KOŠICE 23. august - Deň pred oficiálnym otvorením 100. ročníka maratónskeho behu, 5. októbra, sa uskutoční premiéra filmu režiséra Petra Kerekesa, ktorému dal autor názov Košický maratón – PríBEH mesta. I keď je sobotňajší večer 5. októbra určený najmä pre pozvaných hostí a široký okruh tímu tvorcov filmu, organizátori majú záujem dostať aspoň časť vstupeniek aj k verejnosti. Tá si ich bude môcť zakúpiť v termíne a spôsobom, o ktorom vás budeme informovať.
Pripomeňme, že samotné natáčanie filmu trvalo takmer štyri roky a mnoho o ňom napovie už aj akási forma predpremiéry v podobe 5-dielneho televízneho seriálu. Prvý diel uvidia diváci na obrazovkách Slovenskej televízie už v nedeľu 1. septembra.
V prípravnej fáze je nová jubilejná kniha, ktorá mapuje vývoj košického maratónu s doteraz neuverejnenými informáciami. V minulých článkoch sme priniesli viacero úryvkov z príbehov jej bohatého obsahu. Teraz sa aspoň letmo pozrime aj na niekoľko zaujímavých čísel. Lebo aj tie kniha popri pútavých textoch prináša.
Napriek tomu, že maratón v Košiciach bol až do roku 1980 limitovaný kvalifikačnými kritériami a ani veľkosť našej populácie nedáva priestor na masovosť v pravom slova zmysle, i tak je v historických análoch zapísaných len v samotnom maratóne doposiaľ celkovo už 43 629 košických výkonov. A sú zoradené v zaujímavom intervale. Od 2:06:55 aktuálneho držiteľa traťového rekordu až po 6:14:24, čo je výkon Maroša Kudlíka, ktorý zdolal trať maratónu úžasným spôsobom i napriek svojmu obrovskému zdravotnému hendikepu.
Aj keď boli okrem výkonnosti medzi podmienkami vždy i tie o
dosiahnutí veku 18 rokov, i tak sa v poli bežcov, na základe dnes už
ťažko overiteľných výnimiek, objavila v roku 1984 pretekárka z KĽDR,
ktorá v tom čase mala iba 15 rokov a 8 mesiacov. A obdobne prekvapí aj
údaj o Milanovi Ivanovi. Ten mal iba 15 rokov a 11 mesiacov keď sa mu už
v roku 1980 podarilo akýmsi „záhadným trikom" dostať na trať. Obe mladé
pušky jej nástrahy napokon zvládli. Myong-Suk Kimová dobehla v čase
2:59:17 a Milan Ivan mohol v cieli zastať, keď jeho stopky ukazovali
3:06:39.
A ešte jeden pohľad na čísla,
tentoraz však z kapitoly, ktorej dali autori názov Zo života mesta. Tá
mapuje popri samotnom maratóne i spoločenské dianie v Košiciach. A pri
premiérovom roku 1924 sa dozvedáme, že 24. júna bolo odovzdaných do
užívania 7 z plánovaných 14 pavilónov novej štátnej nemocnice. A tak v
meste pred sto rokmi pribudlo 600 nových nemocničných lôžok.
Okrem toho pre všetkých filatelistov tradične vytlačia výročnú poštovú známku s originálnym dizajnom. Čo sa týka ďalších zbierkových predmetov, Kremnická mincovňa vyrazí pamätnú euromincu s motívom Medzinárodného maratónu mieru.