Na spoločných MS v behu do vrchu a traili v Čiang Mai trio Slovákov, nechýba ani Majo Priadka

Na spoločných MS v behu do vrchu a traili v Čiang Mai trio Slovákov, nechýba ani Majo Priadka
Na premiérovom spoločnom svetovom šampionáte v behu do vrchu a traili v thajskom Čiang Mai, ktorý sa po jednoročnom odklade uskutoční 3. až 6. novembra aj s podporou Svetovej atletiky (WA), bude štartovať trio slovenských bežcov.
Výkonný výbor SAZ nominoval na šampionát Petra Fraňa, Mariána Priadku (obaja dlhý trail 80 km) a Silviu Schwaiger (beh do vrchu/stúpanie aj klesanie). Vedúci slovenskej výpravy bude šéftréner SAZ pre vytrvalostné behy mimo oválu Pavel Kováč. Pôvodne nominovaná Veronika Vadovičová (dlhý trail na 80 km) z osobných dôvodov odriekla štart.
Peter Fraňo je minuloročný majster Slovenska v krose vytrvalcov, ktorému sa dlhodobo darí aj v trialoch. V tomto roku na prestížnom UTMB® Mont Blanc vo francúzskom Chamonix v pretekoch na 99 km s vyše 6000 nastúpanými metrami skončil piaty, od medaily ho delilo necelých 12 minút. Na rovnakom podujatí sa v elitnej svetovej konkurencii predstavil i Marián Priadka: v hlavnej súťaži UTMB na 170 km s vyše 10 000 výškovými metrami sa umiestnil celkovo na 32. mieste. V rakúskom Schwazi žijúca Silvia Schwaiger je je výborná bežkyňa do vrchu, v zbierke má viacero popredných umiestení na vrcholných šampionátoch: bola 6. na MS 2016, 8. na MS 2018, na ME 5. v roku 2016 a 9. v roku 2017.

Hlavní organizátori spoločného svetového šampionátu vrchárov a trailových bežcov sú Svetová asociácia behu do vrchu (World Mountain Running Association), Medzinárodná asociácia ultrabežcov (International Association of Ultrarunners) a Medzinárodná asociácia trailových behov (International Trail Running Association).

Slovenskí reprezentanti vstúpia do bojov na MS v sobotu 5. 11. o 6.30 h miestneho času, keď sa na 80-kilometrovú trať vydajú trailisti Peter Fraňo a Marián Priadka. V nedeľu 6. 11. o 11.00 h miestneho času pobeží na MS v behu do vrchu Silvia Schwaiger.
22.9.2022   /   Krosové behy   /   Autor: Gabriel Bogdanyi/SAZ   /    Foto: Marián Bartoš

Ďalšie články