VIDEO: Francúzi predstavili maskoty pre OH a PH 2024, budú nimi červené kužeľovité čiapky s ohnutou špičkou

VIDEO: Francúzi predstavili maskoty pre OH a PH 2024, budú nimi červené kužeľovité čiapky s ohnutou špičkou
Organizátori olympijských a paralympijských hier v Paríži 2024 v pondelok zverejnili maskoty pre tieto podujatia. Budú nimi červené kužeľovité pokrývky hlavy s ohnutou špičkou - tzv. frýgické čiapky. Tie sú známe v krajine aj ako čiapky slobody.
PARÍŽ 14. novembra  - Tento typ čiapok sa používal v minulosti v rôznych obdobiach v rôznych lokalitách - počas antiky v Perzii, na Balkáne, v Trácii, Dácii či Frýgii. A práve po Frýgii na území dnešného Turecka takáto pokrývka hlavy dostala pomenovanie. V závere 18. storočia bola jedným zo symbolov Veľkej francúzskej revolúcie. V krajine takú čiapku stále zobrazujú na buste Marianne, národnej personifikácii Francúzskej republiky, ktorá vznikla po spomenutej revolúcii.
Maskoty OH a PH 2024 majú trojuholníkový tvar, priateľský úsmev, modré oči, stužku vo farbe francúzskej trikolóry a farebné tenisky. Maskot paralympiády sa od olympijského výrazne líši iba tým, že jednu nohu má nahradenú protézou.
Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.ta3.com/embed/20221114-hw-6af411f6-9507-4b21-b086-825970866b74
Organizátori informovali, že nechceli vybrať zvieracieho maskota či inú kreatúru po vzore predchádzajúcich OH a PH, vybrali si radšej niečo, čo je "alegóriou slobody".

"Frýgická čiapka stelesňuje schopnosti, ktoré spoločne máme, keď sa ako kolektív rozhodneme povstať a spoločnej bojovať za zlepšenie. Bolo to tak počas revolúcie a bude to tak aj v prípade olympijských a paralympijských hier v Paríži 2024, pretože to bude revolúcia prostredníctvom športu," uviedla za organizátorov Julie Matikhineová, ktorá má na starosti budovanie značky podujatia.
14.11.2022   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Paris2024/instagram / Video: TA3

Ďalšie články