Martin Bajčičák zvažuje ukončenie kariéry

Martin Bajčičák zvažuje ukončenie kariéry
Martin Bajčičák sa rozhodne v priebehu troch týždňov, či bude ďalej pretekať na vrcholnej úrovni, dôvodom sú aj chýbajúce financie
BANSKÁ BYSTRICA 15. apríla - Najlepší slovenský bežec na lyžiach Martin Bajčičák sa zatiaľ nerozhodol definitívne ukončiť bohatú a úspešnú športovú kariéru. Účastník desiatich majstrovstiev sveta a piatich zimných olympijských hier si počká na to, ako bude finančne zabezpečený v nastávajúcej sezóne a podľa toho sa rozhodne.

"Zaznamenal som výkonnostný vzostup. Vlaňajším 14-tym miestom na olympiáde som si vytvoril eufóriu do nastávajúcej sezóny, snažil som sa dobre pripraviť, ale cítil som deficit v intenzite tréningov. Trápil som sa počas Svetových pohárov, ani výsledky na Tour de Ski neboli presvedčivé. Potom prišli majstrovstvá sveta, kde som mal ambície hlavne na 50-ke, ale počas pretekov som zlomil palicu, spadol som, bolo tam veľa technických príčin. Bohužiaľ, sezóna sa mi nevydarila, som sklamaný, preto uvažujem o konci kariéry,“ uviedol na stredajšej tlačovej konferencii Úseku bežeckého lyžovania SLA Martin Bajčičák.

Tridsaťosemročný slovenský reprezentant posunul otázku ukončenia kariéry na diskusiu do širokého pléna. Uvažuje, že sa bude venovať trénerským aktivitám. Definitívne rozhodnutie chce učiniť do troch týždňov. Pripravený je na obe alternatívy, teda pokračovať v športovej kariére alebo ju ukončiť. "Podmienky na ročník boli slabé. Fungovali sme bez fyzioterapeuta, nebol som zaradený ani v top tíme. Spolu s kolegom Petrom Mlynárom sme mali na sezónu a celý chod nášho minitímu dohromady 30 000 eur, čo je veľmi málo. Nemám teda ako pretekár motiváciu súťažiť. Rozpočet bol taký malý, že sme si museli vyberať preteky Svetového pohára, na ktoré nastúpime. Príprava bola škrtená. Ak by som mohol rátať s tým, že v júni pôjdem na ľadovec, v auguste do tunela a v septembri na sneh, tak by to bolo iné,“ vysvetlil Bajčičák, ktorý požaduje na sezónu minimálne 40 000 eur.

"Chcem, aby sa tréningový plán na sezónu skladal z určitého minimálneho počtu sústredení s presne stanoveným počtom servismanov, chýbať nemôže fyzioterapeut, treba mať aj regeneráciu a na základe toho určiť financie. Profesionálny pretekár musí zaplatiť ľudí okolo seba. Hovorím o minimálnych sumách. Pokiaľ sa nevyčlenia, nie je dôvod ďalej pretekať,“ dodal skúsený bežec na lyžiach.

Martin Bajčičák sa v kolotoči Svetového pohára objavil prvýkrát na sklonku roka 1995, zatiaľ posledné preteky absolvoval pred vyše mesiacom v nórskom Osle. Pred 10 rokmi v nemeckom Reit im Winkl sa stal víťazom pretekov na 15 km voľnou technikou. Bol to jeho jediný triumf v súbojoch o prestížne krištáľové glóbusy v kariére. Zo Svetového pohára pridal ešte dve tretie miesta: zo švédskeho Falunu 2005 na 30 km s hromadným štartom a z talianskeho Val di Fiemme 2008 v pretekoch na 10 km voľnou technikou s hendikepovým štartom do kopca v rámci záverečnej etapy 2. ročníka Tour de Ski. Z majstrovstiev sveta sa Bajčičák medaily nedočkal, hoci v roku 2005 v nemeckom Oberstdorfe bol štvrtý v skiatlone na 2x15 km a o dva roky neskôr v japonskom Sappore šiesty na 50 km klasicky s hromadným štartom. Z olympijských súťaží je jeho individuálnym vrcholom 8. miesto v skiatlone v Turíne 2006. Od medaily ho vtedy delilo 7 sekúnd.


15.4.2015   /   Ostatné   /   SITA   /    Foto: Stanislav Holienčík/ FB

Ďalšie články