Na ME do Ríma s istotou 14-členná slovenská výprava

Výkonný výbor Slovenského atletického zväzu schválil návrh trénerskej komisie, aby na majstrovstvá Európy v Ríme (7. – 12. júna 2024) nominoval 25 športovcov, s istotou ich však nebude v talianskej metropole štartovať viac ako 20. Na zozname figuruje 14 atlétov, ktorí splnili kvalifikačné kritériá.
Prísne limity z nich majú na konte piati: Viktória Forster, Stanislava Škvarková (obe 100 m prek.), Gabriela Gajanová (800 m), Mária Katerinka Czaková a Dominik Černý (obaja 20 km chôdza). Ďalší deviati si vybojovali právo štartu na 26. kontinentálnom šampionáte na základe postavenia v renkingu. Ako posledná sa prešmykla medzi 35 účastníčok pretekov na 20 km v chôdzi Ema Hačundová – vďaka svojmu výkonu a umiestneniu na sobotňajšej Záhoráckej dvadsiatke v Borskom Mikuláši sa vyšvihla na 34. miesto rebríčka.

Smola naopak sprevádza Emmu Zapletalovú. Exmajsterku Európy do 23 rokov (z roku 2021) stopli v kľúčovej fáze kvalifikácie zdravotné problémy, pre ktoré nemohla štartovať na TIPOS P-T-S v Banskej Bystrici, a do renkingu jej napokon chýbali dva výkony. Pred bránami šampionátu skončili ďalší atléti, šiesti z nich (šprintérka Monika Weigertová, oštepár Jakub Kubínec, kladivár Marcel Lomnický, štvorstovkár Šimon Bujna, prekážkar na 400 m Patrik Dömötör a chodec Michal Morvay) sa dostali do nominácie, budú však čakať na stanovisko Európskej atletiky (EA) a spoliehať sa na to, že niektorí z kvalifikovaných športovcov sa na šampionát neprihlási.
SAZ prejavil záujem aj o štart štafiet – mužskej na 4×400 m a ženskej na 4×100 m, ktoré takisto skončili pod čiarou. Žiaľ, štafetová nádej počítajúca s doplnením výpravy o Miroslava Marčeka, Mária Hanica, Deliu Farajpour, Agátu Cellerovú a Lenku Kovačovicovú zhasla. Podľa informácií z Európskej atletiky využije právo štartu v týchto disciplínach všetkých 16 kvalifikovaných krajín, miesto pre Slovensko sa teda neuvoľnilo.

NOMINÁCIA NA ME V RÍME

KVALIFIKOVANÍ ATLÉTI:
Ján Volko (100 m, 200 m), Gabriela Gajanová (800 m), Viktória Forster (100 m, 100 m pr.), Stanislava Škvarková (100 m pr.), Matej Baluch (400 m pr.), Daniela Ledecká (400 m pr.), Tomáš Veszelka (trojskok), Martina Hrašnová (kladivo), Veronika Kaňuchová (kladivo), Miroslav Úradník (20 km chôdza), Dominik Černý (20 km chôdza), Hana Burzalová (20 km chôdza), Mária Katerinka Czaková (20 km chôdza), Ema Hačundová (20 km chôdza)
29.5.2024   /   Bleskovky   /   Autor: SAZ/atletika.sk

Ďalšie články