Konanie WMOC na Slovensku je výsledkom dlhodobého záujmu a snaženia na strane organizátorov, systematickej prípravy a napokon úspešnej kandidatúry na usporiadanie tohto šampionátu, ktorý sa pôvodne mal uskutočniť už v roku 2020 no bol kvôli pandémii napokon preložený. Pozitívne dopady organizovania WMOC 2023 je možné vidieť vo viacerých rovinách. Okrem impulzov pre samotný rozvoj tohto športového odvetvia na Slovensku pôjde dozaista o významnú prezentáciu našej krajiny, košického a prešovského regiónu i samotného mesta v očiach účastníkov WMOC, ktorí predstavujú veľmi pestrú cieľovú skupinu. Nie zanedbateľné budú i priame ekonomické dopady, keď odhadovaný počet viac ako 3 500 účastníkov a návštevníkov strávi v Košiciach a okolí 8 -10 nocí.
„V mene Košičanov cítim hrdosť, že v dlhodobom horizonte dokážeme pripraviť medzinárodné podujatie na svetovej úrovni. Nie je to však len o organizačných schopnostiach ale aj o vôli, charaktere a profesionalite. Naše mesto privíta tisíce orientačných bežcov z celého sveta a ďalšie tisíce fanúšikov tejto atraktívnej športovej disciplíny a som presvedčený o tom, že u nás nájdu dobré zázemie, prívetivých ľudí a kvalitné služby. Osobitne sa teším na to, že aj samotné centrum mesta sa stane počas jednej z disciplín veľkým športoviskom. Verím, že bežcom spoločne vytvoríme srdečnú atmosféru a naše mesto odprezentujeme vo svete len v tom najlepšom svetle,“ uviedol na utorkovej tlačovej konferencii organizátorov primátor Košíc Jaroslav Polaček.
"Slovenskí pretekári majú predpoklady bojovať o medaily. Hnať ich bude motivácia v príprave pred domácim šampionátom a tiež to, že preteky sa odohrajú v atypických terénoch kladúcich veľké nároky na techniku orientácie, na čo sú naši pretekári zvyknutí vzhľadom na to, že v tomto prostredí často trénujú a súťažia. Zo slovenských pretekárov budú medzi favoritov patriť najmä Peter Barcík, bývalý košický pretekár, Lukáš Barták z Pezinka, Ondrej Piják z Bratislavy, či Silvia Chupeková zo Žiliny," uvádzajú organizátori.