Paulína Fialková v pretekoch s hromadným štartom v tretej desiatke, zlato pre Francúzku Braisazovú-Bouchetovú

Paulína Fialková v pretekoch s hromadným štartom v tretej desiatke, zlato pre Francúzku Braisazovú-Bouchetovú
Francúzku na pódiu doplnili Nórky Tiril Eckhofová a Marte Olsbuová-Röiselandová, boj o medaily výrazne ovplyvňoval silný mráz a nepríjemný vietor na strelnici.
BRATISLAVA 18. februára - Slovenská biatlonistka Paulína Fialková sa so ZOH 2022 v čínskom Pekingu lúči 27. miestom v pretekoch žien s hromadným štartom na 12,5 km. Olympijskou šampiónkou sa stala Francúzka Justine Braisazová-Bouchetová, ktorú na pódiu doplnili Nórky Tiril Eckhofová a Marte Olsbuová-Röiselandová. Boj o medaily výrazne ovplyvňoval silný mráz a nepríjemný vietor na strelnici, po každej položke sa poriadne miešalo poradie.
Dvadsaťpäťročná rodáčka z Albertville Braisazová-Bouchetová bola po prvej streľbe a dvoch nesklopených terčoch až na 21. priečke, po druhej položke a jednej chybe sa vyhupla na 14. pozíciu. Prvá stojka jej vyšla bez zaváhania a do tretieho okruhu už vchádzala po boku Olsbuovej-Röiselandovej a keďže po bežeckej stránke bola lepšia, o zlatu je neobrala ani chyba na druhej streľbe v stoji. Do cieľa prišla s náskokom 15,3 sekundy pred Eckhofovou, tretia finišovala Olsbuová-Röiselandová s mankom 34,9 sekundy. Všetky tri medailistky minuli 4 z 20 terčov, rovnako obstála aj štvrtá Češka Markéta Davidová (+53,4 s).

Paulína Fialková začala dobre, prvú streľbu absolvovala bez chyby a zaradila sa na výbornú 9. priečku. V druhej však prišli tri nesklopené terče a pokles na 16. stupienok. Na tretej položke minula 29-ročná rodáčka z Brezna raz a posunula sa na 16. post, druhá stojka však Slovenke nevyšla a štyri trestné okruhy znamenali až priebežnú 28. pozíciu. V záverečnom okruhu sa P. Fialková dostala pred dve súperky a napokon ju klasifikovali s mankom 3:46,8 min na víťazku na 26. mieste. Jej maximom v Pekingu 10. priečka zo stíhacích pretekov, v rýchlostných pretekoch skončila štrnásta.

Aj po piatku platí, že preteky žien s hromadným štartom mali pod piatimi zakaždým inú víťazku. Na predchádzajúcich ZOH bola zlatá Slovenka Anastasia Kuzminová, ktorá už ukončila kariéru. Pred ňou brali zlato v "masse" Švédka Anna Carin Olofssonová (2006), Nemka Magdalena Neunerová (2010) a Bieloruska Daria Domračevová (2014).

Biatlonové súťaže na ZOH 2022 ukončia preteky s hromadným štartom mužov na 15 km od 10.00 h SEČ.
18.2.2022   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články