Stratégia víťazov - je to v hlave

Stratégia víťazov - je to v hlave
Poznáte to, sotva ste si zaviazali bežecké topánky, myšlienkami už ste zase na gauči. Niečo v hlave vám proste hovorí: "Dnes nie je zrovna môj deň". Ak je toto aj váš prípad, vyskúšajte ,,Self Talk" .
Kto si myslí, že je to len pre bláznov, je vedľa ako tá jedľa. Mnohí špičkoví športovci vsadia pri pretekoch úplne vedome na samo nahováranie. Tento "Self Talk" je extrémne efektívna motivačná technika, ktorá slúži k tomu, aby ste dosiahli špičkového výkonu a potlačili svoje pochybnosti. Obzvlášť vo vytrvalostných športoch hrá hlava veľmi dôležitú úlohu. Je dokázané, že veľké množstvo prípadov, keď človek, ktorý nie je zranený vzdá pretek preto, že v jeho hlave začnú prúdiť porazenecké myšlienky.

Spomínam si na jeden starý film o Tour de France, kde tréner radil svojmu zverencovi, aby vo chvíli, keď pôjde v Alpách nejaký extrémne ťažký výjazd a bude mať pocit, že už nemôže ďalej, si hovoril: "Som svieži ako šalát, som svieži ako šalát, som svieži ako šalát ... "Ten to vzdal, v jednom z takýchto výjazdov si začal opakovať:" Som svieži ako šalát, som svieži ako šalát, som svieži ako šalát ... ", zrazu mu to ale v hlave preplo na:" Som šalát, som šalát, som šalát ... "a z bicykla spadol.

Prekonajte svojho Raracha!

Naučte sa prekonávať svojho Raracha, ktorý vám večne našepkáva: vykašli sa na to, zabaľ to, rovnako na to nemáš; zajtra je tiež deň; ... dosaďte si to, čo hovorí ten váš. Žiadny strach, nemusíte pri tom behať po lese, rozprávať si pre seba. Samo nahováraním nazývajú psychológovia všetky myšlienky, ktoré nie sú vyslovené nahlas. Môžu to byť myšlienky na to, čo budete robiť zajtra, každý človek vedie vnútorné monológy, ale môžete so sebou hovoriť aj nahlas, ak potrebujete sa vyburcovať. Dôležité je, aby ste tým pretrhli začarovaný kruh svojich negatívnych myšlienok. Pretože ten spôsobuje podľa psychologických štúdii zníženie výkonnosti, pretože jeden negatívny impulz vedie k ďalšiemu a tým vzniká špirála, ktorá vás stiahne dole. A pretože myslenie ovplyvňuje správanie, tak stúpa pravdepodobnosť toho, že to, načo myslíte, sa stáva skutočnosťou.


Tri kroky k úspechu

Jedna športová psychologička z Viedenskej univerzity, ku ktorej dochádza veľké množstvo atlétov, aby im pomohla, zistila, že sa mnohí z nich vystavujú sami seba enormnému stresu. Vďaka tomu, že sú tak fixovaní na úspech, si v hlave pred vlastným pretekmi predstavujú všetky možné situácie, kedy sa im môže niečo stať. Aký div, že sa to potom pri vlastnom preteku stane! Tomuto sa hovorí "samo sa naplňujúca veštba". A teraz tá dobrá správa: tento efekt pôsobí aj obrátene. Samo nahováranie vám môže pomôcť k:

  • lepšej koncentrácii,
  • motivácii,
  • dosiahnuť optimálny predštartovný stav,
  • naučiť sa nové techniky


Určite sa teda oplatí analyzovať vlastné myšlienky. Teraz vám ukážeme, ako si v troch krokoch môžete zostaviť svoju víťaznú stratégiu.


Prvý krok - zapisovanie, čo sa vám naháňa pri behu hlavou


Zaveďte si denník myšlienok, ktoré sa vám pri behaní naháňajú hlavou. Najdôležitejšia je totiž skutočnosť, že si svoje samo nahováranie musíte uvedomiť. Len ten, kto svoje myšlienky dobre pozná ako svoje topánky, v ktorých denne behá, môže s nimi potom pracovať. Svoje myšlienky si môžete písať do svojho tréningového denníka, nemusíte si tam písať len odbehané kilometre, ale aj vaše myšlienkové pochody. Možno je to vhodnejšie ako si viesť špeciálny denník, pretože takto si rovno uvedomíte, aká tréningová situácia predchádzala vašim myšlienkam, prípadne zlyhanie, ktorého ony mohli byť príčinou. Najlepšie je zapisovať si svoje myšlienky hneď po behu, alebo kto si ich chce pamätať úplne presne, môže si ich nahovoriť do diktafónu. Ostatne dnes takmer každý mobil je diktafónom vybavený.


