Kowalczyková na Soči nebude spomínať v dobrom

Líderka celkovej klasifikácie SP v behu na lyžiach Poľka Justyna Kowalczyková vyšla na predolympijskej generálke naprázdno
SOČI 2. februára - Poľská bežkyňa na lyžiach Justyna Kowalczyková na pretekoch Svetového pohára v ruskom Soči, ktoré boli akousi generálkou na budúcoročné súťaže v rámci XXI. zimných olympijských hier, totálne vybuchla. Suverénna líderka celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus najskôr v piatkovom šprinte voľnou technikou obsadila až 43. miesto a prvýkrát po piatich rokoch neprešla kvalifikačným sitom, v sobotnom skiatlone na 7,5+7,5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom zišla po necelých šiestich kilometroch totálne vyčerpaná z trate a preteky vzdala.

Poľské médiá pripisujú tento jej kolaps extrémne náročným tréningom, ktoré 30-ročná olympijská víťazka z Vancouveru 2010 a dvojnásobná majsterka sveta z roku 2009 v českom Liberci absolvovala v posledných dňoch. Po pretekoch v polovici januára vo francúzskom La Clusaz odcestovala do talianskych Dolomitov, aby tam vo vysokej nadmorskej výške naberala kondíciu pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta vo Val di Fiemme (20. februára - 3. marca). Kým mnohé jej súperky z absolútnej svetovej špičky - Nórky Marit Björgenová a Therese Johaugová či Švédka Charlotte Kallová a ďalšie - do Soči ani necestovali, Kowalczyková si bez oddychu chcela ešte upevniť svoje postavenie na čele priebežného poradia SP.

Nórske médiá uvažujú o tom, či Poľka nie je chorá. "Vyzerá to tak, že v Kowalczykovej organizme sa udomácnila akási nemoc, ktorá ju doslova zlomila,“ cituje internetový portál www.przegladsportowy.pl komentátora štátnej nórskej televízie NRK Janna Posta. "Zdá sa, že veľká favoritka má necelé tri týždne pred majstrovstvami sveta veľké problémy,“ prilieva podľa toho istého zdroja olej do ohňa nórsky denník Dagbladet. "Všetci sme čakali, že preteky v Soči budú dôkazom obrovskej sily poľskej bežkyne. Vsádzali sme na to, že svojim súperkám rýchlo ujde a bezpečne zvíťazí. Jej odstúpenie bolo šokom. Soči sa pre ňu môže stať nočnou morou,“ dodáva ďalší denník Aftenposten.

2.2.2013   /   Bleskovky - beh na lyžiach   /   SITA

Ďalšie články