piatok ráno z Viedne, cez Amsterdam a odtiaľ potom do Rennes. To je už len kúsok do Pacé. Dúfam, že sa do dejiska pretekov dostaneme včas a Peter sa stihne trochu rozcvičiť. V sobotu, na rozdiel od M-SR v Žiline, kde s ním držal krok 6 km Čech Zajíc, bude mať s kým bežať, nebude musieť udávať tempo. Bude však trochu teplejšie, okolo 20 stupňov a zrejme aj veterno. Pre Peťa bude ideálne, ak sa pobeží rovnomerne a nebude sa taktizovať. V B-behu je to reálnejšie ako v áčku, kde sa najlepší ´pobijú´ aj o prvenstvo. Podľa dosiahnutým výkonov mu z 58 prihlásených patrí 34. miesto. Poteší má akékoľvek zlepšenie."
31.5.2023   /   Rozhovory   /   Autor: atletika.sk   /    Foto: Tomáš Nather

Ďalšie články