Bežci a korčuliari vytlačia dopravu z centra

Večerný beh Prešovom privíta účastníkov netradične, v utorok 10. mája. Na štartovaciu čiaru na Hlavnej ulici postupne nastúpia deti s rodičmi, žiaci, dorastenci, ženy, muži aj seniori. Súťaž tradične obohatia aj pretekári na kolieskových korčuliach. Počas pretekov bude z centra mesta úplne vylúčená doprava.
PREŠOV 7. mája (SITA) – Jedno z najstarších atletických podujatí na Slovensku, Večerný beh Prešovom, vstupuje do druhej päťdesiatky. Jeho 51. ročník sa bude konať netradične, v utorok 10. mája. Organizátori porušili tradíciu organizovať preteky na konci pracovného týždňa, tento krát pre veľký pretlak májových akcií stanovili jeho termín v uprostred týždňa. Centrum mesta zaplnia od 17:30 bežci všetkých kategórií, nebudú chýbať ani nadšenci na kolieskových korčuliach. Dĺžka trasy pretekov bude odstupňovaná podľa veku súťažiacich od 300 do 10 000 metrov. Na trať nastúpia ako prví rodičia s deťmi v predškolskom veku, s ktorými absolvujú najkratšiu bežeckú vzdialenosť 300 metrov. Najdlhší pretek absolvujú korčuliari. V čase pretekov bude úplná uzávierka Hlavnej ulice pre všetky motorové vozidlá vrátane mestskej hromadnej dopravy a to v čase od 17:30 približne do 20:30.

   Ako uviedol pre agentúru SITA tajomník pretekov Ján Jacoš, organizátori očakávajú vyše 600 účastníkov. V kategórii dospelých by malo prísť do 100 pretekárov. „Účasť prisľúbili aj bežci z partnerských miest. Hlavná kategória by mala mať dobrú úroveň, určite prídu aj niektorí víťazi z predchádzajúcich ročníkov,“ uviedol Jacoš. Registračná kancelária začne fungovať v deň pretekov na novom mieste v budove prešovskej radnice. V predchádzajúcich ročníkoch to bola budova PKO Čierneho orla, kde bude v tom čase prebiehať iný program. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do súťaže ešte hodinu pred pretekom. Pripravené sú bežecké trasy pre predškolákov s rodičmi, žiakov, žiačky. Dorastenci pobežia Memoriál Stanislava Hyžnaya na 3 000 metrov. Najsledovanejšie preteky sa odohrajú v kategóriách muži, ženy a veteráni.

   História pretekov siaha do roku 1961, kedy vybehli na trať vtedy ešte Večerného behu víťazstva prví bežci. Cieľom podujatia bolo pripomenúť si obete boja proti fašizmu v rámci osláv skončenia II. svetovej vojny a súčasne získať pre atletiku mladých nadšencov. Od roku 1990 sa názov pretekov zmenil na Večerný beh Prešovom a súčasne sa rozšíril počet súťažných kategórií. K bežcom pribudli aj korčuliari. Podujatie vždy priláka na trať aj na miesta divákov stovky Prešovčanov.

   Organizátormi súťaže je Mesto Prešov, TJ Slávia Prešovská univerzita a Oblastný bežecký spolok v Prešove. Záštitu nad podujatím prevzal primátor mesta Pavel Hagyari.
7.5.2011   /   Bleskovky   /   SITA

Ďalšie články