Dôležité sú nasledovné body:

  • Ako rýchlo k vám vaše myšlienky prichádzajú (hneď po štarte, po prvých dvadsiatich minútach atď)
  • Na čo sa vaše myšlienky zameriavajú (mieri skôr pozitívnym smerom alebo negatívnym). Na čo ste mysleli, keď vám to išlo dobre; na čo ste mysleli, keď vám to nešlo.
  • Bola tam nejaká fáza, v ktorej ste túžili po vani plnej teplej vody? Po pive? Až si dáte nohy hore? Všetky tieto myšlienky sú relevantné a zaujímavé.


Profesionálni športovci si potrebujú vybudovať stratégie, ktoré odvedú ich myšlienky od bolesti a hobíkom pomôže, keď si vybudujú stratégiu proti svojim obvyklým tréningovým výhovorkám.                      


Krok dva - premena negatívnych myšlienok na pozitívne

Bohužiaľ už na začiatku musíme konštatovať, že negatívne myšlienky sa nedajú jednoducho vypnúť, napríklad ako televízia. Pozitívne myslenie znamená zmeniť spôsob náhľadu. K tomu potrebujete jasné signály a silné slová. Ukážte svojmu Rarachovi červenú kartu. Často pomôže povedať si nahlas: STOP, hlasno zatlieskať - vo chvíli, keď sa film vo vašej hlave začne premietať. Pre tieto situácie sa vybavte arzenálom silných slovných spojení, ktoré budú zostavené z vašich osobných slov. Slov, ktoré vás dokážu motivovať! Tie slová - vety, musia sadnúť presne vašej podstate! Preto tiež neexistujú žiadne slová, žiadne vety, ktoré by univerzálne pomohli každému. Tu je čas, aby ste pozreli do svojich zápisov myšlienok z tréningov a formulovali ku každej negatívnej myšlienke, každej problémovej situácii, SILNÉ ODPOVEDE!

Príklad: Už nemôžem x Ešte dobehnem na ďalšiu križovatku; pobežím až do: refrénu, konca tejto pesničky; konca playlistu ... Hovorte sami so sebou o svojich silných stránkach a používajte pri tom slovo JA. Keď vám beží hlavou: Dnes mi to vôbec nebehá - Mám natrénované a každou minútou budem silnejší. Nikdy sa nezhadzujte, nikdy si nenadávajte. Veľmi dôležité je formulovať vaše povzbudzujúce vety pozitívne! Pretože mozog pracuje s obrazmi a asociáciami a NIE nevie do nich zahrnúť. Preto nefunguje, keď si poviete nevzdáš, to NIE mozog akoby nevnímal a zostáva pre neho len pokyn vzdáš, z toho dôvodu je potrebné všetko formulovať len v pozitívnych slovách napr: to dobehneš, zvládneš, vydržíš …


Krok tri - naučte sa vaše silné vety naspamäť

Je potrebné, aby ste sa naučili svoje motivačné vety naspamäť a trénovali ich používanie aj v tréningu, aby vám potom vo chvíľach, keď to budete potrebovať, naskakovali úplne automaticky (podvedome).

Športový psychológovia rozlišujú tri rôzne stratégie, ktoré môžete vyskúšať:

  • Sebamotivácia - kopnite sami seba verbálne do zadku - výkriky typu: makaj, choď do toho, zaber …
  • Racionalizácia - zníženie účinku negatívnej situácie – napr. máte naplánovaný tréning a začne pršať - na to funguje potrebné: včera pršalo ešte viac a tiež som to prežil, dnes to pôjde tiež. Uvidíte, že to zaberie. Ak chcete svoje bežecké mantry dostať do mozgu, môžete si ich nechať natlačiť na tričko, na hrnček, z ktorého denne pijete, ako šetrič obrazovky vášho počítača …
  • Prenesenie pozornosti pri bolesti či únave na niečo iné (pália vás stehná a cieľ je ešte ďaleko) - počúvanie muziky, priateľ na telefóne, cielené zameranie sa na bežecký štýl. Pre obzvlášť ťažké situácie odporúčajú psychológovia takzvanú motivačnú abecedu. Miesto aby ste premýšľali o bolesti, o vzrastajúcej únave, vysileniu ... hovorte si motivačné slová. Vymyslite si pre každé písmeno abecedy slovo, ktoré vás správne nakopne. Nás hneď napadlo: a - aplauz, c-cukor, e - energia. Pre nácvik sa výborne hodia intervalové behy, pretože sú tak krásne bolestivé :).


Prvá pomoc proti pochybnostiach samého seba:

Prídete na preteky a okolo seba vidíte borcov. Prvé, čo vás napadne, bude:

  • Čo tu vôbec robím, veď sem vôbec nepatrím? x Patrím sem, som rovnako dobrý ako oni!
  • Čo keď sklamem svojho trénera? x Verím si a môj tréner mi tiež verí!
  • Čo ak urobím nejakú chybu? x Chybami sa človek učí, je v poriadku robiť chyby!
  • Čo keď si o mne budú myslieť niečo zlé, napr: čo tu tá korytnačka hľadá? x Ostatní sú zodpovední za svoje myšlienky, nech si s nimi poradia sami!



29.5.2012   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: M. Vostrý

Ďalšie články