Spartan preteky na Slovensku: Ročník 2024 ponúkne ešte prístupnejšie a atraktívnejšie preteky plné adrenalínu

Spartan preteky na Slovensku: Ročník 2024 ponúkne ešte prístupnejšie a atraktívnejšie preteky plné adrenalínu
Preteky Spartan, ktoré sú známe prekážkovými traťami a dôrazom na vytrvalosť, sa stali populárnym fenoménom aj na Slovensku. Tieto preteky posúvajú účastníkov na hranice ich možností a zároveň podporujú pocit spolupatričnosti a túžbu po nezlomnosti. Po úspešnom ročníku 2023 tento rok ponúknu ešte prístupnejšie a atraktívnejšie preteky plné adrenalínu, príbehov a emócií aj pre rekreačných športovcov.
Vechec – 2.február 2024 - Tohtoročný kalendár pretekov Spartan je zostavený tak, aby bol prístupný aj širšiemu publiku bežcov a športovcov. Okrem klasických prekážkových pretekov na 5, 10 a 21 km (úrovne Spartan Sprint, Super, Beast) pre dospelých alebo 1 až 3 km pre deti (Spartan KIDS), pripravili organizátori aj Trail (10 KM a 21 KM) na Orave. Vďaka ich konceptu a autentickosti organizátori očakávajú tento rok až 10 tis. Spartanov, ktorí budú bojovať o jedinečnú medailu a pocit víťazstva. Ďalšie preteky sa budú konať v apríli v areáli VTSÚ Záhorie. V júli sa bude pretekať v Šamoríne, v olympijskom tréningovom centre x-bionic® sphere. Na prelome augusta a septembra sa chystá unikátna skúška pre tých najsilnejších, preteky Ultra (50 KM a 60 prekážok) v horskom teréne.
Trail alebo tradičný prekážkový beh s menšou obmenou
 
Mnohí si pod pojmom Spartan predstavia beh cez netradičné prekážky. Tento ročník má však na marec pripravený aj zimný trail. Na Kubínskej holi si budú môcť súťažiaci vybrať až z dvoch bežeckých disciplín. Trail na 10 km alebo na 21 km. Okrem toho sa môžu zapojiť do jedinečnej skupinovej výzvy, 12 hodinový Hurricane Heat, tento drill je navrhnutý tak, aby preveril duševné aj fyzické schopnosti účastníkov na úrovni, o akej sa im ani nezdalo. Úplne autentická novinka športovcov čaká aj 27. a 28. apríla. V spolupráci s Ministerstvom obrany a Ozbrojenými silami SR sa bude organizovať Trifecta víkend v lokalite Vojenského technického a skúšobného ústavu na Záhorí. Vo vojenskej tematike budú mať účastníci možnosť zabehnúť si Sprint (5 km a 20+ prekážok), Super (10 km a 25+ prekážok), Beast (21 km a 30+ prekážok) a deti Spartan kids. Ako pamiatka na tento výnimočný víkend budú aj vzácne Honor medaily. Vzácne preto, lebo toto bude jediný Spartan Honor v Európe za celý rok 2024.
 
Spartan je celosvetovo obľúbený koncept. Okrem Slovenska ho v strednej Európe môžete nájsť v Českej republike, u južných susedov v Maďarsku alebo v Poľsku. Výhodou Slovenska je rozmanitosť terénu, ktorá sa inde hľadá len ťažko. Od hôr na severe po roviny okolo Dunaja na juhu. Preto organizátori Spartan pretekov navrhujú každú trať tak, aby využila autentickosť terénu a bola výzvou pre účastníkov objaviť v sebe skryté zásoby sily a odhodlania. 

Slovensko sa pripravuje na preteky Spartan 2024 a očakáva mimoriadnu ukážku atletických schopností, odhodlania a neochvejného spartanského ducha. Či už je niekto skúsený účastník alebo začiatočník, ktorý hľadá športový zážitok, môže sa pripraviť sa na ďalšie spoločné dobrodružstvo, ktorého podstatu naplno precíti počas pretekov, ale pochopí až v cieli!

2.2.2024   /   Krosové behy   /   Autor: br

Ďalšie články