V zime pomôžu návleky aj klince

V zime pomôžu návleky aj klince
Behanie v zimnom období so sebou prináša nejednu komplikáciu. Okrem zložitejšieho ladenia funkčného oblečenia je oveľa náročnejšie vybrať aj správnu obuv. Proti vám totiž stojí hneď niekoľko nepriateľov. Chlad, sneh, aj ľad. Poradíme vám, ako všetkých troch zdolať a užiť si tak zimné behanie bez ohľadu na počasie.
Beh v snehu

Snehu je v posledných rokoch menej a menej, ale behu v snehu sa celkom iste nevyhnete. Môže sa jednať o veľmi príjemný zážitok, ale aj o nočnú moru. Záleží totiž na tom, v akom stave sa sneh pod vašimi nohami nachádza.
 
Tvrdá, ušliapaná snehová vrstva vás nijako zvlášť nepotrápi a beh samotný bude podobný ako pri letnom tréningu mimo asfaltu. Takéto podmienky však obvykle vydržia len zopár metrov. Oveľa častejšie je sneh hlbší, rozšliapaný a viac či menej sypký. Do takýchto podmienok je bezpodmienečne nutné mať topánky s kvalitným záberom. A keď hovoríme kvalitným záberom, myslíme kombináciu vysoko priľnavej gumy a agresívnej vzorky s vysokými štupľami.
Ideálne by sa výška vzorky mala pohybovať medzi 5 a 8 milimetrami. Potom sa dá očakávať veľmi dobré „zahryznutie“ do podkladu a spoľahlivý došľap aj odraz. Čím vyššie a užšie štuple budú, tým lepšie bude topánka v snehu držať, ale počítajte zároveň s horšími vlastnosťami a nižšou životnosťou pri behu po asfalte.
 
Skvelou pomôckou sú návleky na topánky. Jedná sa o textilný návlek, ktorý utesní priestor okolo členkov a zabráni zapadávaniu snehu, ľadu a vody dovnútra topánky. Návleky dokážu radikálne zdvihnúť tepelný komfort vo vnútri topánky a v zimnom období patria k základnej výbave. Pokiaľ o návlekoch ešte len uvažujete, je čas prestať váhať. Vaše achilovky sa vám poďakujú.
 
Najhorší možný terén z hľadiska snehu je napoly roztopená brečka. Táto snehovo-ľadová vodná triešť sa okamžite dostane do topánok a zmení vaše chodidlá na zamrznutý klát. V takom prípade sa budú hodiť neoprénové alebo membránové ponožky. 

Tento článok si dočítate v najnovšom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.

23.1.2024   /   Bežecká škola   /   Autor: Vít Kněžínek   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články