Auto

Testy

MINI predstavilo Cooper SE: Prvé čisto elektrické prémiové malé vozidlo

MINI predstavilo Cooper SE: Prvé čisto elektrické prémiové malé vozidlo
Mestská mobilita s čisto elektrickým pohonom teraz dostala aj typický štýl automobilu MINI.
Nový model MINI Cooper SE spája trvalo udržateľnú mobilitu so zábavou z jazdy, výrazným dizajnom a s prémiovou kvalitou, typickými znakmi MINI. Prvé čisto elektricky poháňané vozidlo britskej prémiovej značky ponúka nefalšovaný pocit MINI s jazdením bez miestnych emisií. Spontánny nárast výkonu jeho motora s výkonom 184 k, výnimočný pohon predných kolies s inovatívnym systémom jazdnej dynamiky s protipreklzovým systémom v blízkosti motora. To všetko dáva novému MINI Cooper SE mimoriadne intenzívny motokárový pocit vynikajúcej ovládateľnosti. Špecifická lítiovo-iónová batéria poskytuje dojazd do vzdialenosti 235 — 270 km. Vysokonapäťová batéria sa nachádza hlboko v podlahe vozidla, takže nemá negatívny vplyv na objem batožinového priestoru, ktorý je porovnateľný s konvenčne poháňaným MINI 3-dverovým.Vďaka umiestneniu vysokonapäťovej batérie ponúka MINI Cooper SE vynikajúcu stabilitu na ceste. Nachádza sa hlboko v podlahe vozidla medzi prednými sedadlami a pod zadnými sedadlami. Výsledkom je, že v porovnaní s konvenčne poháňanými modelmi to nemá žiaden negatívny vplyv na objem batožinového priestoru. Rovnako ako v prípade modelu MINI 3-dverové so spaľovacím motorom dosahuje batožinový priestor základný objem 211 dm3, po sklopení operadiel zadných sedadiel narastie na 731 dm3. Jediný merateľný rozdiel predstavuje celková výška. Vzhľadom na umiestnenie vysokonapäťovej batérie v podlahe a pre zabezpečenie potrebnej svetlej výšky sa karoséria nachádza o 18 milimetrov vyššie než v prípade konvenčne poháňaného modelu.


Nové MINI Cooper SE preukazuje svoj príťažlivý športový talent nielen mimoriadne spontánne, ale aj takmer bez hluku. Preto tvorí súčasť jeho štandardnej výbavy akustická ochrana chodcov. Charakteristický zvuk vytvorený špeciálne pre MINI Cooper SE vydáva reproduktor. Zvuk vydávaný pri nízkych rýchlostiach zaručuje, že zvukový prejav sa bude bezpečne viazať s typickým MINI.
S novým modelom MINI Cooper SE sa britskej značke opäť podarilo vytvoriť prvotný impulz v mestskej mobilite. Pred 60 rokmi to bol revolučný konštruktérsky princíp klasického Mini, ktorý na minimálnej ploche vytvoril maximálny vnútorný priestor. MINI sa predstavilo v roku 2001. Vznikla tak moderná interpretácia kreatívneho využitia priestoru a zábavy z jazdy, ktorá stála pri zrode prémiového segmentu malých automobilov. Nové MINI Cooper SE bude prvým čisto elektrickým prémiovým malým vozidlom, ktoré vydláždi cestu trvalo udržateľným a zároveň mimoriadne emotívnym jazdným zážitkom v mestskej premávke. Elektromotor je menší a zároveň aj výrazne ľahší než spaľovací motor a tak v novom MINI Cooper SE prispieva k oveľa lepšiemu rozloženiu hmotnosti na nápravy. Spolu s nižším ťažiskom to dodáva elektrickému automobilu agilné ovládanie, čo sa prejavuje v lepšom prejazde zákrutami vo vyšších rýchlostiach.
25.9.2019   /   Auto-moto   /   Autor: PR   /    Foto: mini

Fotogaléria

Ďalšie články