Znervózňujú, tlačia, šteklia, bolia, svrbia aj krvácajú. Hemoroidy nám znepríjemňujú život

Znervózňujú, tlačia, šteklia, bolia, svrbia aj krvácajú. Hemoroidy nám znepríjemňujú život
Aj bežci sa o nich hanbia hovoriť.
Cievne pletence v oblasti konečníku, ktoré do neho privádzajú a z neho odvádzajú krv, za normálnych okolností nerobia žiadne ťažkosti. Pokiaľ sa však nejakým spôsobom naruší ich priechodnosť, dochádza k nepríjemným a bolestivým ťažkostiam.

Vznikajú totiž obťažujúce uzlíkové rozšírenia – hemoroidy („zlatá žila“). Tento problém patrí medzi témy, o ktorých sa športovci (ale aj iní jedinci) často hanbia hovoriť aj s najbližšími.

Ostych je často hlavným dôvodom, prečo ľudia s hemoroidmi odkladajú aj návštevu lekára. Na rad tak často prichádzajú lieky a prostriedky alternatívnej medicíny, na ktoré nie je nutné mať lekársky predpis a účinkujú naozaj veľmi diskutabilne – skôr nie ako áno a určite nie dlhodobo.

Problém trápi čas od času osemdesiat percent populácie vo veku od tridsať rokov a znepríjemňuje osobný, pracovný aj športový život. Je to teda viac než vážna záležitosť.

Hemoroidy zneisťujú, obťažujú a znervózňujú, tlačia, šteklia, bolia, svrbia, omínajú a nezriedka aj krvácajú. Objavia sa stopy jasne červenej krvi na stolici alebo na toaletnom papieri. V niektorých prípadoch môže byť krvácanie aj dlhodobejšie a postupne viesť až k málokrvnosti (anémii). Fyzická aj psychická výkonnosť je týmito ťažkosťami limitovaná, schopnosť sústrediť sa na čokoľvek je znížená…
Hemoroidy sa podľa svojho uloženia obvykle delia na vnútorné a vonkajšie. Vnútorné sú hlbšie v konečníku a nemusia byť dlhodobo zreteľné („zistiteľné“). Najčastejšie na seba upozornia krvácaním.

Vzniknuté veľké uzlíky sa môžu pôsobením tlaku stolice vytláčať von. Vonkajšie hemoroidy sa objavujú na hranici sliznice a kože v konečníku. Môžu tvoriť tmavo červené hroznovité útvary, viditeľné a hmatateľné aj zvonku.
Obvykle sú veľmi bolestivé a krvácajú. Majú väčšinou tendenciu ku zväčšovaniu a zhoršovaniu. Spočiatku sú viditeľné len po stolici alebo zvýšení tlaku vo vnútri konečníku a samé sa vracajú naspäť. Neskôr zostávajú vonku, ale dajú sa nahmatať a prstom zatlačiť naspäť do konečníku. V najťažších prípadoch sa už vystúpené hemoroidy nedajú vrátiť naspäť. Na ich odstránenie je potom nevyhnutný lekársky zákrok.

Diagnózu dokáže lekár takmer s istotou určiť už po rozhovore s pacientom o jeho ťažkostiach. Môže sa ale jednať aj o príznaky súvisiace s iným ochorením. Preto sú nevyhnutné ďalšie vyšetrenia. Základom je prehliadka chúlostivej análnej krajiny a hĺbkové vyšetrenie konečníku.

Vonkajšie hemoroidy bývajú zreteľné už na pohľad. Na dôkladné prezretie vnútorných a na vylúčenie iných príčin krvácania je najvhodnejšie endoskopické vyšetrenie - rektoskopia a v prípade potreby kvalitnejšieho objasnenia diagnózy - koloskopia (vyšetrenie celého hrubého čreva).
Vznik hemoroidov nie je doposiaľ úplne objasnený, v niektorých prípadoch hrá značnú úlohu dedičnosť (pravdepodobne ide o vrodenú slabosť žilových stien), inokedy používanie nesprávnych stoličiek a sedavé zamestnanie zapríčiňujúce nesprávny prietok krvi v oblasti panvy a dolných končatín. Preto ide často „ruka v ruke“ problém hemoroidov a kŕčových žíl dolných končatín (varixov). V prípade cyklistického športu obzvlášť môže byť príčinou „sedavé športovanie“.

U športujúcich však často vznikajú hemoroidy aj ako následok nesprávneho stravovania (napríklad nadmerne korenené jedlá, káva a nápoje obsahujúce kofeín alebo alkohol dráždia a zhoršujú svrbenie), zápchy, nepravidelného vyprázdňovania a tlaku tvrdej stolice.

Stolica by mala byť mäkká. To docielime konzumáciou potravín s vyšším obsahom vlákniny a pitím dostatočného množstva tekutín. Odporúča sa obohatiť jedálny lístok väčším množstvom ovocia, zeleniny, celozrnného pečiva, upravených strukovín (aby nenafukovali) alebo otrúb.

U športovkýň sa objavujú ťažkosti tiež pri gravidite a samotnom pôrode. Ide o záležitosť veľmi nepríjemnú a obťažujúcu, komplikujúcu život športovcovi, najmä profesionálnemu, ktorý sa športovaním živí.

Nemôže používať „náhodné“ verejné WC, pretože všade nie je možnosť na nevyhnutné intímne ošetrenie a precíznu hygienu, čo môže mať za následok zápalové komplikácie.

Základné predpoklady prevencie a úspešnej liečby spočívajú v perfektnej každodennej hygiene, používaní nedráždivého toaletného papiera, správnom stravovacom režime s výraznou prítomnosťou vlákniny a tým aj v regulácii vylučovania stolice. Pri zápalových komplikáciách sa okrem sedacích kúpeľov, napríklad vo vývare z dubovej kôry, harmančeku alebo v hypermangáne, používajú najrozličnejšie masti, čapíky a gély – podľa ordinácie lekára. Pri akútnych ťažkostiach je najvhodnejší kľud na lôžku v polohe na boku alebo na bruchu.

Hemoroidy by nemal nikto „laicky“ liečiť, pretože bez poučenia a správnej terapie majú tendenciu sa zhoršovať. A navyše - dnes sú už moderné chirurgické metódy, ktoré problém dokážu rýchlo a radikálne vyriešiť. V prípade športovcov, ktorí pri výkone sedia a sú na začiatku alebo uprostred úspešnej kariéry, to býva východiskom pre ich ďalšiu kvalitnú športovú výkonnosť.

Pri rozvinutých hemoroidoch so zápalovými komplikáciami a trombotickými zmenami sa pre rekreačných športovcov neodporúča cyklistika alebo jazdenie na motocykloch a zdvíhanie nadmerne ťažkých bremien (hoci aj v posilňovni pri cvičení) - z dôvodov uvedených vyššie. Iné športy pri dodržiavaní hygieny a správnom ošetrovaní nemajú zásadné limity, pričom najvhodnejším druhom športovania je v takýchto prípadoch plávanie.
19.10.2023   /   Bežecká škola   /   Autor: MUDr. Pavel Malovič   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články