Prioritou Pistoriusa súťaže zdravých športovcov a OH 2012

Už v tejto sezóne by sa chcel zamerať takmer výlučne na atletické súťaže v rámci Európskej ligy, kde si bude môcť merať sily so špičkovými športovcami bez telesného postihnutia
JOHANNESBURG 1. februára (SITA, Reuters) - Telesne postihnutý juhoafrický atlét Oscar Pistorius sa nevzdáva myšlienky zúčastniť sa na olympijských hrách zdravých športovcov. Bežec s amputovanými nohami pod kolenami celosvetovo známy pod prezývkou "Blade Runner" urobí všetko preto, aby sa dostal do juhoafrickej atletickej nominácie pre OH 2012 v Londýne. Už v tejto sezóne by sa chcel zamerať takmer výlučne na atletické súťaže v rámci Európskej ligy, kde si bude môcť merať sily so špičkovými športovcami bez telesného postihnutia.

   "Chcel by som bežať na približne 15 pretekoch, z toho až dvanásť z nich bude určených pre zdravých atlétov. Rovnako by som sa mal zúčastniť na Paralympijskom Svetovom pohári v Manchesteri a tiež na juhoafrickom šampionáte," vyhlásil 24-ročný Pistorius. Juhoafričan sa v minulosti všemožne snažil zabojovať o účasť na vrcholných športových podujatiach typu olympijských hier 2008 v Pekingu a majstrovstiev sveta 2009 v Berlíne, ale pri svojej snahe permanentne narážal na odpor predstaviteľov Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF). Svetové atletické šéfstvo považovalo totiž Juhoafričanove protézy za nedovolené zvýhodnenie oproti nepostihnutým bežcom. Pistorius sa však napokon dočkal morálneho víťazstva, keďže Športový arbitrážny súd zrušil v roku 2008 rozhodutie IAAF a povolil Juhoaričanovi špecializujúcemu sa na vzdialenosti 200 a 400 m súťažiť spoločne so zdravými športovcami. Pistorius je aktuálnym trojnásobným majstrom sveta a tiež strieborným medailistom z nedávneho svetového šampionátu atlétov - paralympionikov z novozélandského Christchurch.
1.2.2011   /   Bleskovky   /   SITA

Ďalšie články