Kouč Žňava verí, že ak Emma Zapletalová ostane zdravá, poteší fanúšikov peknými výkonmi

Kouč Žňava verí, že ak Emma Zapletalová ostane zdravá, poteší fanúšikov peknými výkonmi
Hovorieva sa: zíde zo očí, zíde z mysle. Tak trochu to platí aj o Emme Zapletalovej, európskej šampiónke 2021 v kategórii do 23 rokov v behu na 400 m prekážok.
Nádejná Nitrianka po životnej sezóne zažila dva náročné roky. Jej rozlet stoplo zranenie – únavová zlomenina členka ľavej nohy. Emma však nehodila – ako sa hovorí – flintu do žita. Zmobilizovala všetky fyzické i mentálne sily, dostala sa z problémov a je pripravená pokúsiť sa o návrat do absolútnej svetovej špičky.

Vlani na jeseň sa znova pustila do plnohodnotnej prípravy s vidinou štartu na júnových ME v Ríme a v hre sú aj olympijské hry v Paríži na prelome júla a augusta. Jedny už zažila: v roku 2021 sa v Tokiu „prebila“ do semifinále prekážkarskej štvorstovky a v premiére pod piatimi kruhmi skončila pätnásta.

„Od začiatku prípravy sme doteraz absolvovali až päť sústredení,“ skonštatoval Zapletalovej kouč Peter Žňava. „Prvé dve na jeseň vo Vysokých Tatrách boli ako keby na rozbeh. Venovali sme sa hlavne aeróbnej vytrvalosti a všeobecnej sile.“
Slovenské hory potom Emma s trénerom vymenila za slnečný juh Španielska. Na prelome novembra a decembra naberala slovenská Atlétka roka 2021 kondíciu v Malage. Potom v tom pokračovala krátko po koncoročných sviatkoch na trojtýždňovom sústredení (13. januára – 3. februára) na Tenerife.

„Venovali sme sa prekážkovej vytrvalosti, špeciálnej silovej vytrvalosti a začali sme aj so špeciálnou vytrvalosťou. Na tento kemp potom nadväzovalo druhé tohtoročné sústredenie od 17. februára do 9. marca, kde sme pokračovali vo zvyšovaní intenzity v špeciálnom pretekovom tempe a venovali sme sa i prekážkovému rytmu,“ objasňoval Zapletalovej kouč v ŠK ŠOG Nitra a vo VŠC Dukla Peter Žňava a s uspokojením dodal: „Z oboch tohtoročných sústredení na Tenerife mám dobrý pocit.“

Už onedlho čaká Emmu ďalší tréningový kemp – podľa trénera rozhodujúci. „Od 25. marca sa budeme do 14. apríla pripravovať opäť na Tenerife. V rámci zväzového projektu spoločných sústredení reprezentantov tam bude trénovať početná skupina slovenských šprintérov,“ podotkol Žňava.

Kouča talentovanej prekážkarky potešilo, že všetky tri zahraničné kempy mohol s jeho zverenkou absolvovať uznávaný fyzioterapeut Denis Frudenfeld. „Teší ma, že nám v tomto Dukla vyšla v ústrety,“ zdôraznil Zapletalovej tréner. „Okrem Denisa je členom nášho minitímu už dlhé roky i docent Miroslav Vavák z FTVŠ UK a v poslednom období nám veľmi pomohol profesor MUDr. Jozef Vojtaššák. Aj vďaka nim Emma môže už trénovať naplno.“

Duo Zapletalová – Žňava už vie, že premiéru v letnej sezóne by mali absolvovať v prvý májový víkend. Na presnom pláne štartov však ešte pracujú. „Sme si vedomí, že po dvoch rokoch bez súťaží bude náročné zohnať kvalitné zahraničné preteky. Emma má zatiaľ istý štart iba na májovom striebornom mítingu P-T-S v Banskej Bystrici. Mám však pre istotu v zálohe i nejaké ďalšie možnosti,“ prezradil Peter Žňava.

Od výborného roku 2021 absolvovala Emma Zapletalová len dve súťaže – na VC Maďarska v Székesfehérváre a v rozbehu na ME v Mníchove, obe v roku 2022. Aj preto nechce jej kouč hovoriť o cieľoch v blížiacom sa olympijskom lete. „O cieľoch sa mi v tejto fáze prípravy ťažko rozprava. Navyše po dvoch rokoch bez pretekov, keď Emmu sužovali zranenia. Verím však, že ak ostane zdravá, poteší nás znova peknými výkonmi,“ nádejal sa Peter Žňava.
23.3.2024   /   Dráhové behy   /   Autor: SAZ/atletika.sk   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články