V Čečehove polmaratón so Sahajdom a Keňanmi, na Nitrianskej dvadsaťštyrihodinovke o slovenské tituly

V Čečehove polmaratón so Sahajdom a Keňanmi, na Nitrianskej dvadsaťštyrihodinovke o slovenské tituly
Najbližší atletický víkend obohatia dve slovenské vytrvalecké podujatia – v nedeľu 24. marca o 13.00 h sa uskutoční 28. ročník populárneho Čečehovského polmaratónu, ktorý je zároveň 3. kolom Bežeckého pohára SAZ 2024, a v Nitre na štadióne TJ Stavbár Nitra sa od soboty 23. marca od 10.00 h uskutočnia v rámci Nitrianskej dvadsaťštyrihodinovky majstrovstvá Slovenska v tejto náročnej disciplíne.
V malej obci v okrese Michalovce sa po lanskom úspešnom zorganizovaní polmaratónskeho slovenského šampionátu s vervou pustili aj do príprav 28. ročníka polmaratónu s visačkou podujatia zaradeného do BP SAZ. „Záujem o preteky je veľký, polmaratón už máme vypredaný, z čoho má starosta obce Stanislav Mráz veľkú radosť. Voľné štartové miesta sú ešte na beh na 5 km a pre in-line korčuliarov na 10 km, ktorí budú mať premiéru,“ informoval známy rozhodca a bežecký nadšenec z východu Slovenska Peter Buc.

V súťaži žien sa v Čečehove chystá súboj dvojnásobnej maratónskej olympioničky Kataríny Pejpkovej (TJ Obal servis Košice, tréner Gabriel Valiska) s 30-ročnou kenskou vytrvalkyňou Vitalyne Jemaiyovou s osobákom 23:32:08 v maratóne a 1:17:11 v polmaratóne.
Aj v mužskej súťaži sa predstaví kenský bežec: maďarský Benedek Team prihlásil na Čečehovský polmaratón Kennedyho Kipkemoia Rona, ktorý vlani na Národnom behu Devín – Bratislava finišoval druhý a bol aj tretí na rýchlom cestnom behu na 10 km Brose Night Run v Prievidzi. Práve tento kenský bežec môže potiahnuť ku kvalitnému výkonu 20-násobného bežeckého majstra SR Tibora Sahajdu. Zverenec Vladimíra Molčana v Cassovia Runninge teame zaujal minulú sobotu traťovým rekordom 30:27 min na Laboreckej desiatke v Strážskom. Do poradia na popredných miestach by v avizovanom daždivom počasí mohol prehovoriť aj Ukrajinec Sergej Raščupkin.

Asfaltová trať s nulovým prevýšením je certifikovaná, vedie obcami Čečehov, Jastrabie, Iňačovce, Zemplínska Široká, Michalovce – časť Vrbovec, Čečehov. Na všetky tri disciplíny prihlásených dovedna už 257 bežcov a in-line korčuliarov. Prví už o 12.15 h vyštartujú „in-lineisti“, potom o 13.00 h polmaratónci a o 13.15 h bežci na 5 km.

Na premiérový ročník Nitrianskej dvadsaťštyrihodinovky, ktorej súčasť budú aj majstrovstvá SR v 24-hodinovom behu a 1 . kolo Slovenského pohára v cestnom ultrabehu, sa prihlásili takmer tri desiatky ultrabežcov. „O titul majstra Slovenska sa bude uchádzať 12 Slovákov. Žiaľ, napriek nášmu úsiliu sa neprihlásila na šampionát ani jedna žena,“ informoval Marian Pavuk z klubu PavúčikSport Team, ktorý tohtoročný šampionát organizuje spolu so ŠK Delfín Nitra. Práve on patrí k adeptom na popredné umiestenie, keďže je majster SR 2023 v behu na 100 km.

Na M-SR v behu na 24 hodín na štadióne nitrianskeho Stavbára (štart o 10.00 h) je z prihlásených pretekárov veľkou neznámou forma Martina Hatalu, ktorý je víťaz Backyardu z roku 2021 a má za sebou veľa dlhých až expedičných behov. Prekvapiť môže určite aj Tibor Kováč, ktorý vlani zvládol 211 km na UltraBalatone za 23 hodín 49 minút a 55 sekúnd.

V Nitre sa predstavia aj traja českí ultravytrvalci Ivan Urbánek (osobný rekord 226,529 km), Alexander Borovec, ktorý sa k ultra behoim vrátil minulý rok, a Daniel Brázdil (osobný rekord 180,879 km). V pridružených pretekoch na 12 hodín je prihlásených ďalších 14 pretekárov, z toho 4 ženy. Na M-SR v behu na 24 hodín je možné prihlásiť sa do štvrtkovej polnoci, Nitriansku dvadsaťštyrihodinovku (nie však už na domáci šampionát) aj v deň pretekov v dejisku podujatia.
21.3.2024   /   Bleskovky   /   Autor: SAZ/atletika.sk   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články