Reprezentanti štyroch krajín musia pred OH v Paríži podstúpiť prísnejšie testy

Reprezentanti štyroch krajín musia pred OH v Paríži podstúpiť prísnejšie testy
Atléti z Brazílie, Ekvádora, Peru a Portugalska musia pred OH 2024 v Paríži podstúpiť viac antidopingových testov ako ich kolegovia z iných krajín, pretože v uvedených štátoch sú štandardy nižšie v porovnaní s celosvetovými potrebami. 
MONACO 12. marca  - Uvedené krajiny dostali od Jednotky pre integritu atletiky (AIU) upozornenie ešte po MS 2022 v americkom Eugene, aby zlepšili procesy pred šampionátom v roku 2023.

"Všetky štyri nedokázali zabezpečiť primerané (mimosúťažné) testovanie svojich tímov pred nasledujúcimi majstrovstvách sveta v Budapešti," uviedla AIU. Rovnaké upozornenie ako uvedené štyri krajiny dostali po MS 2022 aj Česi a Novozélanďania, no teraz dostali pochvalu za to, že odvtedy "výrazne zlepšili svoje testovanie".

Rozhodnutie AIU podporili aj predstavitelia Svetovej atletiky. Pod piatimi kruhmi v Paríži sa tak zo spomenutých štátov predstavia atléti, ktorí nepatria do svetovej elity, len ak počas desiatich mesiacov pred 4. júlom 2024 absolvovali aspoň tri mimosúťažné kontroly.
"Veríme, že v tomto olympijskom roku to bude pripomienkou pre všetky členské federácie, že AIU a Svetová atletika to so zabezpečením rovnakých podmienok pre športovcov myslia mimoriadne vážne," povedal šéf AIU David Howman. Prísnejšie testy sa budú vyžadovať od atlétov vo vytrvalostných disciplínach, v behoch od 800 metrov. Musia poskytnúť vzorku krvi pre svoj biologický pas a podstúpiť test na EPO.

Rozšírené testovanie sa v tomto prípade týka športovcov, ktorí nefigurujú v Top 10 poradia jednotlivých disciplín. Na elitných športovcov sa AIU už zameriava ako na pravdepodobných víťazov medailí na významných šampionátoch.
12.3.2024   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články