Ruskí a bieloruskí športovci sa nezúčastnia na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Paríži, rozhodol o tom MOV

Ruskí a bieloruskí športovci sa nezúčastnia na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Paríži, rozhodol o tom MOV
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) informoval, že ruskí a bieloruskí športovci sa nezúčastnia na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Paríži.
BRATISLAVA 20. marca – „Neutrálni športovci zo žiadnej krajiny nebudú súčasťou nástupu výprav počas otváracieho ceremoniálu. Na hrách nebudú reprezentovať žiaden tím, ale budú mať individuálny štatút," povedal riaditeľ MOV James McCloud.

MOV tiež uviedol, že športovci z Ruska a Bieloruska, ktorí budú na hrách súťažiť pod neutrálnou vlajkou, budú môcť ceremoniál sledovať iba z pozície divákov. Otvárací ceremoniál organizátori tentoraz vsadili do exteriéru. Súčasťou veľkolepej šou by mala byť plavba tisícov športovcov na lodiach po rieke Seina až k Eiffelovej veži.
Rusko a Bielorusko majú zakázané z dôvodu vojny na Ukrajine súťažiť v kolektívnych športoch. Pri individuálnych športoch zvolil pred časom MOV benevolentnejší meter. Stanovil dvojstupňový postup previerky, aby jednotlivci v individuálnych športoch z týchto krajín získali neutrálny štatút. Títo športovci musia byť najprv schválení riadiacim orgánom ich individuálneho športu a potom revíznou komisiou menovanou MOV.

Športovci s neutrálnym štatútom budú na OH označovaní zelenou vlajkou. Pri ich prípadných úspechoch a následných medailových ceremoniáloch sa bude hrať špeciálna hymna bez textu.

MOV tiež uviedol, že očakáva, že na parížske hry sa kvalifikuje približne 36 neutrálnych športovcov s ruským pasom a 22 s bieloruským. Otvárací ceremoniál je na programe 26. júla. O účasti športovcov z Ruska a Bieloruska na záverečnom ceremoniáli, ktorý sa bude konať 11. augusta, sa podľa MOV rozhodne v neskoršom termíne.
20.3.2024   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články