Veľkí súperi sa vyhli veľkým katastrofám

Veľkí súperi sa vyhli veľkým katastrofám
 Viacero príbehov a udalostí košickej maratónskej histórie si v roku 2022 pripomenie svoje okrúhle výročie. 
Tak je to aj v prípade už viackrát opisovaného súboja dvoch skvelých atlétov. Čechoslováka Kantorka a Američana Edelena. V Košiciach bol po strhujúcom finiši pred 60 rokmi v cieli skôr ten prv menovaný. No už o niekoľko týždňov sa na maratónskej trati stretli opäť. Odcestovali až do ďalekej japonskej Fukuoky a tu si úlohy vymenili, keď Edelen tesne, o šesť desatín sekundy, Kantorka porazil. 
A obaja majú vďaka neuveriteľnej zhode náhod ešte niečo spoločné. To, ako sa vyhli katastrofám, ktoré pre nich mohli mať fatálne následky. Edelen sa po košickom maratóne v spomínanom roku 1962 rozhodol odcestovať do Prahy vlakom. Dal prednosť tomuto prostriedku, lebo hmly komplikovali leteckú dopravu. Veľmi dobre sa rozhodol. Lietadlo ČSA Iljušin 14 so 42 cestujúcimi a členmi posádky na palube odštartovalo o siedmej z košického letiska na trase Bratislava - Brno - Praha. Za hustej hmly narazilo ráno okolo 9. hodiny do svahu kopca Špidlák neďaleko od prahu pristávacej dráhy brnenského letiska. 

A Pavel Kantorek? Ten strávil po skončení kariéry 12 rokov na Kube. Nielen ako športový lekár, ale aj ako tréner. Pred mexickou olympiádou v roku 1968 mali oňho Kubánci taký záujem, že sa dal nahovoriť a s manželkou odletel už o týždeň skôr, ako mal. Zachránil si tak život. Lietadlo, v ktorom bola aj jeho batožina, po technickom medzipristátí v Kanade za čudných okolností vybuchlo a väčšina pasažierov zahynula.

19.9.2022   /   Ostatné   /   Autor: bk   /    Foto: Maratónsky klub Košice – archív

Ďalšie články