Rady skúsenejších. Najlepšia regenerácia je spánok, tvrdí Vít Pavlišta

Rady skúsenejších. Najlepšia regenerácia je spánok, tvrdí Vít Pavlišta
Podceňujeme ho a robíme chybu. Spánok je najlepšou cestou, ako odbúrať únavu. "Ideálne je, keď sa človek budí ráno sám od seba bez budíka, to je telo už dostatočne odpočinuté," vysvetľuje bežec oddielu AC Slovan Liberec Vít Pavlišta (maratón 2:20:40).

Je niečo, čo by mal človek urobiť, než vybehne prvýkrát?

Nenapadá ma nič zásadné. Behanie je celkom jednoduchý, prirodzený pohyb. Jediné, čo by mal človek trochu zhodnotiť, je vzdialenosť a profil trasy prvého výbehu, aby nezostal visieť niekde v najvzdialenejšom bode od domova.

Ako začať s behom, na čo si dať pozor?

Dôležité je dať si pozor na postupné dávkovanie záťaže. Úplní začiatočníci by mali začínať s indiánskym behom striedaným chôdzou, športovci z iných športových odvetví úmernými dávkami kompenzačných cvičení. Je lepšie chodiť behať každý deň kratší úsek ako sa jeden deň zničiť a tri dni odpočívať. Ak budem telo preťažovať, môžu sa ozvať bolesti vedúce k nepríjemným zápalom a podobne.

Podľa čoho si vyberáte topánky?

Záleží na tom, na čo ich chcem používať. Napríklad na pretekársku obuv mám úplne iné kritériá výberu ako na topánky do lesa alebo objemovú obuv na cestu. Človek by si mal pri výbere topánok najskôr ujasniť, kde a ako v nich bude behať. Či v lese, na ceste, v kopcoch, po rovine, či si ich bude brať na dlhé behy, kratšie a rýchlejšie behy a podobne. Podľa toho sa vyberie typ topánok, konkrétne model potom už podľa osobného pocitu z topánky. V topánkach by sa mal človek cítiť komfortne, nemali by nikde tlačiť. Je dobré mať viac párov a striedať ich podľa povrchu a typu behu (alebo tréningu). Striedaním rôznych typov topánok sa eliminuje riziko, že vám zlenivejú svaly na chodidle. Existuje aj rad spôsobov merania došľapu, podľa ktorých vám vyberú v predajni ideálne topánky, ale to som nikdy neabsolvoval. Dávam skôr na svoj osobný dojem z topánok.

Čo stravovanie, čo je dobré jesť a čo naopak nie?

Nie som asi úplne vhodný príklad na to, aby som v oblasti výživy niekomu radil. Jem, čo mi chutí, a nie sú to úplne zdravé potraviny. Samozrejme, že človek nemôže zjesť bôčik desať minút pred tréningom, ale žiadne iné obmedzenia by som si ako bežecký začiatočník nedával. Behať by človek mal ísť s prázdnym žalúdkom.

Sú preteky vhodné aj pre rekreačných bežcov? Na čo si počas prvého preteku dať pozor a na čo nezabudnúť?

Určite sú, preteky sú najlepšou motiváciou pre tréning. Podľa mňa by si mal dať aj rekreačný bežec nejaký cieľ, mal by sa snažiť zrýchľovať a porovnávať sa s konkurenciou. Keď za sebou nevidíte žiadne výsledky, je ťažké prinútiť sa k nepríjemným tréningom alebo behom v zlom počasí. Dobrý pocit z posunutia osobných rekordov vám pomáha prekonať lenivosť. Prvý pretek je určite dobré neprepáliť a je na mieste vyskúšať si pretekárske tempo už skôr v tréningu v kratších úsekoch.

Ako najlepšie odbúrať únavu?

Mne najlepšie funguje spánok, bazén, prípadne masáž. Najdôležitejším je podľa mňa spánok, čo si možno nie každý uvedomuje. Ideálne je, keď sa človek budí ráno sám od seba bez budíka, keď je telo už dostatočne odpočinuté. Pre niekoho môže byť dosť zložité až nemožné nájsť si toľko času na spánok, ale ak chce človek podávať maximálne výkony, je to nutnosť. Ja chodím spať večer okolo ôsmej hodiny a ráno vstávam o pol šiestej čerstvý do práce. Je ale jasné, že nie každý človek si môže dovoliť ísť spať po večerníčku.

Ideálny šport, ktorý doplní bežecký tréning?

Ideálnym doplnkom k behu je podľa mňa kolobežka, ktorú sám rád využívam k tréningu. Pomáha zrýchliť odraz, núti členok pracovať (odrážať sa) rýchlejšie ako pri behu. Ďalej posilňuje iné svalové skupiny ako beh, preto je to celkom príjemné spestrenie tréningu. Ako doplnok behu je vhodné napríklad aj plávanie alebo horská turistika.

Tvoja rada na záver?

Behať tak, aby vás to bavilo a plnili ste si svoje bežecké ciele.
21.1.2015   /   Rozhovory   /   Autor: Marek Odstrčilík , Rungo.cz   /    Foto: fb vitek Pavlista

Ďalšie články