Desať pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby ste sa z bežiek vracali s úsmevom

Desať pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby ste sa z bežiek vracali s úsmevom
Nie je nič krajšie, ako vyraziť do stopy a užiť si jazdu na bežkách. Lenže rovnako ako na ceste, tak ani v horách nie sme sami a preto sa oplatí poznať pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať, aby ste sa vždy vracali z bežiek s úsmevom. Aké pravidlá sa oplatí dodržiavať?
1. Berte ohľad na ostatných bežkárov. V stope nie sme sami a vzájomnou ohľaduplnosťou predídete väčšine problematických situácií. Bežky sú stále populárnejšie a už dávno neplatí, že na trati nestretnete ani živej duše.

2. Jazdite vpravo - ak sú spravené dve stopy. Keď je len jedna a zvyšok trate je upravený pre korčuliarov, má vždy prednosť bežkár idúci vpravo. A to bez ohľadu na to, či ide z kopca alebo do kopca.

3. Keď je len jedna stopa a zvyšok trate nie je upravený, má vždy prednosť bežkár, ktorý ide z kopca. Pomalší bežkár má väčšie manévrovacie schopnosti.

4. Bežkári sa môžu predbiehať z oboch strán. Pomalší nemusí uvoľniť stopu, prispôsobiť sa musí naopak rýchlejší a nesmie ohroziť pomalšieho bežca. Predbiehajúci by mal pomalšieho bežca upozorniť, že sa ho chystá predbehnúť.
5. Zvážte svoje bežkárske zručnosti a plánujte si podľa nich trasu. Radšej uberte na nebezpečných miestach - v zjazdoch jazdite len tak rýchlo, aby ste mali kontrolu nad bežkami a dokázali zastaviť. Dodržujte bezpečnú vzdialenosť od ostatných. V neprehľadnom teréne sa pohybujte so zvýšenou opatrnosťou.

6. Keď chcete na trati zastaviť, alebo ste spadli, uvoľnite stopu ostatným.

7. Ak sa ocitnete pri nehode iného bežkára, poskytnite mu v prípade potreby prvú pomoc. Majte pri sebe číslo Horskej služby a neodkladne ju informujte, ak to situácia vyžaduje.

8. V stope sa pohybujte len s pripnutými bežkami. Peším chodcom je zakázané chodiť v stope a musia sa pohybovať mimo upravenú trasu. V stope sa síce chodí lepšie, ale verte, že vás budú bežkári preklínať.

9. Na bežkárske trate nevoďte psov! Ťažko predvídateľné správanie zvierat môže byť veľmi nebezpečné pre športovcov v stope aj pre vašich štvornohých miláčikov. Úplne neprípustné je nechať sa v stope ťahať psami na postroji.

10. Bežecké trate sú strojovo upravované. Dbajte na zvýšenú opatrnosť, môže dôjsť k stretnutiu s vozidlom na úpravu snehu (ratrakom), alebo skútrom prevádzkovateľa a Horskej služby. Pri stretnutí uvoľnite stopu a umožnite bezpečný prejazd techniky.
8.12.2021   /   Ostatné   /   Autor: jiz50.cz   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články