Moderný päťboj sa rozhodol nahradiť parkúrové jazdectvo prekážkovými behmi

Moderný päťboj sa rozhodol nahradiť parkúrové jazdectvo prekážkovými behmi
Medzinárodná únia moderného päťboja (UIPM) schválila rozhodnutie nahradiť jazdu na koni prekážkovými behmi ako piatej disciplíny tohto športu v snahe zachrániť ho pred vypadnutím z programu olympijských hier. Teraz musí túto zmenu odobriť i Medzinárodný olympijský výbor (MOV).
BRATISLAVA 14. novembra - Moderný päťboj sa ocitol na križovatke po vlaňajších OH v japonskom Tokiu, kde nemeckého trénera prichytili, ako udiera do nespolupracujúceho koňa. V súčasnej podobe so šermom, plávaním, streľbou, behom a parkúrovým jazdectvom by tento šport bol po OH 2024 mimo olympijského programu.

V snahe byť naďalej na scéne olympijských hier riadiaci orgán moderného päťboja otestoval prekážkové preteky, ktoré nahradili jazdu na koni. UIPM si uvedomuje, že stále existuje priestor byť súčasťou OH 2028, ak MOV schváli uvedenú zmenu.

„Nezabúdame na našu minulosť, naše dedičstvo, ale naším cieľom je budúcnosť. Je veľmi dôležité, že naši hlasujúci členovia poskytli silný mandát na integráciu prekážkovej disciplíny do nášho olympijského multišportu,“ uviedol vo vyhlásení prezident UIPM Klaus Schormann.
14.11.2022   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články