Peking sa rozlúčil so zimnými olympijskými hrami a prenechal štafetu talianskemu duu Miláno-Cortina d'Ampezzo

Peking sa rozlúčil so zimnými olympijskými hrami a prenechal štafetu talianskemu duu Miláno-Cortina d'Ampezzo
Zimné olympijské hry 2022 v nedeľu dospeli k svojmu záveru. V čínskom Pekingu o 14.38 h SEČ zhasol olympijský oheň na rovnakom mieste, na akom ho pred šestnástimi dňami zapálili uprostred veľkej snehovej vločky.
BRATISLAVA 20. februára - Ešte predtým oficiálne vyhlásil Hry za skončené prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. V príhovore poďakoval čínskym organizátorom, vyzdvihol výkony športovcov a pozval svet o štyri roky do Talianska, kde XXV. ZOH zorganizujú Miláno a Cortina d'Ampezzo. Prezident MOV spolu s pekinským starostom počas ceremoniálu odovzdali olympijskú vlajku najvyšším predstaviteľom oboch spomenutých talianskych miest.

Záverečný ceremoniál hier v Pekingu signalizoval koniec druhej olympiády v ére pandémie koronavírusu. Tou prvou boli vlaňajšie letné olympijské hry v Tokiu, ktoré sa v japonskej metropole konali s 12-mesačným oneskorením oproti pôvodnému plánu. V rámci záverečného ceremoniálu prišli športovci na štadión Vtáčie hniezdo za zvukov Ódy na radosť od legendárneho holandského skladateľa Ludwiga van Beethovena. Napriek obavám z ochorenia COVID-19 a prísnemu režimu, ktorý zmenil olympijské hry na obrovskú bublinu, medzi tisíckami návštevníkov v bubline bolo napokon iba 463 prípadov koronavírusu.

Na ZOH 2022 rozdali dovedna 109 zlatých medailí. Najúspešnejšou krajinou sa stalo Nórsko, jeho športovci získali rekordných 16 zlatých, 8 strieborných 13 bronzových medailí. Ďalšie dve pódiové priečky v medailovom hodnotení krajín patria Nemecku (12-10-5) a domácej Číne (9-4-2). Štvrtí sú Američania (8-10-7) a piati Švédi (8-5-5). Slovensko s kolekciou 1-0-1, o ktorú sa postarala "zlatá" lyžiarka Petra Vlhová a "bronzoví" hokejisti, figuruje na 21. priečke v tomto hodnotení.

Najúspešnejším jednotlivcom spomedzi športovcov na ZOH 2022 sa stal nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö so ziskom štyroch zlatých a jednej bronzovej medaily. Po päť medailí, z toho tri zlaté, získali jeho krajanka zo strelnice a bielej stopy Marte Olsbuová Röiselandová (3-0-2) a ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov (3-1-1). Po tri zlaté si domov odniesli aj holandská rýchlokorčuliarka Irene Schoutenová (3-0-1) a nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová (3-0-0).

V medzinárodnom meradle mnohí kritizovali zimné olympijské hry v Číne a odsúdili Medzinárodný olympijský výbor (MOV) za to, že ich organizoval napriek tomu, že Peking čelí obvineniam z porušovania ľudských práv v západných provinciách. Niekoľko štátov tak ZOH bojkotovalo tým, že okrem športovcov nevyslali žiadne oficiálne delegácie.
20.2.2022   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články