VIDEO: Polmaratónske tituly Hladíkovi a Schwaiger

VIDEO: Polmaratónske tituly Hladíkovi a Schwaiger
Slovenský polmaratónsky šampionát na dunajskom nábreží v Bratislave vyhral Marek Hladík z BMSC Bratislava v osobnom rekorde 1:08:32 h a vybojoval si premiérový titul majstra Slovenska v kariére.
Marek Hladík mal doposiaľ vo vitríne deväť individuálnych medailí zo slovenských šampionátov v rôznych bežeckých disciplínach. Na 5000 m jedno striebro, na 10 000 m striebro a bronz, na 10 km na ceste striebro a bronz, v polmaratóne striebro a dva bronzy a v maratóne bronz.

Na nedeľných majstrovstvách Slovenska v polmaratóne si vybojoval jubilejný desiaty cenný kov – konečne najcennejší. Nečudo, že mal v cieli veľkú radosť. A nielen z titulu, ale aj osobného rekordu 1:08:32 h. Zo svojho doterajšieho maxima z minulého roku stiahol 37 sekúnd! Striebro si vybojoval v polmaratónskom debute ďalší vytrvalec z BMSC Bratislava Martin Rusina (1:11:52), bronz Jakub Kopiar z AC Malacky (1:12:37).

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.ta3.com/embed/20200906-hw-2f90b414-0de0-42b0-b7b8-9c65bd73e4ae.html

Hladík predviedol na 4,22 km dlhom okruhu na dunajskom nábreží veľké sólo. Od štartového výstrelu až do cieľa bežal sám, strojovo odkrajoval meter za metrom. O jeho premiérovom domácom titule nemal pri neúčasti Tibora Sahajdu (nebol zdravotne v poriadku) nik pochybnosti.
„V tomto roku som bral na domácich šampionátoch už tri striebra, takže konečne mi to vyšlo. Z titulu mám, samozrejme, radosť, ale bolo by športovejšie, keby som Tibora zdolal v priamom súboji. Žiaľ, je chorý, no verím, že si to už onedlho na trati rozdáme,“ vravel pokorne Marek Hladík, držiteľ diplomu Medzinárodného výboru fair play (CIFP) za rok 2017, ktorý Varšavskom maratóne pred tromi rokmi pomohol nezištne totálne vyčerpanej kenskej vytrvalkyni Rečo Kosgeiovej.

Polmaratónske majstrovstvá Slovenska ostali jedinou súťažou z tých, ktoré sa mali uskutočniť cez víkend v rámci 15. ročníka ČSOB Bratislava Marathon, a nezrušili ich.

„Ďakujem organizátorom okolo bratov Pukalovičovcov i zväzu, že šampionát napriek všetkým nepriaznivým okolnostiam a zrušeniu celého ČSOB Bratislava Marathon pripravili,“ zdôraznil Marek Hladík.

Na perfektne pripravenom okruhu na dunajskom nábreží medzi bratislavskými mostami Lafranconi a SNP súťažilo dovedna 45 mužov a 16 žien. „Krúženie a ani to, že som celý čas bežal sám, mi neprekážalo. Záver v protivetre bol síce trochu náročnejší, ale bolo to celkovo vyvážené. V pasáži, kde sa bežalo proti vetru, sme síce museli zabrať viac, ale s vetrom v chrbte sa zasa dalo pekne zrýchliť,“ tvrdil 30-ročný vytrvalec BMSC Bratislava.

Hladík má v tomto roku v zbierke už štyri medaily z M-SR (1 – 3 – 0), no rád by o mesiac získal ďalšiu: „Dúfam, že sa podarí zorganizovať MMM v Košiciach, ktorého súčasť je i domáci maratónsky šampionát. Cítim sa vo forme, nechcel by som, aby vyšla nazmar. Určite sa pokúsim zlepšiť si osobák 2:28:42. Uvidíme, aká bude napokon konkurencia, či pobeží aj Tibor. Rozhodne by som však chcel medailu z majstrovstiev Slovenska.“

Nový polmaratónsky šampión – tituly si od roku 2013 do roku 2019 delili len Jozef Urban (v nedeľu nedokončil) a Tibor Sahajda – sa pripravuje na diaľku pod vedením dvojnásobného kanadského olympionika-maratónca (27. v Londýne 2012, 23. v Riu de Janeiro 2016) Reida Coolsaeta.

