Stres zohráva pri chudnutí veľkú úlohu. Prečo?

Stres zohráva pri chudnutí veľkú úlohu. Prečo?
Beháte poctivo a pravidelne, v správnej zóne srdcovej frekvencie, snažíte sa zdravo jesť, napriek tomu nechudnete? Dosť za to môže stres. A kortizol.
Stres sa nanešťastie stal súčasťou každodenného života väčšiny z nás. Obrovské množstvo výskumov v posledných dvoch dekádach poukazuje na úzku previazanosť stresu s obezitou či cukrovkou, rovnako ako skutočnosť, že stres môže výrazne sťažiť proces redukcie váhy bez väčších ohľadov na to, čo jete, či ako často športujete.

Medzi situácie vyvolávajúce psychický stres patria problémy vo vzťahu či práci, choré deti či svokra. Ak ste typ, ktorý len tak niečo nerozhodí, vyhraté napriek tomu nie je. Chronický stres v tele totiž môže byť spôsobený aj nespavosťou, chorobami, držaním všemožných ne-úspešných diét, a (snáď trochu prekvapivo) aj prílišnou fyzickou aktivitou.


Keď hormóny zavelia, aby telo jedlo ... a ukladalo

Každý deň prežitý v strese uvoľní mozog veľa hormónov. Na jednej strane treba adrenalín, ktorý uvoľňuje nahromadenú energiu, ktorá má pomôcť nášmu telu z ohrozujúcej situácie utiecť alebo zabojovať, na strane druhej sa však zároveň uvoľňuje kortizol, ktorý sa zas domáha o doplnenie energie bez ohľadu na to, koľko kalórií bolo v skutočnosti vydaných. Kortizol telo upozorní, aby jedlo, veľa jedlo. Kým stresové podnety pretrvávajú, pretrváva aj kortizol, aby vám hlad pripomínal.

Cesta k srdcovým chorobám a cukrovke

V stresových situáciách spravidla netúžime po brokolici, ale po sladkom či slanom, vysokotučnom jedle, ktoré stimuluje mozog, aby uvoľnil hormóny šťastia znižujúce našu tenziu. Účinok čokoládovej tyčinky na rozstrapatené nervy potom môže byť obdobne rýchly ako vypestovanie si závislosti na sladkom. Aby zlých správ nebolo málo, čím viac kortizolu, tým menej testosterónu, čo môže viesť k úbytku svalovej hmoty. Čím menej svalov, tým menej spálených kalórií.

Príliš vysoké hladiny stresom uvoľňovaného kortizolu ďalej podporujú telo v ukladaní tuku, obzvlášť toho vnútorného, ktorý sa považuje za vysoko nebezpečný najmä preto, že obaľuje naše životne dôležité orgány, ovplyvňuje krvný obraz, zvyšuje hladinu cholesterolu a inzulínu, vytvára cestu do pekiel srdcových chorôb a diabetu.

O tri hodiny spánku menej, o päť percent tuku viac

Podľa súčasných štúdií dlhodobý stres nielen navyšuje hodnoty kortizolu, mení aj prirodzený rytmus jeho uvoľňovania. V pobláznenom tele sa zvýši hladina cukru v krvi, zníži sa schopnosť spaľovať tuk, bunky sú menej citlivé voči inzulínu, znižuje sa produkcia testosterónu a rastového hormónu, zvyšuje sa množstvo uloženého tuku a nastáva veľa ďalších nežiaducich dôsledkov, z ktorých každý zvlášť môže spôsobiť nárast váhy či zvýšiť riziko cukrovky.

Zníženie doby spánku na päť hodín v rámci jediného týždňa výrazne znižuje citlivosť voči inzulínu. Jedna prebdená noc môže mať za následok výrazne vyššiu chuť k jedlu. Každé tri hodiny, o ktoré znížime dobu spánku, údajne navýši našu váhu o 4 až 5 percent.

Diéty, z ktorých sa priberá

Ako hovorí doktorka Cajthamlová: Diéty NIE, zdravý životný štýl ÁNO. Na prvý pohľad sa môže zdať paradoxné, že držanie diét mnohokrát prispieva k rozvoju nadváhy či cukrovky. Ak sa stane ale z diéty namiesto životného štýlu nátlak, je diéta len ďalší stresor narušujúci zdravý rytmus uvoľňovania kortizolu v tele.


Bežci, ktorí nechudnú

Tiež viete o niekom zo svojho okolia, kto sa zdravo stravuje, športuje, ale napriek tomu ho tuky nie a nie opustiť? Pohyb sprevádzaný úzkostlivým sledovaním váhy či priemernej rýchlosti na hodinkách sa v určitých prípadoch môže stať rovnako zlým pánom ako prehnaná diéta.

Ak ste bežec, pravidelne športujúci hobík a úzkostlivo sledujete čísla na váhe, ktoré nie a nie klesnúť dole na očakávanú úroveň mimo pásma nadváhy, skúste na seba byť lepsí. Zabudnite na drastické diéty, jedzte, veľa spite a behajte či inak cvičte primárne pre radosť z pohybu samotného, nie pre úzkostné očakávania nižšieho čísla na váhe.

Osobná nepohoda spôsobená príliš vysokými očakávaniami, úzkostným sledovaním váhy, únavou z prílišnej aktivity sa inak môže pretaviť v stresor. Následný nadmerný príliv kortizolu (rovnako ako čokoľvek iné, čoho je veľa, toho je príliš) má celý rad negatívnych dôsledkov spomínaných vyššie.

rungo,
13.2.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: Barbora Blažková   /    Foto: adidas running

Ďalšie články