Aplikácie prezradia, kde ste. Môže vás to zachrániť.

Aplikácie prezradia, kde ste. Môže vás to zachrániť.
Boja sa o vás blízki, keď sami vyrážate na dlhý beh do prírody? Potom vás isto poteší, že existujú digitálne nástroje, ktoré vám umožnia informovať o vašej aktuálnej polohe a vybraní ľudia si tak môžu ľahko a rýchlo skontrolovať, či je všetko v poriadku.
Keď sa vydáte na krátky výbeh do parku, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete nič riešiť. Úplne iná situácia však nastáva, ak sa chystáte na dlhý beh alebo vychádzku do prírody. Obzvlášť pri sólovom výbehu stačí hlúposť ako drobné zakopnutie, aby ste si poriadne zavarili. Široko-ďaleko nikto, kto by zavolal pomoc, a problém môže predstavovať aj presné určenie vašej polohy. Nemôžete sa preto čudovať, že sú vaši najbližší nervózni, keď sa vydáte do „divočiny“.

Maják od Stravy

Riešenie ponúka obľúbená športová aplikácia Strava a jej funkcia Beacon, čiže maják. Beacon funguje tak, že sprostredkuje vašu aktuálnu polohu s minimálnym časovým oneskorením. Až trom kontaktom, ktoré si vopred vyberiete, môžete poslať SMS s odkazom na vašu aktivitu. Ktokoľvek z týchto tzv. bezpečnostných kontaktov potom môže počas trvania aktivity ľahko a rýchlo skontrolovať, či sa hýbete, alebo stojíte na mieste, a kde presne sa nachádzate.
Beacon môžete využiť priamo pri sledovaní aktivity v aplikácii Strava. V tomto prípade je všetko zadarmo. Funkciu však môžete využívať aj vtedy, keď záznam získavate pomocou iného zariadenia – najčastejšie inteligentnými hodinkami s GPS. Bez smartfónu to však nepôjde ani tentoraz a treba mať zapnuté GPS a mobilné dáta.

Problém môže síce nastať s kapacitou batérie, ale moderné telefóny by s tým nemali mať väčšie ťažkosti. Báť sa nemusíte ani nadmernej spotreby dát, keďže niekoľkohodinový beh vyčerpá maximálne dvojciferný počet megabajtov (v závislosti od dĺžky trvania aktivity). Využitie funkcie Beacon v kombinácii s hodinkami je podmienené zakúpením plateného členstva v aplikácii Strava za 8 dolárov mesačne.

Garmin ukazuje viac

Strava Beacon nie je jedinou možnosťou, ako zdieľať svoju polohu. Majitelia športtesterov Garmin môžu využiť zabudované funkcie LiveTrack. Na rozdiel od Beaconu poskytuje LiveTrack oveľa viac informácií. Okrem polohy je to aj aktuálna rýchlosť pohybu, údaje o nadmorskej výške alebo tepovú frekvenciu.

Zdieľanie polohy sa uskutočňuje veľmi podobným spôsobom, ale namiesto SMS sa pri začatí aktivity rozosiela vybraným kontaktom email s odkazom na trekovaciu stránku. Podmienkou je použitie kompatibilného zariadenia. Medzi ne však patrí výrazná väčšina športtesterov Garmin s výnimkou niekoľkých najlacnejších alebo zastaraných modelov. Aby všetko fungovalo, ako má, opäť musíte svoje hodinky prepojiť s mobilným telefónom a aplikáciou Garmin Connect.

Zlú správu máme pre majiteľov športtesterov ostatných značiek. Suunto, Polar ani Coros podobnú funkciu neponúkajú a jedinou možnosťou v tom prípade zostáva Strava Beacon.

Upozornenie na pád z bicykla

Ak jazdíte na bicykli, mohla by vás zaujímať aj funkcia upozornenia na nehodu, ktorá je súčasťou cyklistických prístrojov Garmin Edge a vyšších modelov športových hodiniek. Toto upozornenie dokáže pomocou akcelerometra rozpoznať pád a následne rozošle varovnú správu vašim blízkym. Občas sa však môže stať, že hodinky spustia alarm, aj keď sa vám nič nestalo, preto môžete celú akciu v priebehu niekoľkých sekúnd stornovať, aby ste sa doma nespôsobili zbytočnú paniku.
18.4.2022   /   Bežecká škola   /   Autor: Vítek Knežínek   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články