Takmer žiadne kalórie a sladí ako cukor. Erytritol a ďalšie zaujímavé sladidlá

Takmer žiadne kalórie a sladí ako cukor. Erytritol a ďalšie zaujímavé sladidlá
Žiadny cukor nie je zdravý, ani ten hnedý, oblúkom sa vyhýbajte tiež umelým sladidlám.

Skôr ako začneme, ujasníme si pár vecí hneď na začiatok.

Hoci existujú vhodnejšie a menej vhodné sladidlá, stále majte na pamäti jednu vec. Akékoľvek sladidlá so sebou prinášajú veľa nevýhod. Najväčším záporom cukru, ale aj jeho náhrady, je neustále točenie sa v kruhu chuťou na sladké. Nevýhodou použitia sladidla zo stévie je kovová pachuť. Stévia ako rastlinka je pritom úplne v pohode, keď s ňou viete zaobchádzať (užívať ju pomenej).

Najzdravšou sladkosťou zostáva raz a navždy kúsok ovocia. Nie vrece sušených datlí alebo hrozienok, ale kus čerstvého ovocia. Ovocie obsahuje okrem jednoduchých sacharidov aj komplex ďalších prírodných látok, životodarnú vodu, prírodné farbivá, vlákninu a tak podobne. To je správne. Skoncentrované sladidlo nie je tak úplne správne.

Hneď na začiatku sme tak odkryli karty a teraz sa poďme pozrieť na šedú zónu uspokojovania sladkých chutí. Aby sme neboli zase takí striktní, občasná lyžička medu od včelárov, lístok stévie, štipka erytritolu, kvapka javorového sirupu alebo kúsok horkej čokolády nám problémy nespôsobí... ak si uchováte niekde vzadu v mozgu tú červenú kontrolku. Upozorňujem vás, že príslovie "s jedlom rastie chuť" platí hlavne pre sladké jedlo - preto tá kontrolka.


Odporúčané náhrady bežného cukru

Rada by som ešte raz zdôraznila nutnosť vyhýbať sa umelým sladidlám typu acetasulfam, sacharín, cyklamát, sukralóza a podobne. Sú pravdepodobne dosť škodlivé, môžu zvyšovať chuť k jedlu, ale hlavne aj zhoršovať alebo iniciovať niektoré závažné ochorenia.

Čo teda používať na občasné sladenie alebo prípravu dezertov? Mojimi favoritmi sú domáci med, čerstvé ovocie a tiež kvalitná a naozaj horká čokoláda (tá obsahuje obyčajný cukor, ale v malom množstve). Možností je ale viac.

Stévia

Je to juhoamerická rastlinka s veľmi sladkými listami. Tie sa dajú žuť, môžete si z nich urobiť sladký výluh alebo si kúpiť sladidlo s výťažkami zo stévie. Mne osobne trochu vadí jej pachuť, ale to je individuálna záležitosť, chce to vyskúšať a treba aj viac foriem a spôsobov použitia. Dobré je, že sa jedná o prírodný produkt a na rozdiel od cukru je stévia takmer bez kalórií (nedvíha glykémiu).

Od konca roku 2011 je výťažok zo stévie schválený v Európskej únii ako prídavná látka do potravín. V Japonsku sa stévia využíva už desiatky rokov, v Európe a Amerike musela dlhé roky čeliť silným vládnym tlakom. Prečo? Stručne povedané preto, že je prírodná a nedá sa na nej zarobiť tak ako na lacných umelých sladidlách.

Stévia je dobrou variantou pre tých, ktorí majú problémy s cukrovkou, nadváhou, zvýšeným cholesterolom alebo tlakom. Aj tak to s ňou však nepreháňajte. Ideálne je použitie čistej a prírodnej stévie, teda mať doma rastlinku a používať priamo jej lístky.

Tie sú využívané už stovky rokov obyvateľmi Južnej Ameriky a nie sú evidované žiadne vedľajšie účinky. Je otázkou, ako moc zostáva sladidlo zo stévie prírodné, akonáhle je priemyselne spracované do tabliet, prášku či tekutiny. Vyberajte si varianty s väčším podielom rebaudiozid A - je drahšie, keďže ich podiel v rastlinke je len 5 percent, chuťovo je ale oveľa bližší cukru. Častejšie sa predávajú produkty s vyšším podielom Steviosid (následkom je kovovější pachuť).

Pozitívom stévie je tiež schopnosť spomaľovať tvorbu plaku v ústnej dutine a predchádzať tak tvorbe baktérií.

Xylitol

Patrí medzi takzvané alkoholické cukry, niekedy sa mu hovorí brezový cukor. Je to sladidlo prirodzene sa vyskytujúce tiež v niektorom ovocí (napríklad vo slivkách či malinách), v zelenine alebo kukurici. Xylitol je o 40 percent menej kalorický ako bežný cukor a jeho premena nevyžaduje inzulín - je teda vhodný aj pre diabetikov. Používa sa napríklad do žuvačiek (bráni tvorbe zubného plaku), ale predáva sa aj ako sladidlo. Pozor však na jeho väčšie množstvo, môže mať laxatívny účinok, rovnako ako väčšina ostatných alkoholických cukrov (glycerol, sorbitol, maltitol).

