Volkswagen Maratón Praha: druhý najlepší čas histórie i premiéra futbalistu Nedvěda

Praha / Triumf i pád favoritov, splnené sny celebrít aj obyčajných bežcov, rekordnú účasť viac ako deviatich tisíc bežcov v úchvatných kulisách starého mesta. To všetko ponúkol 18. ročník Volkswagen maratónu Praha.

Vyhral Deressa Chimsa z Etiópie v druhom najlepšom čase pražského preteku 2:06:25. "Veril som si. Vedel som, čo mám natrénované, že mám na dobrý výkon. Pomohol som roztiahnuť pacemakerovi vedúcu skupinku a potom som išiel za víťazstvom. Som spokojný, "povedal.

Naopak elitná žena Lydia Cheromei vzdala na 38. km. V úvode nasadila strhujúce tempo a dlho bežala sama, ale keď ju dobehla zverenkyňa rovnakého trénera Agnes Kiprop, úplne vyčerpaná ďalej nevydržala. "Povedala mi len, pokojne choď sama, mám problémy skús to," vykladala víťazka. Cieľovú bránu preťala v čase 2:25:41.

Medzi mužmi skončili na ďalších stupňoch víťazov kenský bežci - Stephen Tum bol nadšený z druhého miesta vo svojom druhom maratóne. Rovnako aj Philemon Limo, tretí v maratónskej premiére. "Pochopil som, že maratón nie je jednoduchý. Veľa som sa naučil, musím trénovať ešte viac a viac. " Na skvelom šiestom mieste dobehol Julius Arile Lomerinyang, kenský bežec, ktorý len pred šiestimi rokmi vymenil samopal AK47 a miesto v bojovej guerilla za bežecké topánky a tréningový kemp v Amerike. A nakrúcali sa o ňom aj v Prahe zábery do filmu.

Druhou ženou bola Flomena Chepchirchir z Kene a tretia Meseret Debele z Etiópie. Na vlne nadšeného povzbudzovania domácich divákov si pre český majstrovský titul, ale hlavne olympijský limit pre Londýn dobehol Ján Kreisinger. Na trinástom mieste v čase 2:16:26, len o tri sekundy! "Super, super, super," radoval sa v cieli.

V čase 3:50:02 dokončila na 2016. mieste svoj prvý maratón 39ročná bývalá futbalová hviezda Pavel Nedvěd. "Posledných päť kilometrov som ešte mohol zrýchliť, žiadna kríza neprišla, užil som si to," líčil a ukazoval krvavé pľuzgiere.

Dobehol do cieľa so svojím bývalým spoluhráčom zo Sparty i reprezentácie Tomášom Votavom. Potom okamžite skočil do lietadla a vracal sa do Turína na majstrovské oslavy jeho Juventusu, kde pôsobí teraz v úlohe poradcu prezidenta klubu.

Výborne bežal i zástupca pražského primátora Pavel Richter 3:13:39. V čase cez štyri hodiny dokončili premiéru aj najpredávanejší český spisovateľ Michal Viewegh (4:28:18), alebo muž s transplantovaným srdcom Aleš Tvrdý.

Volkswagen Maraton Praha 2012:

Muži: 1. Chimsa (Et.) 2:06:25, 2. Tum 2:07:16, 3. P. Limo 2:09:25, 4. Bowen 2:10:05, 5. Kinyanjui, 6. Lomeriny (verzus Keňa) 2:12:12, ... 13. Kreisinger (Česko)...27. Imrich Pástor (SR/Obal Servis Košice) 2:27:11, 37. Ondrej Puškár (SR) 2:30:51
2:16:26.

Ženy: 1. Kiprop 2:25:41, 2. Chepchirchir (obe Keňa) 2:26:50, 3. Debele (Etiópia) 2:27:15,... 9. Pastorova (Česko) 2:39:42.