Domáci šampionát poslednou šancou na parížsky limit

Cez víkend v Bratislave halové M-SR v atletike, k trom limitárom na halové ME by sa chceli pridať ešte štyria
BRATISLAVA 18. februára (SITA) - Slovenskí atléti budú mať cez víkend na majstrovstvách Slovenska v bratislavskej hale Elán poslednú šancu kvalifikovať sa na európsky šampionát v Paríži (4. - 6. marca). Zväzové limity zatiaľ splnili traja - trojskokanka Dana Velďáková, prekážkar Matúš Janeček a výškar Peter Horák. O parížsku letenku sa reálne môžu uchádzať ešte štyria atléti. V diaľke žien sa o splnenie limitu pokúsia Renáta Medgyesová s Janou Velďákovou (obe VŠC Dukla B. Bystrica), na 800 metrov mužov Jozef Pelikán (Inter Bratislava) a taktiež Jaroslav Dobrovodský (Slávia UK Bratislava), ktorý skúša šťastie v diaľke i trojskoku.

   "Na jednej strane som rozčarovaný, že limit splnili zatiaľ iba traja pretekári, ale na druhej treba uvážiť, že sezóna je krátka, času na plnenie požadovaných výkonov mali atléti málo a niektorí kandidáti mali aj zdravotné problémy," skonštatoval šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Vladimír Bezdíček.

   Zo zostávajúcej štvorice adeptov pre účasť na halových ME sa až traja borili v poslednom období so zdravotnými problémami. Jana Velďáková a Pelikán podľahli chrípke, obaja odvolali minulotýždňové plánované štarty. Medgyesová sa síce na francúzske turné dostala, ale rozbolel ju zub - osmička a po návrate jej ho museli ošetrovať.

   "Všetci traja sú už v poriadku, cez víkend by mali zabojovať o limit,“ poznamenal Vladimír Bezdíček. Medgyesovej chýba 9 cm, Jane Velďákovej 19 cm, Pelikánovi 1,11 sekundy a Dobrovodskému v diaľke 15 a v trojskoku 39 cm. "Potešilo by ma, keby minimálne dvaja zo štvorice splnili požadovaný výkon a naplnili sme kvótu piatich miest, ktorú nám pre Paríž uhradí Európska atletická asociácia," pripomenul šéftréner.

   Vedenie SAZ na halové ME predbežne prihlásilo päť atlétov, trénerská rada predložila na stredajšie rokovanie výkonného výboru zväzu predbežný návrh nominácie so šiestimi menami. Neprešiel, SAZ uzavrie nomináciu definitívne až v nedeľu. Nijaké predlžovanie možnosti splniť limit, o ktorom sa v kuloároch hovorilo, sa nechystá.

   "Ak by sme ani po víkende nemali päť limitárov, bolo by nerozumné nevyužiť päť miest, ktoré nám hradí európska asociácia. Smerom k nej by to nebol dobrý signál. Mohli by si povedať: Slováci nemajú záujem, hoci im núkame päť miest. Mohlo by sa nám to v budúcnosti vypomstiť tak, že by nám kvótu platených miest znížili," vyslovil Vladimír Bezdíček svoj názor na možný nominačný scenár a dodal: "Všetci štyria, ktorí sú ešte v hre, už za sebou niečo majú a určite by nešli do Paríža na výlet."

   Azda najväčšiu pozornosť na slovenskom halovom šampionáte bude pútať súťaž diaľkarok. Renáta Medgyesová zdolala vlani Janu Velďákovú na M-SR v hale (o 3 cm) aj vonku (o 10 cm). V tohtoročnej halovej sezóne sa vo vzájomnom súboji ešte nestretli. Skúsenejšia Velďáková bude bojovať o svoj ôsmy halový titul v diaľke, Medgyesová o druhý. Limit SAZ do Paríža je 650 cm.

   "Renátu beriem ako každú inú súperku a každá kvalitná súperka ma poháňa vpred. Teda aj Renáta. Tak ako ona, aj ja chcem byť slovenskou jednotkou," uviedla tesne pred začiatkom halovej sezóny 2011 Jana Velďáková.

   Osemstovkár Pelikán absolvuje na halových M-SR v Bratislave len svoje druhé preteky v sezóne. Po premiére na viedenskom mítingu Indoor Classic hneď na začiatku februára, kde dosiahol čas 1:49,61 min, ochorel. "Z najhoršieho je vonku, cíti sa relatívne v pohode," informoval o Pelikánovom zdravotnom stave tréner Marcel Lopuchovský, ktorého teraz trápi najmä to, kto bude robiť jeho zverencovi v nedeľu vodiča. "Jožko Repčík by nám pomohol, ale v sobotu odlieta na sústredenie. Je to naozaj hrozné, lebo nájsť na Slovensku ochotného bežca, ktorý dokáže odtiahnuť prvú polovicu osemstovky pod 52 sekúnd, je nadľudská úloha," povzdychol si Pelikánov kouč.

   Potenciál splniť limit 785 cm v diaľke určite má Jaroslav Dobrovodský, ktorý vlani v lete už pokoril aj 8-metrovú hranicu s nedovolenou podporou vetra. V aktuálnej sezóne má zatiaľ na konte 770 cm z minulej soboty vo Viedni.

   Halové majstrovstvá Slovenska v bratislavskom Eláne sa začnú v sobotu aj v nedeľu o 13.00 h, o tituly budú atléti bojovať v dovedna 26 disciplínach. V prvý deň je na programe 10 a na druhý 16 finálových súťaží.

   Limity SAZ na XXXI. halové ME v Paríži (4. - 6. 3. 2011):
   60 m: 6,72 (muži) - 7,36 (ženy)
   400 m: 47,50 - 53,64
   800 m: 1:48,50 - 2:04,00
   1500 m: 3:45,00 - 4:18,00
   3000 m: 7:56,00 - 9:13,00
   60 m prek.: 7,78 - 8,24
   výška: 226 - 190
   žrď: 555 - 435
   diaľka: 785 - 650
   trojskok: 16,50 - 13,95
   guľa: 19,80 - 17,00
   sedemboj/päťboj: vyberie EAA
18.2.2011   /   Bleskovky   /   SITA

Ďalšie články