„Spolupracujem s ním štvrtý rok. Našiel som si ho na bežeckej aplikácii Strava a napísal som mu, či by ma nechcel trénovať, že chcem vyskúšať niečo iné. Moju žiadosť s radosťou prijal, vraj – bude to zábava. Odvtedy mi píše tréningy. Najprv som si síce musel zvyknúť na inú metodiku tréningov, ale vyhovuje mi to. Napríklad v tomto roku som si okrem maratónu, ktorý som ešte nebežal, zlepšil všetky osobné rekordy. Je to super!“ – nadchýnal sa Marek Hladík. Vďaka bratislavskému triumfu sa dostal aj na prvú priečku v priebežnom hodnotení Bežeckého pohára SAZ po piatich kolách.

V súťaži žien zvíťazila špecialistka na beh do vrchu Silvia Schwaiger (Jogging club Dubnica n/V.) v slovenskom výkone roka 1:17:51 h. Po krosovom zlate v súťaži vytrvalkýň v roku 2017 v Šamoríne si vybojovala druhé zlato na M-SR v kariére. Druhá finišovala dvojnásobná olympionička v maratóne (2012, 2016) Katarína Pejpková za 1:18:31 h, tretia skončila Zuzana Durcová (1:19:20).

„Psychicky to bolo dosť náročné, lebo protivietor bol naozaj veľmi nepríjemný,“ opisovala 38-ročná v rakúskom Schwazi žijúca slovenská vytrvalkyňa svoju cestu za triumfom. „Verila som, že môžem vyhrať, no zároveň som tušila, že na osobák to nebude. Najprv som sa držala v závetrí v skupinke mužov. Boli však na mňa prirýchli, preto som si počkala na Katku. Bežali sme spolu, no keď nás predbehol jeden muž (Matej Švec – pozn. red.), chytila som sa ho a Katka nie. To rozhodlo o mojom víťazstve.“
Silvia Schwaiger o 13 sekúnd zlepšila tohtoročné slovenské maximum Romany Komaraňanskej z polmaratónu v Barcelone. „Vzhľadom na podmienky čas nie je vôbec zlý. Okrem protivetra boli náročné aj 180-stupňové obrátky. Žiaľ, v tomto roku mám málo pretekov, polmaratónsky šampionát boli iba tretie. Chýba mi pretekárska prax. Naposledy som bežala koncom júla 5000 m na ovále na regionálnych pretekoch – chorá, za 18 minút. Veľmi sa tým nechválim, viac mi to uškodilo, ako pomohlo.“

Nová polmaratónska majsterka SR, ktorú pripravuje na diaľku kouč Dušan Valent, je výborná bežkyňa do vrchu, v zbierke má viacero popredných umiestení na vrcholných šampionátoch: bola 6. na MS 2016, 8. na MS 2018, na ME 5. v roku 2016 a 9. v roku 2017.

Slovenská polmaratónska rekordérka (1:13:26 v roku 2014) Katarína Pejpková (za slobodna Berešová) sa po materskej pauze pomaly vracia do niekdajšej forme. Minulú sobotu si v Trnave na M-SR vybojovala na 5000 m bronz, v Bratislave získala striebro. Pre zverenku trénera Gabriela Valisku to bolo štvrtá medaila z domáceho polmaratónskeho šampionátu. Titul získala v rokoch 2012 a 2013, v roku 2009 si dobehla po bronz.

„Chvíľku som pomýšľala aj na to, že by som mohla vyhrať. Lenže v protivetre som Silviu stratila. Ona sa zavesila za nejakého bežca a ja som ostala sama. Takticky zvládla preteky veľmi dobre. So striebrom som spokojná, ale k výkonom z minulosti mám ešte ďaleko,“ priznala 32-ročná vytrvalkyňa pochádzajúca z Trebišova, ktorá však po vydaji žije v mestečku Náměšť nad Oslavou na českej Vysočine.

Kompletné výsledky
Kompletné výsledky družstvá

6.9.2020   /   Aktuality   /   Autor: GABRIEL BOGDÁNYI/SAZ/atletika.sk   /    Foto: Marián Bartoš / VIDEO: TA3

Ďalšie články