Dolnoorešanský polmaratón oslávil jubileum

Klub rekreačných bežcov v spolupráci s Obecným úradom V Dolných Orešanoch zorganizoval jubilejný v poradí 30. ročník cestného behu pod názvom Dolnoorešanský polmaratón. Do obecnej kroniky tohto behu budú pre históriu zapísané mená víťazov Jozef Drotovan a Jana Kleskeňová.
DOLNÉ OREŠANY. V teplom  až sparnom počasí sa zišlo spolu 83 vytrvalcov  zo všetkých kútov Slovenska, aby sa o 16 tej hodine vydali v ústrety 21 098 m dlhej asfaltovej trati od štartu od z Dolných Orešian smerom na Košolnú, Dlhú, Doľany s odbočkou na Štefanovú, na obrátku do Častej a odtiaľ cez Doľany naspať do cieľa do D. Orešian.

Organizátori podujatia zabezpečili 4 občerstvovacie stanice, pretože pitný režim v takomto náročnom počasí bol veľmi dôležitý. S náročnými podmienkami sa najlepšie vyrovnal Jozef Drotovan z Rače , ktorý zvíťazil v absolútnom poradí s takmer minútovým náskokom pred Gabrielom Macsodim z N. Zámkov a víťazom kategórie do 49 rokov Jánom Kucharíkom z Trenčína. Pohár pre absolútneho víťaza mu odovzdal osobne predseda VUC TTSK Tibor Mikuš.

Na 2.mieste medzi veteránmi za Kucharíkom dobehol Tomáš Giertli z Č, Balogu a na 3. mieste Jozef Orth z BEHAME.sk. Medzi veteránmi do 59 rokov zvíťazil Stanislav Ďuriga z Trenčína pred Jozefom Polákom z Dolian a Milanom Vagom z Trnavy a od 60 rokov Marián Cyprián z Trenčína.

Majstrom Západoslovenského atletického zväzu registrovaných bežcov sa stal strieborný Gabriel Macsodi (AC N. Zámky) pred Marekom Zuzčákom (ŠAK SPŠ Trnava), ktorý prevzal i pohár pre najrýchlejšieho domáceho bežca .

„Bežal som to asi po 15 ty raz. Pripravil som sa osobitne na tieto dnešné podmienky , pretože mne teplo nevyhovuje. Oplatilo sa. Rozložil som si sily a v rovnakom tempe dobehol až do cieľa,“ – povedal po pretekoch skromný domáci Marek Zuzčák.

Medzi 7. ženami kraľovali veteránky. Zvíťazila Jana Kleskeňová z Nitry pred Radkou Paulíniouvou a Denisou Kušnierovou obe z Trnavy. Až na 4. mieste dobehla víťazka hlavnej kategórie do 34 rokov domáca Slavomíra Banárová. „Nemala som toľko natrénované , koľko polmaratón vyžaduje. Preto som nečakala veľký výsledok v cieli. Nakoniec som to na 13. kilometri rozbehla a stihla som to zabehnúť dokonca pod 2 hodiny,“ vyznala sa spokojná domáca Slávka Banárová.

Cenu pre najskôr narodeného účastníka prevzal Jozef Jamrich z Kátloviec (ročník nar. 1943). K vydarenému priebehu prispel aj s hudobnou produkciou dídžej Lenin a Jozef Čmarada, ktorého tradičný guláš chutil všetkým. Súčasťou hlavných pretekov bol  Matičný beh pre deti do 15 rokov, ktorého sa zúčastnilo spolu v 5. kategóriách 53 detí.

VÝSLEDKY: Muži do 39 rokov: 1. J. Drotovan (1:22:13 (THREE RABBITS Rača, 2. G, Macsodi (1:23:09) AC N. Zámky, 3. T. Pažitný (1:28:39) AŠK Pezinok.

Muži do 49 rokov: 1. J. Kucharík (1:23:55) ŽSR Trenčín, 2. T. Giertli (1:28:43) Č. Balog-Dobroč, 3. J. Orth (1:30:55) BEHAME. SK. Muži do 59 rokov: 1. S. Ďuriga(1:37:54) Trenčín, 2. J. Polák (1:41:16) Doľany, 3. M. Vago 1:47:38) STU Trnava. Muži od 60 rokov: 1. M: Cyprián 1:42:12 SOF Trenčín, 2. V. Kovalčík 1:48:49) Trenčín, 3. J. Oborný (1:51:00) Slávia UK Bratislava.

Ženy do 34:
1. S. Banárová (1:59:47) D. Orešany, 2. L. Dubrovayová (2:09:21 Hlohovec. Ženy od 35 rokov: 1. J. Kleskeňová (1:39:00) ŠK Pre radosť Nitra, 2. R. Paulíniová (1:43:00) Trnava, 3, D. Kušnierová 1:44:32 ŠKP Trnava.

Predšk. vek: 150 m: 1. S. Slivová , 2. J. Bortlík, 3. D. Križan  všetci D. Orešany.

Mladší žiaci: 350 m: 1. M. Remiš (1:03) Slávia Trnava, 2. E. Tupý (1:05) N. Mesto nad Váhom, 3. L. Podolan 1:06) Trnava, žiačky: 1. T. Magdolenová  (1:10) D. Orešany, 2. I. Griflíková (1:20) D. Orešany, 3. K. Trgová 1:22) KRYHA Bratislava..

Starší žiaci 1050 m:
1. M. Remiš (3:07) 2. T. Remiš (3:29) Obaja Slávia Trnava, 3. D. Lávečka (3:30) Doľany, žiačky: 1. N. Tupá (3:26) N, Mesto nad Váhom, 2. V. Bročková (3:42) Trnava, 3. E. Wachsmanová (3:54) D. Orešany.

5.8.2012   /   Cestné behy   /   Autor: Imrich Klokner