Mladý slovenský šprintér prekonal Volkov rekord

Mladý slovenský šprintér prekonal Volkov rekord
Slovenským reprezentantom v atletike sa vo štvrtok darilo na dvoch podujatiach v zahraničí. 
BRATISLAVA 9. júna - Na mítingu s bronzovým štatútom Svetovej atletiky v maďarskej Budapešti dosiahla víťazstvo kladivárka Martina Hrašnová, jej kolegyňa Veronika Kaňuchová skončila tretia a prekážkári Viktória Forster s Martinom Kučerom tiež skončili na pódiu. Na podujatí v rakúskom St. Pöltene vybojovali Slováci viacero medailových priečok a mladý šprintér Filip Federič zlepšil národný juniorský rekord Jána Volka na stovke.
Federič na stovke zlepšil Volkov rekord v rozbehu i vo finále, s časom 10,32 s skončil štvrtý a stanovil slovenský výkon roka aj medzi mužmi. Celkovo dosiahol tretí najlepší čas v slovenskej histórii na 100 m. "Nenachádzam slová. Odmalička som však vedela, že to v ňom je a že je veľký talent. Filipa trénujem od jeho desiatich rokov. Viem, čo behá na tréningoch a koľko prekážok sme museli spolu preskákať, kým sme sa dostali až sem. Teší ma, že sme sa nevzdali my ani jeho úžasní rodičia. Mal toho v ostatnom čase veľa. Tento skvelý výkon je odrazom toho, že absolvoval konečne ucelenú prípravu bez prerušenia," vyzdvihla svojho zverenca trénerka Naďa Bendová.

Forsterová si časom 13,12 s v behu na 100 m prekážok zlepšila sezónne maximum a vyrovnala vlastný národný rekord do 23 rokov. Slovenské výkony roka dosiahli Alexandra Bezeková (54,08 s) so Šimonom Bujnom (46,70 s) na hladkej štvorstovke aj Daniela Ledecká na prekážkovej štvorstovke (58,05 s), všetci obsadili štvrté miesta. Martin Kučera bol druhý na prekážkovej štvorstovke (51,68 s) a Marcel Lomnický piaty medzi kladivármi (71,42 s).

Matej Baluch v Rakúsku zvíťazil na prekážkovej štvorstovke, zlepšil si osobný rekord a prvýkrát sa dostal pod 50 sekúnd (49,99 s). Druhý za ním skončil Patrik Dömötör s časom 50,85 s. Monika Weigertová stanovila nové kariérne maximum aj slovenský výkon roka na stovke (11,41 s) a Žofia Naňová si zlepšila osobný rekord v behu na 1500 m (4:22,68 min), obe obsadili vo svojich pretekoch druhú pozíciu. Stanislava Škvarková skončila druhá na prekážkovej stovke s výkonom 13,05 s.
8.6.2023   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Tomáš Nather

Ďalšie články