Začínate behať? Vyhýbajte sa týmto chybám

Začínate behať? Vyhýbajte sa týmto chybám
S príchodom pekného počasia sa parky a cyklotrasy začínajú plniť bežcami - začiatočníkmi. Niet divu, jar je napokon skvelý čas na naštartovanie bežeckej „kariéry“. Pekné počasie, novoročné predsavzatie, blížiaca sa plavková sezóna, alebo štart maratónskych pretekov. Nech už sú dôvody akékoľvek, je dobré pamätať na niekoľko základných pravidiel. Tie vám pomôžu prekonať prvé náročné dni a týždne, aby ste neskončili rovnako rýchlo ako začnete.
Bežecké začiatky môžu byť poriadne krušné, alebo tiež neskutočná endorfínová jazda. Záleží na vašej fyzickej kondícii a športovej minulosti. Tak či onak, obe varianty môžu byť zákerné a obe veľmi často vedú k rýchlemu koncu. Ako na to, aby ste sa cez bežecké začiatky hravo prehupli a pokiaľ možno čo najrýchlejšie?
1. Nemajte prehnané očakávania

V začiatkoch je ľahké podľahnúť tlaku okolia a klásť na seba vysoké až nerealistické nároky. Môže sa vám zdať, že všetci vaši kamaráti sú bežci z inej galaxie s nedosiahnuteľnou výkonnosťou. Nesnažte sa im za každú cenu vyrovnať, namiesto toho začnite zľahka. Nie je dôvod prepadať panike, že pri behu nezvládnete desať kilometrov. Alebo päť. Mrzieť vás nemusí ani, keď sa cítite po niekoľkých minútach na umretie. Je to úplne normálne a prešlo si tým obrovské množstvo bežcov. Nejeden z nich sa pritom neskôr prepracoval na vysokú výkonnostnú úroveň.

Skúste teda pustiť z hlavy všetky čísla a výkony, ku ktorým by ste sa mohli upínať. Sústreďte sa sami na seba a vyrazte tempom, ktoré zvládnete udýchať a pri ktorom nemáte pocit na umretie. Keď už to nejde, nebojte sa prejsť do chôdze a striedať ju s behom. Nie je to žiadna hanba, naopak.

Okrem intenzity to neprežeňte ani so vzdialenosťou. Pri prvých bežeckých krôčikoch bude bohato stačiť, keď bude tréning trvať pol hodiny. Je dobré vybrať si trasu, ktorú môžete kedykoľvek ukončiť a vrátiť sa späť domov. Mestské parky a cyklotrasy sú na tento účel ako stvorené.
2. Nepreháňajte to s intenzitou

Problém väčšiny začínajúcich bežcov je, že chcú behať „too much too fast“. Príliš veľké porcie kilometrov príliš rýchlo. To je spoľahlivá cesta, ako si beh sprotiviť, alebo ešte horšie, ako sa rýchlo zraniť.

Doprajte svojmu telu čas, aby si zvyklo na novú športovú záťaž. Zo začiatku je vždy lepšie behať skôr pomaly a budovať všeobecnú vytrvalosť. Ideálne je nájsť si bežeckého parťáka s podobnou kondíciou. Ak zvládnete pri behu konverzovať, potom máte istotu, že nebežíte príliš intenzívne. To by totiž znamenalo, že budete za niekoľko kilometrov totálne vyčerpaní a nohy vás budú bolieť ešte tri dni.

Ani každodenné behanie nie je dobrý nápad. Doprajte svojim svalom čas na odpočinok a zo začiatku sa nebojte dať si medzi behmi deň či dva voľno.

3. Buďte konzistentní

Nekonzistentná bežecká záťaž je charakteristická pre prakticky každého hobby bežca. V praxi to znamená, že beháte štyri dni v kuse, potom máte dva týždne bez športu a túto pauzu sa následne snažíte znova dohnať o to intenzívnejším tréningom. Takýto prístup však nebude nikdy fungovať.

Základným pravidlom na zlepšenie fyzickej kondície a bežeckej výkonnosti je behať pravidelne bez veľkých výpadkov. Dlhé pauzy medzi jednotlivými behmi budú znamenať, že vaše svaly medzitým „zabudnú“, čo ste už raz natrénovali a vy budete začínať znova od nuly. Urputná snaha dohnať tréningové manko navyše sa obvykle končí pretrénovaním alebo zranením.

Tento článok si dočítate v najnovšom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.
2.6.2023   /   Bežecká škola   /   Autor: Vít Kněžínek   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články