Grand Prix sľubuje útoky na európske aj české rekordy

Grand Prix sľubuje útoky na európske aj české rekordy
Útoky na európske a české rekordy sľubujú organizátori prestížneho behu Grand Prix Praha, ktorý sa koná už dnes 2. septembra v centre metropoly. Od 18:00 hod. štartuje na námestí Republiky adidas Beh pre ženy na 5 km, o 19:30 silne obsadený Birell Beh na 10 km.
"Verím, že sa podarí prelomiť niektorý z rekordov. Podarilo sa nám znovu priviesť elitných atlétov a trať bude opäť veľmi rýchla," uviedol prezident organizačného výboru RunCzech Carlo Capalbo, ktorého všetky tri pražské preteky sa pýšia známkami World Athletics Elite Label Road Races.

Medzi hlavné hviezdy v behu na 10 km patrí Tadese Worku. Dvadsaťjedenročný Etiopčan je s časom 26:56 jedným z mála atlétov, ktorí na tejto trati prekonali hranicu 27 minút. O víťazstvo s ním chce bojovať Alexander Mutiso (27:35), kráľ tohtoročného Pražského maratónu. "Po tomto triumfe som odletel do Japonska a v podstate som sa pripravoval hlavne na tieto preteky. Som tu v Prahe tretíkrát a vždy sa sem rád vrátim. Som pripravený a veľmi koncentrovaný," vyhlásil vytrvalec z Kene na tlačovej konferencii v pražskom Hiltone.

Najväčším favoritom medzi európskymi bežcami je držiteľ belgického národného rekordu Simon Debognies (27:48). "Som v Prahe prvýkrát, ale viem, že trať je tu rýchla, že sa tu zabehli aj svetové rekordy. Mám za sebou výbornú vysokohorskú prípravu vo švajčiarskom Svätom Morici. Myslím, že som vo forme," povedal Debognies, ktorý chce v pretekoch atakovať európsky rekord Švajčiara Wandersa (27:13).
Najznámejším českým menom je niekoľkonásobný český šampión Jiří Homoláč (29:37), ktorý zmenil destináciu na sústredenie. Keňu vystriedala slovinská Rogla. "Chcel som ísť niekam na sústredenie a všade som už bol," usmieval sa na tlačovej konferencii. "Priateľka nakoniec vybrala Slovinsko. A to sa ukázalo ako skvelá voľba. Je to blízko z Brna a behal som tam v 1500 metroch nad morom. Urobil som dobrú prípravu a znovu sa naštartoval," povedal Homoláč, ktorého v jarnej časti sezóny trápila alergia. "Tento rok to bolo extrémne. Aj preto bola táto časť sezóny veľmi zlá. Tiež som niektoré veci nerobil tak, ako som mal. Ale myslím, že som v tom urobil progres a že to bude vidieť," pridal Homoláč.
Na chrbát mu chcú dýchať Damián Vích (29:07) a Martin Zajíc (29:45), ktorému sa tento rok často darí prekonávať osobné maximá. "Dúfam, že to tak bude aj dnes na tej desaťkilometrovej trati," informoval aktuálny český šampión na 5 a 10 km na dráhe.
V ženskej kategórii je najväčšou ašpirantkou na titul Janeth Chepngetich (30:28). "Veľmi sa mi v Prahe páči. Dám do toho všetko. Rada by som tiež prekonala svoj osobný rekord z Herzogenaurachu," praje si kenská bežkyňa. Veľkú bitku s ňou zrejme zvedie Alemu Tsadik z Etiópie (30:28). Českým želiezkom v ohni je Tereza Hrochová (33:43), niekoľkonásobná domáca šampiónka na rôznych tratiach a aktuálne štvrtá žena v polmaratóne na Univerziáde Chengdu 2023.

Tohtoročná trať pretekov prešla drobnými úpravami, má nižšie prevýšenie a sľubuje tak rýchlejšie časy. Pripomeňme, že v roku 2017 tu legendárna Joyciline Jepkosgei vytvorila ženský svetový rekord v čase 29:43, ktorý platil štyri roky. Jej čas je doteraz rekordom pretekov.
2.9.2023   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: RunCzech

Ďalšie články