Oheň v antickej Olympii sa rozhorí 16. apríla, zavíta aj do paláca vo Versailles či pevnosti Carcassonne

Oheň v antickej Olympii sa rozhorí 16. apríla, zavíta aj do paláca vo Versailles či pevnosti Carcassonne
V antickej Olympii v Grécku sa o necelý mesiac rozhorí olympijský oheň, čím sa začne cesta, ktorá vyvrcholí v Paríži 26. júla pri oficiálnom otvorení 33. novodobých olympijských hier.
BRATISLAVA 17. marca - Ako referuje web insidethegames.biz, slávnostné zapálenie ohňa sa uskutoční 16. apríla o 10.30 h SELČ.

Následne v piatok 26. apríla prevezú oheň naprieč Gréckom do Atén na slávnostné odovzdanie pochodne organizačnému výboru OH 2024, ktoré sa bude konať na Panathénskom štadióne. Po odovzdávke plameň strávi noc na francúzskom veľvyslanectve v Aténach a nasledujúci deň sa nalodí na loď smerujúcu do francúzskeho Marseille, kam dorazí 8. mája.

Štafeta s olympijskou pochodňou strávi dva mesiace cestovaním po Francúzsku. Navštívi miestne komunity a pred začiatkom olympijských hier sa postará o vzrušujúce momenty. Olympijský oheň navštívi miesta ako Lascaux, kde našli slávne jaskynné maľby, ďalej stredovekú pevnosť Carcassonne, palác vo Versailles či zámky v údolí Loiry. Olympijský oheň osvetlí aj veľké architektonické diela, ako sú kostoly a opátstva, vrátane ikonického Mont Saint-Michel v Normandii.

Do štafety sa zapojí 10-tisíc nosičov pochodne. Oheň navštívi viac ako 400 miest v 65 lokalitách vrátane zámorských regiónov, ako sú Guadeloupe, Francúzska Guyana, Martinik, Francúzska Polynézia a Réunion.

Štafeta s olympijskou pochodňou, moderný vynález inšpirovaný starovekými gréckymi tradíciami, ohlasuje začiatok olympijských hier a počas svojej cesty vysiela posolstvo mieru a priateľstva. Prvýkrát bola použitá na hrách v roku 1936 v Berlíne.
17.3.2024   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články