Prekážkarka Škvarková sa na olympijský rok pripravuje na Tenerife

Prekážkarka Škvarková sa na olympijský rok pripravuje na Tenerife
Prekážkarská rekordérka na 100 m Stanislava Škvarková sa na olympijský rok pripravuje v Arone v južnej časti ostrova Tenerife.
„Konečne sme sa po roku dostali na sústredenie niekam von. Naposledy sme boli v zahraničí vlani o takomto čase v Benidorme,“ povzdychol si kouč pre web SAZ poprednej atlétky Michal Škvarka. „Na Stanke vidím, že sa jej uľavilo. Je rada, že konečne zmenila prostredie. Pre oboch bude pobyt na Kanárskych ostrovoch dobrý psychický oddych.“

Ani na Tenerife však nie je všetko ideálne. Keďže v Arone našli útočisko pred chladnou jeseňou desiatky európskych atlétov, na miestnom štadióne, ktorý sa každé dve hodiny kompletne dezinfikuje, je poriadna „tlačenica“.
„Tréningové hodiny si musíme na každý deň zapísať týždeň vopred a denne máme k dispozícii len dve hodiny. Dnes sme stihli odtrénovať len tak-tak, a aj to sme sa rozcvičovali už hodinu predtým v parčíku neďaleko štadióna. Keďže Stanka behá na tréningu naplno 10 až 12 úsekov s 12 prekážkami a potrebuje medzi nimi 10-minútovú pauzu, kompletný tréning so všetkým, čo k nemu patrí, nemáme šancu stihnúť do dvoch hodín. Celé je to jedna veľká improvizácia,“ vysvetlil Michal Škvarka.

Obmedzenia sú aj v posilňovni – každá tréningová skupina má k dispozícii len na jednu hodinu denne. „Všetko robíme v zhone, čo, priznám sa, nemám vôbec rád,“ vraví kouč, no uvedomuje si, že v nezvyčajnej situácii súvisiacej s pandémiou musia rešpektovať aj nezvyčajné riešenia: „Chvalabohu, že máme aspoň takéto možnosti! Dúfajme, že sa pandemická situácia na ostrovoch nezhorší a sústredenie dotiahneme do úspešného konca.“

So Škvarkovou miniskupinou sa v Arone na Tenerife pripravuje aj ďalšia členka banskobystrickej Dukly, šprintérka Alexandra Bezeková. Žiaľ, jej kouč Rastislav Miško ostal doma, od zamestnávateľa nedostal voľno. Na rovnakom mieste trénujú i ďalší slovenskí atléti – výškar Matúš Bubeník a viacbojárska rekordérka Lucia Vadlejch, členovia tréningovej skupiny českého kouča Josefa Karasa.
„Karasovci mali ísť po 35-dňovom pobyte onedlho domov, ale keďže v Česku nemajú momentálne ani takéto podmienky, predĺžili si sústredenie až na 52 dní,“ pripomína ambiciózny kouč Michal Škvarka a pre ilustráciu ešte dopĺňa zoznam ďalších popredných atlétov pripravujúcich sa v Arone: „Trénujú tu českí šprintéri Jan Veleba, Dominik Záleský, skvelí belgickí štvorstovkári bratia Borléeovci, videl som aj novú akvizíciu v ich skupine šprintérku Sarah Atchovú, mala by tu byť tohtoročná európska jednotka na 100 m Švajčiarka Anja del Ponteová a na Tenerife s nami letela rakúska viacbojárka Ivona Dadičová. Je nás tu dosť veľa, aj dnes bol plný štadión.“

Stanislava Škvarková sa na sústredení zameria najmä na nabehanie prekážkového objemu. Zvyčajne má tento typ tréningu v pláne v pondelok, vo štvrtok a v sobotu, avšak štadión v Arone v sobotu nefunguje, preto bude musieť improvizovať. „Do piatich dní tri takéto tréningy nevtesnám, to by som Stanku zničil. Niečo však určite vymyslíme,“ dúfa prekážkarkin manžel a tréner v jednej osobe.

25.11.2020   /   Dráhové behy   /   Autor: SAZ/ GABRIEL BOGDÁNYI/ atletika.sk   /    Foto: Michal Škvarka

Ďalšie články