Čítajte a formujte novú knihu Viktora Bielika. Teória pokusu a omylu

Čítajte a formujte novú knihu Viktora Bielika. Teória pokusu a omylu
Behame.sk a športový fyziológ Viktor Bielik prinášajú čitateľom portálu zaujímavý projekt.
Koncom marca 2014 vydá Viktor pokračovanie svojej úspešnej knihy Neležme, bežme. Na behame.sk si môžete každý pondelok prečítať úryvok z každej kapitoly, ale nielen to. Podieľajte sa aj na obsahu novej knižky! Ak vás uverejnená časť kapitoly zaujme (alebo aj nezaujme), pokojne ju okomentujte, prípadne napíšte, čo by ste si v danej kapitole ešte radi prečítali. Viktor si všetky ohlasy a podnety prečíta a pokúsi sa ich do knižky zakomponovať. Na vaše ohlasy sa tešíme na adrese sportdiag@sportdiag.sk. Predmet: Viktorova kniha. Príjemné čítanie.

Spôsob dopadu chodidla musíte vyskúšať sami na sebe, lebo môžem vám tu vysvetľovať čo chcem, treba zažiť vždy (skoro) na vlastne koži. Je to záležitosť pokusu a omylu. Behanie je ďaleko komplexnejší pohyb ako si väčšina ľudí myslí. Pre lepší pocit vnímania, prebehnite sa naboso. Stačí aj 50 m dlhý úsek a radšej zopakujte. Precíťte prirodzenejší  pohyb holou nohou, obujte tenisky a snažte sa o napodobenie. V snahe dopadnúť chodidlom čo najviac pod telo, sústreďte sa, že dopadáte na pokrčenú nohu a zvýšte frekvenciu kroku. Pri nízkej frekvencii kroku je takmer nemožné skrátiť vzdialenosť dopadu od tela. Podsaďte panvu - neseďte pri behu. Predstavte si, že chcete, aby vaša telesná výška bola čo najvyššia – vytiahnite sa. Skúste si predstaviť, že beháte bosí po horúcom piesku. Apropo, dobrý nápad vyskúšať na dovolenke.

Predstavte si, že ste na kolobežke. Presne tento pohyb potrebujete. Zahrabnutie nohou s impulzom odrazu. Ak by ste pri kolobežkovaní pokladali nohu príliš dopredu, brzdili by ste sa podobne ako pri sánkovaní, keď zaboríte pätu vystretej nohy do snehu. To isté sa deje aj pri behu. Platia rovnaké fyzikálne zákony. Keď sme už pri kolobežkovaní, svaly ktoré na odrazovej nohe výrazne zapájate sú sedacie svaly a zadné stehenné svaly. Mnohí bežci sú limitovaní práve tým, že si neuvedomujú dôležitosť týchto svalov. V súčinnosti so zvýšením frekvencie kroku a posunom dopadu chodidla bližšie pod telo je aktivácia sedacích a zadných stehenných svalov takmer prirodzená. Zapájanie spomínaných svalov neznamená, že budete...

6.1.2014   /   Poradňa Viktora Bielika   /   Autor: Viktor Bielik

Ďalšie články