Biela stopa je výzva. Pripravte sa na jubilejný 40. ročník!

Biela stopa je výzva. Pripravte sa na jubilejný 40. ročník!
S prvým snehom tejto zimy sa na portál behame.sk vracajú obľúbené články o behu na lyžiach, ktoré ponúkame v spolupráci s kolegami z nordicaacademy.sk. V januári sa uskutoční jubilejný 40. ročník najznámejších slovenských pretekov v behu na lyžiach Biela stopa. Poradíme vám, ako sa na ne pripraviť.
Na tomto podujatí som sa zúčastňoval, už ako žiak. Samozrejme, že som neabsolvoval 48 kilometrovú trať alebo 25 km dlhú trať, ale žiacke trate, ktoré organizátori pripravujú každoročne. Na podujatí sú aj tento rok.  Najdlhšiu 48 km trať som ešte neabsolvoval z toho dôvodu, že vždy absolvujem v sobotu 25 km voľne a nasledujúci deň 25 km klasickou technikou. Dlhá, 48 kilometrová sa beží len v sobotu a keby som ju chcel absolvovať, musel by som sa vzdať obľúbenej klasickej dvadsaťpäťky.

Ako vlastne toto podujatie vzniklo?

Po návrate z Vasovho behu vo Švédsku prenasledovala Ľudovíta Fuska myšlienka: v Čechách majú preteky "Po hrebeni Krkonôš", kde sa môže každý prihlásiť, ak má odvahu bojovať, aj keď nezvíťazí. U nás také preteky nemáme. A tak vznikla Biela stopa SNP. Ing. Ľudovít Fusko z Kremnice sa stal v roku 1974 prvým riaditeľom pretekov.

Ak ste na tomto podujatí neboli, dovolím si tvrdiť, že nie ste ešte skutočný bežec na lyžiach. V minulosti sa na Bielej stope zúčastňovali tisícky ľudí. V roku 1990, keď tento ročník zrušili, bolo prihlásených až 5000 bežcov na lyžiach.  V porovnaní s Vasovým behom, kde každoročne štartuje okolo 16 000 bežcov na lyžiach, to síce nie je až tak veľa, ale vzhľadom na to, že nie sme severská krajina, je to krásne číslo. Dnes sa na trate Bielej stopy vydáva už podstatne menej borcov ako v minulosti, ale vždy ich je okolo tisíc.

Biela stopa má prívlastok najťažších pretekov, ktoré sú zaradené do seriálu Euroloppet, čo je skupina 15 pretekov v 11 štátoch Európy. Preto sa na takéto preteky treba kvalitne pripraviť, aby ste ich zvládli a mali z nich aj zážitok a nie utrpenie. Veríme, že v nasledujúcich dvoch mesiacoch Vám ponúkneme hodnotné informácie, ako sa na toto podujatie pripraviť a prezradíme Vám triky a typy, o ktorých mnohí z Vás ešte nepočuli.

Aký je Váš cieľ?


Každý z Vás by si mal stanoviť čo očakáva a čo by chcel dosiahnuť. Cieľ by mal byť objektívny, aj keď beh na lyžiach sa veľmi objektívne posudzovať nedá, pretože každoročne sa menia podmienky (počasie, sneh, vlhkosť vzduchu, teplota a niekedy aj profil trate). V behu na lyžiach neexistujú
svetové ani traťové rekordy. Preto sú každé preteky iné. Mohli by ste sa porovnať však s kamarátmi alebo ostatnými súpermi a bežať na umiestnenie. Je len na Vás aký cieľ a motiváciu si zvolíte. Myslím, že ak vyhráte, dosiahnete svoj cieľ tak tento pocit umocní ešte Váš subjektívny pocit počas pretekov. Dúfame, že tréningový plán, ktorý budeme pre Vás každý týždeň pripravovať, prispeje k dosiahnutiu Vašich cieľov.

Aké tréningové prostriedky budete využívať?

V tomto období sa využívajú prevažne špeciálne tréningové prostriedky čo sú kolieskové lyže, kolieskové korčule s paličkami, kolobežka, imitačné cvičenia, imitačná chôdza s paličkami prípadne aj bežky, ak máte k dispozícii sneh. Samozrejme ak nemáte k dispozícii ani jeden tréningový prostriedok môžete využívať aj všeobecné tréningové prostriedky a to beh, bicykel, plávanie alebo kolieskové korčule.

Ako zistíme hodnoty svojej pulzovej frekvencie?

Hodnoty pulzovej frekvencie môžeme zistiť prostredníctvom funkčného vyšetrenia, čo je priama metóda, alebo výpočtom. Potrebujem poznať maximálnu pulzovú frekvenciu, čo je maximálny počet úderov srdca, pri maximálnej záťaži (PFmax). Z tejto hodnoty si budete vedieť vypočítať intenzitu v tréningovej jednotke.

220 - vek = odhad PFmax u mužov

230 - vek = odhad PFmax u žien

8 týždenných mikrocyklov na Bielu stopu - 1. mikrocyklus

Pondelok: Voľno

Utorok: 60 - 75 min., (60-70 % / maxpf) - Kolieskové lyže, korčule, imitačná chôdza s palicami

Streda: 20 min. rozbehanie (55-65% /maxpf), 3 - 4 x 5 min do kopca (80-90% / maxpf) IO - 3 min., 20 min. vyklusanie (50-60% /maxpf). - beh, kolieskové lyže.

Sila (kruhový tréning 40 sek. zaťaženie 20 sek. oddych) spolu 30 minút

Štvrtok:
100 min., (55-65% /maxpf) - Kolieskové lyže, beh s paličkami (imitačná chôdza)

Piatok: Voľno

Sobota: 20 min. rozbehanie (55-65% /maxpf), 4-5 x 3 min členitý profil (80-85% / maxpf) IO - 2 min., 20 min. vyklusanie (50-60% /maxpf). - beh, kolieskové lyže.

Sila (kruhový tréning 30 sek. zaťaženie 10 sek. oddych) spolu 20 minút

Nedeľa: 120 min., (55-65% /maxpf) - Kolieskové lyže, beh s paličkami (imitačná chôdza)

IO - interval odpočinku medzi úsekmi

maxpf - maximálna pulzová frekvencia

Tréningový plán je spravený na 9 h za mikrocyklus, ak ste predtým robili len 3 h za mikrocyklus v tom prípade spravíte 1/3 tohto plánu, pričom intenzity ostávajú tie isté tzn. ak bol tréning 120 min. vy pôjdete len 40 min., ak boli 3 úseky v tréningu vy pôjdete len 1.

Silový tréning robte kruhovou formou, cviky by sa mali striedať zaťažené na vrchnú a spodnú časť, nerobte po drepoch výpady, po kľukoch, zhyby a podobne.

Ak nemáte k dispozícii žiadny zo špeciálnych tréningových prostriedkov, striedajte aspoň bicykel, beh a korčule. Nikdy nechoďte za sebou dva dni beh. Ak zapájate v tréningu hlavne spodnú časť tela v posilňovni sa venujte viac vrchnej časti.


4.12.2012   /   Beh na lyžiach   /   Autor: Peter Žiška, nordicacademy.sk   /    Foto: euroloppet.sk

Ďalšie články