Pražský polmaratón pobeží úradujúci majster sveta Sawe aj najvplyvnejšia športová influencerka thefashionjogger

Pražský polmaratón pobeží úradujúci majster sveta Sawe aj najvplyvnejšia športová influencerka thefashionjogger
Len pár hodín po prílete do Česka obul bežecké topánky a vyrazil na tréning. Úradujúci majster sveta Sabastian Kimaru Sawe z Kene, ktorý sa postaví na štart Pražského polmaratónu, sa ľahko vyklusal v pražskej Stromovke a intenzívne ladí formu na sobotné preteky.
Sabastian Kimaru Sawe sa stal polmaratónskym kráľom vlani v októbri v lotyšskej Rige, kde zabehol čas 59:10 min. Jeho osobný rekord je ale ešte lepší! Dosiahol ho tri týždne po svojej zlatej galashow vo Valencii výkonom 58:29. Dvadsaťdeväťročný bežecký fenomén do Prahy zavíta prvýkrát, a to rovno z majstrovstiev sveta v krose v Belehrade, kde skončil na 7. mieste, v celkovom hodnotení dokonca kenský tím vybojoval titul.

„Sabastian ešte cez víkend pretekal na majstrovstvách sveta v krose v Belehrade, takže sa potreboval po prílete do Česka trochu prebehnúť. Jeho siedme miesto zo šampionátu naznačuje, že je vo výbornej forme," uviedol prezident organizačného výboru RunCzech.
Najrýchlejší polmaratón v Prahe doteraz zaznamenal Atsedu Tsegay v roku 2012 (58:47). Odolá Saweho útoku? Alebo sa na trón posadí niektorý z iných elitných afrických vytrvalcov? Do súboja o víťazstvo budú chcieť určite prehovoriť aj jeho krajania Geofry Toroitich Kipchumba (59:13), Patrick Kabirech Mosin (59:31) či Maxwell Kortek Rotich z Ugandy, ktorý bol vlani v českej metropole druhý (1:00:06).

Z európskych atlétov sa dávajú najväčšie šance Írovi Stephenovi Scullionovi (1:01:08), Portugalcovi Gomesovi (1:02:07) a Španielovi Oukhelfenovi (1:02:51). Európsky rekord pretekov je 1:02:17, aj tu je veľká šanca na jeho pokorenie.
Medzi ženami patria k najväčším favoritkám etiópske reprezentantky Nigsti Haftu Tesfay (1:06:17) a Gete Alemayechu Teklemichael (1:06:37) a Keňanky Jesca Chelangat (1:07:03) a Vivian Jepkemei Melly (1:07:3 ). Najlepšou Európankou je papierovo víťazka polmaratónu v Ankare z minulého roka Sultan Haydar (1:09:12). Českí diváci do cieľa určite poženú Terezu Hrochovú (1:12:04), ktorá vo februári na maratóne v Seville splnila olympijský limit a v Prahe bude určite pozerať po českom rekorde pretekov Evy Vrabcovej-Nývltovej (1:11:0). Rozhovor s touto talentovanou vytrvalkyňou si prečítate od 11.04. 2024 v jarnom magazíne BEHAME.sk.

V Prahe pobeží rekordných 15500 bežcov zo 115 krajín, medzi ktorými nechýba aj najvplyvnejšia športová influencerka roku 2023 Lisa Migliorini alias thefashionjogger, ktorá má na Instagrame vyše 2,3 milióna sledujúcich. Vypredaný polmaratón, ktorý sa pýši známkou kvality Elite Svetovej atletiky, začína 6. apríla o 10:00 hodine na Bubenskom nábreží a priamym prenosom ho vysiela Česká televízia.
3.4.2024   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články