Päťdesiaty siedmy ročník mítingu P-T-S ponúkne znova duely slovenskej a svetovej špičky

Päťdesiaty siedmy ročník mítingu P-T-S ponúkne znova duely slovenskej a svetovej špičky
Už len čosi viac ako mesiac ostáva do 57. ročníka tradičného mítingu P-T-S, ktorý sa od svojho obnovenia v roku 2016 koná každoročne v modernom športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne. Organizátori pretekov zo Slovenského atletického zväzu pripravili na do hlavného programu pretekov vo štvrtok 9. júna predbežne 15 disciplín, 7 pre mužov a 8 pre ženy.
„Vyberali sme ich tak, aby mala naša špička v kvalitnej zahraničnej konkurencii šancu získať dôležité body do svetového rebríčka, ktorý je jednou z možností, ako sa kvalifikovať na dva tohtoročné vrcholy leta – júlové MS v americkom Eugene a augustové ME v Mníchove,“ zdôraznil riaditeľ mítingu Vladimír Gubrický. „V každej disciplíne chceme mať nášho najlepšieho atléta, no v niektorých sa črtá, že by mohli štartovať aj viacerí – napríklad na 100 m prekážok žien a 400 m prekážok mužov dokonca až traja.“

Muži by sa mali v dvojhodinovom hlavnom programe, ktorý odvysiela v priamo prenose RTVS, predstaviť v behoch na 100, 200, 400, 800 a 400 m prekážok, v žrdi a v kladive, osmičku disciplín pre ženy tvoria behy na 100, 400, 800, 1500, 100 m prekážok a 400 m prekážok, diaľka a kladivo.
„Disciplíny sú už takmer definitívne, no môže ešte dôjsť k zmene – napríklad u žien by mohla tisícpäťstovku nahradiť päťtisícka a u mužov závisí zaradenie kladiva od toho, či existuje šanca, aby bol Marcel Lomnický – zotavuje sa zo zranenia – dovtedy fit. Začiatkom budúceho týždňa by sme už mohli disciplíny definitívne uzavrieť,“ objasnil šéf mítingu. Kladivárske súťaže mítingu P-T-S sa však uskutočnia z technických príčin už o deň skôr v stredu 8. júna v Trnave.
Päťdesiaty siedmy ročník P-T-S bude mať opäť strieborný štatút seriálu World Athletics Continental Tour. Pre organizátorov to značí pripraviť míting na požadovanej úrovni: zabezpečiť adekvátnu kvalitu v každej disciplíne, splniť mnohé technické štandardy v príprave pretekov, zabezpečiť vhodné ubytovanie a povinné sú aj bonusy za umiestenia (v každej disciplíne od 1500 eur za prvé miesto po 300 za šieste).
Šamorínsky športový komplex x-bionc® sphere bude žiť atletikou nielen 9. júna večer, ale už od skorého rána, keď sa uskutoční finále celoslovenskej postupovej súťaže Detská P-T-S. Na ňu nadviaže úplne nová súťaž Štafetový pohár SAZ pre všetky vekové kategórie. Šéftréner SAZ pre šprinty Tomáš Benko počíta v kategóriách staršieho žiactva so súťažami na 4 x 60 a 4 x 300 m, v dorast a dospelí by mali mať preteky na 4 x 100 a 4 x 400 m. V národnom programe plánujú organizátori predbežne štyri ženské disciplíny (200 m, 800 m, 1500 m, 3000 m chôdza) a sedem mužských (200 m, 800 m, 1500 m, výška, diaľka, oštep, 3000 m chôdza). Diváci budú mať na míting P-T-S bezplatný vstup.
3.5.2022   /   Dráhové behy   /   Autor: Gabriel Bogdanyi/atletika.sk/SAZ   /    Foto: SITA

Ďalšie články