Premiéru polmaratónu v Českých Budějoviciach ozdobil skvelý výkon víťaza.

Daniel Chebii z Kene vo svojom prvom polmaratóne zabehol čas 59:49 min., čo je tretí najrýchlejší čas na českom území v histórii a sedemnásty najlepší tento rok na svete. Medzi ženami kraľovala podľa očakávania Tadelech Bekele z Etiópie za 1:10:54. Dvetisíc účastníkov, ale aj ďalšie tisícky divákov pozdĺž trate, vytvorili v podvečer nevídanú strhujúcu atmosféru.

"Mal som natrénované. Preto som rád, že prestalo pršať a mohol som bežať tak rýchlo, " radoval sa 27-ročný Chebii, ktorý v cieli dlho držal ruky nad hlavou v triumfálnom geste. Celý deň totiž na juhu Čiech pršalo, až podvečer sa vyčasilo a dokonca vyšlo slnko.

Chebii až do 15. km vzorne spolupracoval s neskôr druhým krajanom Henrym Kiplagatom, neskôr mu utiekol a ešte zrýchlil. "Pretek sa mi veľmi páčil. Vietor som necítil, ale kocky v starom meste dali predsa len zabrať, " povedal druhý v cieli.

"Som rada za víťazstvo, ale s časom nie som spokojná," povedala naopak Bekele.

Najlepšími Čechmi boli jedenásty Tomáš Ondráček z Triexpertu za 1:12:04 hod. a štvrtá Ivana Sekyrová z AK Sokolov za 1:17:57 hod. "Mala som od začiatku žalúdočné problémy, už dlho som takto netrpela," vysvetľovala česká olympionička, prečo sa nepodarilo zaútočiť na osobný rekord. "Pre mňa to bol úžasný zážitok, strašne veľa ludí fandilo, to som nikde nezažil.

A to som za posledné tri roky bežal väčšinu veľkých domácich pretekov, " opisoval Ondráček priebeh svojho sólopreteku. Už na 5. km sa odpútal od neskôr druhého Jaroslava Dražana. Najrýchlejším Slovákom bol Juraj Prusa (1:41:36 hod).

Na trati sa objavilo množstvo zaujímavých tvárí - bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma (1:47:18 hod) dokonca vyhral svoju vekovú kategóriu nad 50 rokov. Potom tiež bývalý minister priemyslu Vladimír Dlouhý alebo Aleš Tvrdý, ktorý behá s transplantovaným srdcom.

Zaujímavý náboj mal súboj štafiet. Elitná domáca formácia Fitness14 v zostave  Faschingbauer, Stefka, Kreisinger atakovala najrýchlejšieho afrického bežca a dobehla celkovo šiesta za 1:06:48. Stretli sa aj Ligoví hokejisti s futbalistami. Mladíci z ľadu tesne prekonali futbalových veteránov vedených Jiřím Povišerem a doplnených Patrickom Poborským, 19 ročným synom slávneho otca. "Bola to drina, bežal som so slúchadlami a ku koncu už moc nevnímal,"
glosoval futbalový finišman Martin Vozábal

.Mattoni polaratón České Budějovice je čerstvým členom bežeckého seriálu RunCzech, mesto podpísalo zmluvu o pretekoch na päť rokov. Ďalší tohtoročný diel série bude na programe o dva týždne v Olomouci.

10.6.2012   /   Cestné behy   /   Autor: RV   /    Foto: pim.cz