Majcichovskú desiatku obohatí prítomnosťou legendárny kozmonaut

Majcichovskú desiatku obohatí prítomnosťou legendárny kozmonaut
Pred rokom sa prihovoril bežcom prostredníctvom mobilného telefónu, teraz by mal prísť osobne. Populárny beh Majcichovská desiatka obohatí už túto nedeľu (6. marca ) svojou prítomnosťou prvý československý kozmonaut Vladimír Remek.

,,Splní sa nám sen," povedal Jaroslav Lieskovský, trnavský športový nadšenec. Práve on spolu s priateľom Vítom Mercelom začiatkom roku 1979 vymyslel cestný beh Majcichovská desiatka. Oboch inšpiroval historický let prvého československého kozmonauta Vladimíra Remeka do vesmíru. Legendárny kozmonaut by mal do Majcichova zavítať prvýkrát v histórii.
Remek dokonca počas stredoškolských štúdií behal za Slavoj Čáslav. Premiéra v obci neďaleko Trnavy sa bežala 2. marca 1979, na počesť 1. výročia štartu kozmickej lode Sojuz 28 (s Rusom Alexejom Gubarevom a Remekom na palube).
V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa tradícia podujatia načas prerušila, Majcichovskú desiatku oživili znovu v roku 2004. ,,Vlani sme dosiahli rekordnú účasť, na početné štartové pole sa tešíme aj teraz. Program sa začne už od 10.00 súťažami detí. Pred trnavskou železničnou stanicou bude pre bežcov pristavený autobus s odchodom o 10.30," dodal Jaroslav Lieskovský.
Vladimír Remek se narodil 26. septembra 1948 v Českých Budějoviciach mama bola Češka, otec Slovák, generál vojenského letectva ČSĽA.
V roku 1978 absolvoval Remek let do vesmíru v kozmickej lodi Sojuz 28. Jeho vesmírna misia trvala 190 hodín a 18 minút. Remek bol občanom iba tretieho štátu po ZSSR a USA, ktorý vzlietol do kozmu. V súčasnosti pôsobí ako poslanec v Európskom parlamente za KSČM.
3.3.2011   /   Cestné behy   /   Autor: Braňo Raškovič

Ďalšie články