Erytritol

Vedľa stévie je to asi najzaujímavejšia varianta náhradného sladidla. Aj toto je alkoholický cukor, ale na rozdiel od xylitolu nemá ani vo väčšom množstve laxatívne účinky. Vyskytuje sa prirodzene v niektorom ovocí a vo fermentovaných potravinách. Kúpiť ho môžete v práškovej alebo kryštalickej forme pod rôznymi obchodnými názvami, niekedy aj v kombinácii s výťažkami zo stévie. Sladí dosť podobne ako bežný cukor, ale nemá takmer žiadnu kalorickú hodnotu (lepšie povedané, nevstrebe sa v organizme), teda je opäť vhodný aj pre diabetikov, rovnako ako stévia a xylitol. Navyše taktiež pomáha zabraňovať tvorbe zubného povlaku.

Med, trstinový a hnedý cukor nie sú zdravšie

Možno sa pýtate... čo keď si dám zdravý, hnedý cukor? Nič také ako zdravý cukor neexistuje. Aj keď je to takzvaný prírodný cukor (nerafinovaný), s určitým množstvom minerálnych látok, stále je to cukor. Áno, tmavý prírodný cukor je lepší ako biely, ale radšej sa viac sústreďte na obmedzovanie sladenia.


Niektoré sladidlá na báze cukru

Trstinový cukor (nerafinovaný, prírodný cukor) sa vyrába z trstinovej šťavy, ktorá sa suší a následne kryštalizuje na cukor. Je tmavšia, pretože si ponecháva zvyškovú melasu (s obsahom minerálnych látok a vitamínov). Melasa je inak "odpad" pri výrobe bieleho cukru aj ona sa dá použiť ako sladidlo (má svoju špecifickú chuť).

Hnedý cukor - väčšinou sa jedná o repný cukor, ktorého kryštáliky sú po rafinácii spätne obalené melasou, ktorá priľne iba na ich povrchu, na rozdiel od prírodného trstinového cukru, kde melasa prestupuje kryštálikmi aj vnútri. Lepšou voľbou je teda pre svoj väčší obsah minerálnych látok "prírodný" trstinový cukor.

Med je v podstate kombinácia fruktózy a glukózy, podobne ako stolový cukor (sacharóza). Med ale obsahuje veľa zaujímavých látok - vitamíny, minerály, antioxidanty, enzýmy aj látky s antibakteriálnymi účinkami. Naozaj kvalitný med môže posilňovať náš imunitný systém. Opäť je dobré používať len malé množstvo - stále je to totiž cukor. Ak nemáte ale problém s nadváhou, cukrovkou či cholesterolom, lyžička denne nemusí byť problém. Dajte prednosť nefiltrovanému a nepasterizovanému medu (v raw kvalite) priamo od včelárov, pretože ten si zachováva všetky prospešné látky. Med do čaju dávajte až po vychladnutí, do teplého (nie horúceho) nápoja.

Kokosový cukor pochádza z nektáru kvetov kokosových paliem a rovnako ako med obsahuje niektoré zaujímavé látky - antioxidanty, aminokyseliny, vitamíny i minerálne látky. Nebýva rafinovaný (je tmavý, karamelovej chuti).

Javorový sirup sa vyrába z miazgy javorov v Severnej Amerike, obsahuje prevažne sacharózu, ale aj niektoré vitamíny, minerálne látky, aminokyseliny a ďalšie prospešné látky. Kupujte iba čistý javorový sirup, bez pridaných zahusťovadiel, aróm a farbív.

Datľový sirup
je ďalšou možnosťou, v podstate je trochu podobný medu - konzistenciou aj pomerom glukózy a fruktózy. Aj toto je prírodné, nerafinované sladidlo vyrobené z prezretých datlí. Prečo nie.

Čo robiť a čomu sa vyhnúť

  • Čo najviac sa vyhýbať cukru. Keď už, používať naozaj malé množstvo trstinového alebo kokosového cukru, surového medu alebo javorového sirupu.
  • Vyhnúť sa všetkým umelým sladidlám. Pri nápise "bez cukru" vždy zbystrite - väčšinou ide o nejaký výmysel (väčšinou to obsahuje umelé sladidlá).
  • Občas sa dajú využiť takzvané sladidlá (erytritol, xylitol alebo stévia). Majte však na vedomí, že vaším cieľom by malo byť postupné odvykanie na sladkú chuť, nie nahrádzanie cukru niečím iným sladkým "bez kalórií".
  • Obmedzovať priemyselne spracované potraviny (kam je fruktózový sirup pridávaný).
  • Vyhnúť sa hlavne limonádam, coca-cole a podobne, ale aj konzumácii energy drinkov. Pite čistú vodu a nesladené čaje.
  • Vyhnúť sa "light" potravinám a nápojom, ktoré obsahujú umelé sladidlá (sú "bez cukru") alebo pridané cukry (vychvaľujú sa "zníženým množstvom tuku").
  • Viac či menej občasný dezert samozrejme nikoho nezabije, ale zvážte, aký, v akom množstve a ako často vám stojí za to konzumovať. Ak máte nadváhu alebo zdravotné problémy, nejedzte dočasne žiadny klasický dezert! Mimochodom, dá sa urobiť aj zdravý zákusok. Hľadajte paleo / Primal / raw recepty, aj tak však šetrite s použitím akokoľvek "zdravých" sladidiel.

rungo.cz, Anna Jermářová
3.1.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: rungo.cz, Anna Jermářová   /    Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ďalšie články