Silvestrovský beh cez Bratislavské mosty vyhrali favoriti, odštartovalo takmer 1000 bežcov z bezmála 20 krajín

Silvestrovský beh cez bratislavské mosty (SBCBM) sa po štvorročnej pauze vrátil vo veľkom štýle.
Spred Ekonomickej univerzity v Bratislave-Petržalke sa na 11-kilometrovú trať s cieľom na atletickom ovále štadióna v športovom areáli FTVŠ UK vydalo v 32. ročníku 920 z 996 prihlásených bežcov z bezmála 20 krajín. Populárne podujatie organizačne zabezpečovala Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislava v spolupráci s agentúrou Be Cool.

Najrýchlejší boli favoriti. Z mužov triumfoval tohtoročný majster SR v polmaratóne Martin Rusina z BMSC Bratislava časom 34:31 min s náskokom 13 sekúnd pred športovým obojživelníkom (atletika/triatlon) Matúšom Kozlovským (Slávia STU Bratislava/Realiz Sport Team) a slovenským šampiónom 2023 v maratóne Marekom Hladíkom, ktorý populárne „mosty“ vyhral v rokoch 2015, 2016, 207, 2018.

Posledný víťaz z roku 2019, bývalý výborný osemstovkár a v súčasnosti šéftréner SAZ pre behy na ovále Jozef Pelikán napokon neštartoval („Zranil som si lýtko, nechcel som riskovať“). V cieli však mal radosť z triumfu svojej manželky Lucie Pelikánovej, ktorá bola prvá zo žien časom 40:11 min s náskokom 34 sekúnd pred tohtoročnou slovenskou maratónskou šampiónkou Veronikou Páleníkovou z Topoľčianok (bežal s ňou manžel Matej), ktorá po novom behá za Bežeckú akadémiu Marcela Matanina ( 40:45). Tretia dobehla Petra Pukalovičová zo SHEruns Bratislava (42:55).

„Keď som ráno vstal, uvažoval som, či vôbec štartovať. Hodil som si mincou a vyšlo mi, aby som bežal. Medzi 7. a 7. kilometrom som zrýchlil, na čo chalani už nezareagovali,“ podotkol Martin Rusina na margo kľúčového okamihu pretekov.

Lucia Pelikánová predpokladala tesnejší súboj s Veronikou Páleníkovou, ktorej ušla na Starom moste, na začiatku druhej polovice pretekov. „Veľmi sa teším z ďalšieho športového úspechu. Nedávno som obhájila titul majsterky sveta v canicrosse, čo je beh so psom,“ usmievala sa sympatická vytrvalkyňa banskobystrickej Dukly, ktorá je v canicrosse už 3-násobná svetová šampiónka.
Vo výbornej atmosfére, o ktorú sa staral aj moderátor Richard Vrablec, na kvalitne pripravenej trati vedúcej zväčša po petržalskej strane Dunaja, sa s rokom 2023 rozlúčili aktívnym pohybom mladí i starí. V súťažiach detí na štadióne FTVŠ UK na Lanfranconi štartovala takmer stovka detí vo veku od 6 do 15 rokov. Najstarší účastník SBCBM bol Viliam Novák, ktorý v roku 2023 dovŕšil 81 rokov! Z 920 bežkýň a bežcov finišoval na 11-klometrovej trati na výbornom 313. mieste v úctyhodnom čase 56:54 min.

FAKTY Z „MOSTOV“ 2023

MUŽI (11 km): 1. Martin Rusina (BMSC Bratislava) 34:31, 2. Matúš Kozlovský (Slávia STU Bratislava/Realiz Sport Team) 34:44, 3. Marek Hladík (BMSC Bratislava) 35:06, 4. Korbinian (Nem.) 36:08, 5. Valent (behame.sk) 37:43, 6. Lecourtois (Mex.) 37:47, 7. Medveczký (BMSC Bratislava) 37:58, 8. Kubička (AK ZŤS Martin) 38:08. ŽENY (11 km): 1. Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 40:11, 2. Veronika Páleníková (Topoľčianky/Bežecká akadémia M. Matanina) 40:45, 3. Petra Pukalovičová (SHEruns Bratislava) 42:55, 4. Ambrusová (3NT Bratislava) 44:45, 5. Zajíčková (Kovalchuk team) 45:18, 6. Stopjaková (BMSC Bratislava) 45:37, 7. Záškvarová (ŠKP Bratislava) 45:43, 8. Vasilová 48:01.